Aloe Pratensis: charakterystyka rośliny i porady pielęgnacyjne

Aloe pratensis to piękna roślina, którą możesz uprawiać zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Odkryj kilka wskazówek, jak się tym zająć.
Aloe Pratensis: charakterystyka rośliny i porady pielęgnacyjne

Ostatnia aktualizacja: 29 sierpnia, 2022

Czy wiesz, że istnieje kilka rodzajów aloesu? W zależności od swoich cech, każdy gatunek może być wykorzystywany do celów zdrowotnych, gotowania lub jako lekarstwo. Mówi się nawet, że niektóre odmiany pomagają „przyciągnąć szczęście”. Tak jest w przypadku aloe pratensis. Odkryj, jak opiekować się tą rośliną i jakie są jej najwybitniejsze cechy.

Prosta w pielęgnacji, egzotyczna w wyglądzie i idealna do stworzenia poczucia harmonii w domu: wszystkie te cechy znajdujemy w roślinie, o której chcemy dzisiaj porozmawiać. Aloe pratensis to rodzaj soczystego sukulenta pochodzącego z RPA, słynącego z wytrzymałości i przekonania, że pomaga przyciągnąć obfitość finansową.

Jakie są cechy wyróżniają aloe pratensis?

Aloe pratensis różni się od zwykłego aloesu tym, że jego liście mają ostrzejsze krawędzie pokryte cierniami. W rzeczywistości w niektórych krajach nazywa się go „dzikim aloesem”. Jego łodygi są mniejsze, grubsze i liczniejsze. Te cechy pozwalają mu przetrwać zarówno w wysokich, jak i niskich temperaturach.

Jednak, jak wyszczególniono w publikacji w International Journal of Molecular Sciences, głównym składnikiem fitochemicznym rośliny jest aloezyna. Jest to substancja znana ze swojego potencjału przeciwzapalnego, przeczyszczającego i leczniczego. Jednak w przeciwieństwie do zwykłego aloesu tego gatunku nie używa się zwykle do celów leczniczych, ale do celów ozdobnych.

Aloes łąkowy.
Aloes pratensis służy do ozdabiania wnętrz, ogrodów czy tarasów. Liście rośliny są grubsze i bardziej odporne na niekorzystne warunki.

Jak dbać o dziki aloes?

Aloes pratensis to roślina popularna służąca do dekoracji domu lub upiększenia ogrodu. Wiele osób woli ją ze względu na jej odporność, ponieważ jej grube liście mogą wytrzymać prawie każde środowisko. Nie wymaga dużego podlewania ani specjalnej pielęgnacji. Aby utrzymać ten sukulent w optymalnym stanie, rozważ następujące wskazówki.

1. Oświetlenie

Roślina ta nadaje się zarówno do wnętrz, jak i na zewnątrz, ponieważ dostosowuje się do każdej ilości światła. Dzięki temu masz możliwość posadzenia jej w ogrodzie, na tarasie lub w doniczkach w salonie.

2. Ostrożne podlewanie

Lepiej zapomnieć go podlać niż go utopić. W związku z tym należy pozostawić to zadanie tylko do tych sytuacji, gdy gleba jest sucha. Aby ci pomóc, włóż palec wskazujący do połowy doniczki; jeśli gleba wydaje się mokra, jeszcze nie czas na podlewanie.

3. Ekspozycja na wodę

Uważaj na to, ponieważ Aloe pratensis ma trudności z prosperowaniem w zbyt wilgotnym klimacie. Jeśli sadzisz go w ogrodzie, najlepiej poszukać miejsca, w którym będzie można go chronić przed deszczem. Unikaj też spryskiwania jej liści.

4. Gliniana doniczka

Glina jest materiałem porowatym, który pomaga regulować temperaturę w podłożu, ale dopuszczalna jest również terakota lub ceramika. Tylko upewnij się, że wybrany pojemnik ma otwory drenażowe.

Propozycje miejsc, w których możesz umieścić swoją roślinę aloe pratensis

Dzięki swojemu egzotycznemu wyglądowi ten sukulent ozdobi każde pomieszczenie. Jednak feng shui zaleca umieszczanie go w miejscach o największym przepływie energii. Zgodnie z tą filozofią gatunek ten ma zdolność odpędzania złych wibracji w domu. Twierdzi ponadto, że aloe pratensis równoważy pozytywną energię i przyciąga szczęście.

1. Kuchnia

Kuchnia jest przestrzenią par excellence do umieszczenia rośliny aloe pratensis. To miejsce, według feng shui, maksymalizuje jego efekt, ponieważ rodzina zwykle spędza tam sporą część swojego czasu.

2. Jadalnia

Jadalnia to zazwyczaj miejsce, w którym spotykają się członkowie rodziny, aby porozmawiać o swoich marzeniach, zabawnych chwilach dnia i poważnych sprawach. Tematy te mogą wiązać się z planami i celami życiowymi lub biznesowymi, które wymagają dobrej energii.

Jeśli zdecydujesz się umieścić aloes w jadalni, musisz upewnić się, że obszar ma odpowiedni dostęp światła i powietrza, aby roślinna mogła prosperować.

3. Sypialnia

Zgodnie z powszechnymi przekonaniami, aloe pratensis może odstraszać koszmary lub złe wibracje z sypialni. Ponieważ ten kaktus ma podobno powiązania ze szczęściem, więc niektórzy ludzie lubią go trzymać w pobliżu łóżka.

4. Wejście do domu

Ze względu na jego rzekomą zdolność przyciągania obfitości i harmonii, kolejnym idealnym miejscem do umieszczenia dzikiego aloesu byłoby wejście do domu. Niektórzy twierdzą, że może zapobiegać przedostawaniu się złych wibracji, a jednocześnie przyjmować pozytywne energie.

Roślina aloesu.
Feng shui sugeruje umieszczanie aloesu pratensis w takich miejscach jak jadalnia, sypialnia, salon lub wejście do domu, aby odeprzeć złe energie.

Dowiedz się więcej tutaj: Feng Shui – porady dla Twojego domu

Aloe pratensis: roślina używana przeciwko złej energii

Poza zastosowaniami ozdobnymi, aloe pratensis był używany jako obrońca domu i sprzymierzeniec przyciągający szczęście i obfitość. Jeśli lubisz wdrażać feng shui w swoim domu, jest to dobre uzupełnienie dekoracji i upiększenia różnych obszarów. A co jest w tym wszystkim najlepsze? Nie wymaga zbytniej opieki.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Salehi B, Albayrak S, Antolak H, Kręgiel D, Pawlikowska E, Sharifi-Rad M, Uprety Y, Tsouh Fokou PV, Yousef Z, Amiruddin Zakaria Z, Varoni EM, Sharopov F, Martins N, Iriti M, Sharifi-Rad J. Aloe Genus Plants: From Farm to Food Applications and Phytopharmacotherapy. Int J Mol Sci. 2018 Sep 19;19(9):2843. doi: 10.3390/ijms19092843. PMID: 30235891; PMCID: PMC6163315.
  • National Center for Biotechnology Information (2022). PubChem Compound Summary for CID 160190, Aloesin. Retrieved July 27, 2022 from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Aloesin.
  • Rossbach S. Feng shui explores relationship between design and health–ancient Chinese art of placement. Calif Hosp. 1991 Mar-Apr;5(2):29-31. PMID: 10109404.
  • Buckhardt. (2020). Feng Shui. In Chinese Creeds And Customs (pp. 346–350). Routledge. https://doi.org/10.4324/9780203041062-101

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.