Logo image

Typowe objawy wskazujące na problemy jelitowe

4 min.
Jelito jest narządem narażonym na działanie dużej liczby substancji, które mogą prowadzić do problemów. Jakie mogą powodować objawy?
Typowe objawy wskazujące na problemy jelitowe
Napisany przez Katherine Flórez
Ostatnia aktualizacja: 10 października, 2022

Dzisiejszy artykuł omówi niektóre typowe objawy wskazujące na problemy jelitowe. Po pierwsze, prawdopodobnie już wiesz, że jelita to narząd trzewny w górnej części brzucha. Znajdują się pomiędzy żołądkiem a odbytnicą i stanowią część układu pokarmowego. Ponadto dzielą się na dwie części.

Dwie części jelit to jelito grube i jelito cienkie. Chociaż tworzą ten sam narząd i pełnią podobne funkcje, w szczegółach każde z ma bardzo specyficzne cechy.

Celem tego narządu jest przetwarzanie pokarmu, zaczynając od jelita cienkiego, gdzie odbywa się większość procesu. Składniki odżywcze są tutaj wchłaniane przez komórki nabłonka, które z kolei rozprowadzają je do krwiobiegu, aby przenieść je do innych części ciała.

Proces ten kończy się w jelicie grubym, które wchłania sole mineralne i wodę, tworząc kał, który jest następnie wydalany z organizmu.

Jelita są równie ważne, co delikatne

Problemy jelitowe występują częściej niż mogłoby się wydawać i wiążą się z problemami trawiennymi. Najłatwiejszym sposobem na ich wykrycia jest ustalenie, gdzie lokalizuje się ból.

Ból brzucha, wzdęcia i obrzęk to główne wskaźniki. Istnieją jednak inne, mniej powszechne objawy, które mogą wskazywać na choroby lub problemy jelitowe.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Wylecz infekcje jelitowe za pomocą trzech naturalnych środków

Kobieta pokazująca położenie jelita.

Problemy jelitowe i ich objawy

Mogą one pomóc Ci uświadomić sobie, że coś jest nie tak z Twoim jelitem, dzięki czemu możesz jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Pamiętaj, że przedstawione tutaj informacje nie zastępują diagnozy medycznej. Dlatego, jeśli podejrzewasz, że możesz mieć schorzenie, jak najszybciej skonsultuj się ze specjalistą i postępuj zgodnie z jego instrukcjami.

Łaknienie cukru

Grupy bakterii bytujące w jelicie ulegają różnym zaburzeniom równowagi po spożyciu słodyczy i innych substancji cukrowych. W rzeczywistości, donosi o tym badanie z 2008 roku opublikowane w rocznym przeglądzie żywieniowym na temat alternatywnych dróg wchłaniania jelitowego.

Problem polega na tym, że nie poczujesz sytości, nawet jeśli ulegniesz pragnieniu s[pozywania słodyczy. W rzeczywistości w miarę upływu czasu apetyt na słodkie stanie się bardziej intensywny.

Związek między spożyciem cukru a lękiem wciąż podlega badaniom, ale wiemy, że można się uzależnić od słodyczy, zwłaszcza przetworzonych. Przynajmniej tak wynika z tego badania opublikowanego w Current Opinion in Clinical Nutrition and Metabolic Care.

Nieograniczone spożycie cukru może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, a jednym z najbardziej znanych jest nadwaga. Może też objawiać się innymi problemami, które z kolei mogą prowadzić do chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy, jak wynika z badań opublikowanych w Critical Reviews in Clinical Laboratory Sciences.

Możesz również przeczytać ten artykuł: Wyeliminuj pasożyty jelitowe za pomocą czosnku i pestek dyni

Problemy psychologiczne

Mężczyzna z problemami jelitowymi.

To normalne, że odczuwasz „motyle” i inne reakcje w żołądku, gdy doświadczasz niepokoju, nerwów i innych emocji. Rzeczywiście, badania takie opublikowane w Progress in Neuro-psychopharmacology & Biological Psychiatry ujawniają, że związek jelita-mózg przebiega w dwóch kierunkach.

Tak więc problemy psychologiczne, takie jak depresja, stres i lęk, mogą być oznakami złej funkcji jelit. Wynika to częściowo z działania serotoniny.

Hormon ten jest neuroprzekaźnikiem odpowiedzialnym za wytwarzanie spokoju, ciszy i szczęścia w ludzkim ciele. W rzeczywistości jelita i mózg produkują tę substancję chemiczną, jak wynika z badań opublikowanych w Frontiers in Neuroscience. Z tego powodu stan umysłu może być sygnałem ostrzegawczym tego, jak działa narząd trawienny.

Nadmierny poziom glukozy

Do głównych funkcji jelit należy przetwarzanie żywności, która zawiera cukier. Czasami jednak występuje problem z tą funkcją. Nadmierny poziom glukozy to jeden z głównych problemów, jakie z tego wynikają. Określa się go również jako wysoki poziom cukru we krwi, prowadzący do chorób takich jak cukrzyca. W efekcie procesy metaboliczne mogą zostać zakłócone, a cykl konwersji energii zawodzi.

Problemy skórne mogą wskazywać na problemy jelitowe

Trądzik i inne rodzaje egzemy mogą być oznaką braku równowagi w jelitach. W rzeczywistości badanie opublikowane w Gut Pathogens sugeruje, że problemy jelitowe mogą zmieniać funkcję bariery naskórkowej. Jednak nadal nie wiemy, jak zachodzi ta zależność i na czym polega rola zaburzonych jelit w pojawieniu się trądziku.

Mimo to cytowane powyżej badania stwierdzają, że istnieją „wystarczające dowody”, aby powiązać stan skóry z problemami jelitowymi. Dlatego niektóre stany, takie jak trądzik, łuszczyca, trądzik różowaty i inne podrażnienia skóry mogą się z nimi wiązać.

Niestabilność trawienna

Mężczyzna z bólem brzucha.

Problemy z trawieniem są prawdopodobnie pierwszą oznaką, że coś jest nie tak z twoimi jelitami. Mogą jednak wynikać z zaburzenia dowolnej części układu pokarmowego. Czasami zaczynają się od uwięzionego gazu, obrzęku brzucha lub biegunki wywołanej działaniem bakterii, które chronią ten narząd.

Brak równowagi w mikrobiocie jelitowej powstaje na skutek aglomeracji szkodliwych substancji, które utrudniają wchłanianie pokarmu z pożywienia. Co więcej, może to prowadzić do zespołu jelita drażliwego, zgodnie z artykułem opublikowanym w Acta Médica Peruana.

Cuchnący oddech a choroba układu pokarmowego

Funkcja żołądka może ulec zakłóceniu przez brak równowagi bakteryjnej w połączeniu z zaburzeniami trawienia w jelitach. Badanie opublikowane w Journal of Natural Science, Biology and Medicine wykazało, że problemy żołądkowo-jelitowe mogą również prowadzić do halitozy.

Problemy jelitowe dotyczą całego organizmu

Jak widać, jasne jest, że zdrowie jelit i całego układu pokarmowego ma ścisły związek z ogólnym dobrym samopoczuciem całego organizmu. Dlatego tak ważne jest przyjęcie zdrowszych nawyków i przestrzeganie dobrze zbilansowanej diety.

Wreszcie diagnoza medyczna jest niezbędna w każdej z powyższych sytuacji. Dlatego skonsultuj się z lekarzem, jeśli wystąpi którykolwiek z wymienionych powyżej objawów wskazujących na problemy jelitowe.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Sugar Absorption in the Intestine: The Role of GLUT2
    George L. Kellett, Edith Brot-Laroche, Oliver J. Mace, Armelle Leturque
    Annual Review of Nutrition 2008 28:1, 35-54
  • APA Ahmed, Serge H.a,b; Guillem, Karinea,b; Vandaele, Younaa,b Sugar addiction, Current Opinion in Clinical Nutrition and Metabolic Care: July 2013 – Volume 16 – Issue 4 – p 434-439
    doi: 10.1097/MCO.0b013e328361c8b8
  • Stanhope KL. Sugar consumption, metabolic disease and obesity: The state of the controversy. Crit Rev Clin Lab Sci. 2016;53(1):52‐67. doi:10.3109/10408363.2015.1084990
  • Maes M. Depression is an inflammatory disease, but cell-mediated immune
    activation is the key component of depression. Prog Neuropsychopharmacol Biol
    Psychiatry. 2011 Apr 29;35(3):664-75. doi: 10.1016/j.pnpbp.2010.06.014. Epub 2010
    Jun 20. Review. PubMed PMID: 20599581.
  • Bornstein J. C. (2012). Serotonin in the gut: what does it do?. Frontiers in neuroscience, 6, 16. https://doi.org/10.3389/fnins.2012.00016
  • Bowe, W. P., & Logan, A. C. (2011). Acne vulgaris, probiotics and the gut-brain-skin axis – back to the future?. Gut pathogens, 3(1), 1. https://doi.org/10.1186/1757-4749-3-1
  • Guzmán Calderón, Edson, Montes Teves, Pedro, & Monge Salgado, Eduardo. (2012). Probióticos, prebióticos y simbióticos en el síndrome de intestino irritable. Acta Médica Peruana, 29(2), 92-98. Recuperado en 11 de mayo de 2020, de http://www.scielo.org.pe/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1728-59172012000200009&lng=es&tlng=es
  • Aylıkcı, B. U., & Colak, H. (2013). Halitosis: From diagnosis to management. Journal of natural science, biology, and medicine, 4(1), 14–23. https://doi.org/10.4103/0976-9668.107255
  • Aylıkcı, B. U., & Colak, H. (2013). Halitosis: From diagnosis to management. Journal of natural science, biology, and medicine, 4(1), 14–23. https://doi.org/10.4103/0976-9668.107255

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.