Typowe objawy wskazujące na problemy jelitowe

Jelito jest narządem narażonym na działanie dużej liczby substancji, które mogą prowadzić do problemów. Jakie mogą powodować objawy?
Typowe objawy wskazujące na problemy jelitowe

Napisany przez Katherine Flórez

Ostatnia aktualizacja: 10 października, 2022

Dzisiejszy artykuł omówi niektóre typowe objawy wskazujące na problemy jelitowe. Po pierwsze, prawdopodobnie już wiesz, że jelita to narząd trzewny w górnej części brzucha. Znajdują się pomiędzy żołądkiem a odbytnicą i stanowią część układu pokarmowego. Ponadto dzielą się na dwie części.

Dwie części jelit to jelito grube i jelito cienkie. Chociaż tworzą ten sam narząd i pełnią podobne funkcje, w szczegółach każde z ma bardzo specyficzne cechy.

Celem tego narządu jest przetwarzanie pokarmu, zaczynając od jelita cienkiego, gdzie odbywa się większość procesu. Składniki odżywcze są tutaj wchłaniane przez komórki nabłonka, które z kolei rozprowadzają je do krwiobiegu, aby przenieść je do innych części ciała.

Proces ten kończy się w jelicie grubym, które wchłania sole mineralne i wodę, tworząc kał, który jest następnie wydalany z organizmu.

Jelita są równie ważne, co delikatne

Problemy jelitowe występują częściej niż mogłoby się wydawać i wiążą się z problemami trawiennymi. Najłatwiejszym sposobem na ich wykrycia jest ustalenie, gdzie lokalizuje się ból.

Ból brzucha, wzdęcia i obrzęk to główne wskaźniki. Istnieją jednak inne, mniej powszechne objawy, które mogą wskazywać na choroby lub problemy jelitowe.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Wylecz infekcje jelitowe za pomocą trzech naturalnych środków

Kobieta pokazująca położenie jelita.

Problemy jelitowe i ich objawy

Mogą one pomóc Ci uświadomić sobie, że coś jest nie tak z Twoim jelitem, dzięki czemu możesz jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Pamiętaj, że przedstawione tutaj informacje nie zastępują diagnozy medycznej. Dlatego, jeśli podejrzewasz, że możesz mieć schorzenie, jak najszybciej skonsultuj się ze specjalistą i postępuj zgodnie z jego instrukcjami.

Łaknienie cukru

Grupy bakterii bytujące w jelicie ulegają różnym zaburzeniom równowagi po spożyciu słodyczy i innych substancji cukrowych. W rzeczywistości, donosi o tym badanie z 2008 roku opublikowane w rocznym przeglądzie żywieniowym na temat alternatywnych dróg wchłaniania jelitowego.

Problem polega na tym, że nie poczujesz sytości, nawet jeśli ulegniesz pragnieniu s[pozywania słodyczy. W rzeczywistości w miarę upływu czasu apetyt na słodkie stanie się bardziej intensywny.

Związek między spożyciem cukru a lękiem wciąż podlega badaniom, ale wiemy, że można się uzależnić od słodyczy, zwłaszcza przetworzonych. Przynajmniej tak wynika z tego badania opublikowanego w Current Opinion in Clinical Nutrition and Metabolic Care.

Nieograniczone spożycie cukru może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, a jednym z najbardziej znanych jest nadwaga. Może też objawiać się innymi problemami, które z kolei mogą prowadzić do chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy, jak wynika z badań opublikowanych w Critical Reviews in Clinical Laboratory Sciences.

Możesz również przeczytać ten artykuł: Wyeliminuj pasożyty jelitowe za pomocą czosnku i pestek dyni

Problemy psychologiczne

Mężczyzna z problemami jelitowymi.

To normalne, że odczuwasz „motyle” i inne reakcje w żołądku, gdy doświadczasz niepokoju, nerwów i innych emocji. Rzeczywiście, badania takie opublikowane w Progress in Neuro-psychopharmacology & Biological Psychiatry ujawniają, że związek jelita-mózg przebiega w dwóch kierunkach.

Tak więc problemy psychologiczne, takie jak depresja, stres i lęk, mogą być oznakami złej funkcji jelit. Wynika to częściowo z działania serotoniny.

Hormon ten jest neuroprzekaźnikiem odpowiedzialnym za wytwarzanie spokoju, ciszy i szczęścia w ludzkim ciele. W rzeczywistości jelita i mózg produkują tę substancję chemiczną, jak wynika z badań opublikowanych w Frontiers in Neuroscience. Z tego powodu stan umysłu może być sygnałem ostrzegawczym tego, jak działa narząd trawienny.

Nadmierny poziom glukozy

Do głównych funkcji jelit należy przetwarzanie żywności, która zawiera cukier. Czasami jednak występuje problem z tą funkcją. Nadmierny poziom glukozy to jeden z głównych problemów, jakie z tego wynikają. Określa się go również jako wysoki poziom cukru we krwi, prowadzący do chorób takich jak cukrzyca. W efekcie procesy metaboliczne mogą zostać zakłócone, a cykl konwersji energii zawodzi.

Problemy skórne mogą wskazywać na problemy jelitowe

Trądzik i inne rodzaje egzemy mogą być oznaką braku równowagi w jelitach. W rzeczywistości badanie opublikowane w Gut Pathogens sugeruje, że problemy jelitowe mogą zmieniać funkcję bariery naskórkowej. Jednak nadal nie wiemy, jak zachodzi ta zależność i na czym polega rola zaburzonych jelit w pojawieniu się trądziku.

Mimo to cytowane powyżej badania stwierdzają, że istnieją „wystarczające dowody”, aby powiązać stan skóry z problemami jelitowymi. Dlatego niektóre stany, takie jak trądzik, łuszczyca, trądzik różowaty i inne podrażnienia skóry mogą się z nimi wiązać.

Niestabilność trawienna

Mężczyzna z bólem brzucha.

Problemy z trawieniem są prawdopodobnie pierwszą oznaką, że coś jest nie tak z twoimi jelitami. Mogą jednak wynikać z zaburzenia dowolnej części układu pokarmowego. Czasami zaczynają się od uwięzionego gazu, obrzęku brzucha lub biegunki wywołanej działaniem bakterii, które chronią ten narząd.

Brak równowagi w mikrobiocie jelitowej powstaje na skutek aglomeracji szkodliwych substancji, które utrudniają wchłanianie pokarmu z pożywienia. Co więcej, może to prowadzić do zespołu jelita drażliwego, zgodnie z artykułem opublikowanym w Acta Médica Peruana.

Cuchnący oddech a choroba układu pokarmowego

Funkcja żołądka może ulec zakłóceniu przez brak równowagi bakteryjnej w połączeniu z zaburzeniami trawienia w jelitach. Badanie opublikowane w Journal of Natural Science, Biology and Medicine wykazało, że problemy żołądkowo-jelitowe mogą również prowadzić do halitozy.

Problemy jelitowe dotyczą całego organizmu

Jak widać, jasne jest, że zdrowie jelit i całego układu pokarmowego ma ścisły związek z ogólnym dobrym samopoczuciem całego organizmu. Dlatego tak ważne jest przyjęcie zdrowszych nawyków i przestrzeganie dobrze zbilansowanej diety.

Wreszcie diagnoza medyczna jest niezbędna w każdej z powyższych sytuacji. Dlatego skonsultuj się z lekarzem, jeśli wystąpi którykolwiek z wymienionych powyżej objawów wskazujących na problemy jelitowe.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Sugar Absorption in the Intestine: The Role of GLUT2
    George L. Kellett, Edith Brot-Laroche, Oliver J. Mace, Armelle Leturque
    Annual Review of Nutrition 2008 28:1, 35-54
  • APA Ahmed, Serge H.a,b; Guillem, Karinea,b; Vandaele, Younaa,b Sugar addiction, Current Opinion in Clinical Nutrition and Metabolic Care: July 2013 – Volume 16 – Issue 4 – p 434-439
    doi: 10.1097/MCO.0b013e328361c8b8
  • Stanhope KL. Sugar consumption, metabolic disease and obesity: The state of the controversy. Crit Rev Clin Lab Sci. 2016;53(1):52‐67. doi:10.3109/10408363.2015.1084990
  • Maes M. Depression is an inflammatory disease, but cell-mediated immune
    activation is the key component of depression. Prog Neuropsychopharmacol Biol
    Psychiatry. 2011 Apr 29;35(3):664-75. doi: 10.1016/j.pnpbp.2010.06.014. Epub 2010
    Jun 20. Review. PubMed PMID: 20599581.
  • Bornstein J. C. (2012). Serotonin in the gut: what does it do?. Frontiers in neuroscience, 6, 16. https://doi.org/10.3389/fnins.2012.00016
  • Bowe, W. P., & Logan, A. C. (2011). Acne vulgaris, probiotics and the gut-brain-skin axis – back to the future?. Gut pathogens, 3(1), 1. https://doi.org/10.1186/1757-4749-3-1
  • Guzmán Calderón, Edson, Montes Teves, Pedro, & Monge Salgado, Eduardo. (2012). Probióticos, prebióticos y simbióticos en el síndrome de intestino irritable. Acta Médica Peruana, 29(2), 92-98. Recuperado en 11 de mayo de 2020, de http://www.scielo.org.pe/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1728-59172012000200009&lng=es&tlng=es
  • Aylıkcı, B. U., & Colak, H. (2013). Halitosis: From diagnosis to management. Journal of natural science, biology, and medicine, 4(1), 14–23. https://doi.org/10.4103/0976-9668.107255
  • Aylıkcı, B. U., & Colak, H. (2013). Halitosis: From diagnosis to management. Journal of natural science, biology, and medicine, 4(1), 14–23. https://doi.org/10.4103/0976-9668.107255

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.