6 wskazówek, jak nauczyć dzieci czytać w domu

Jeśli jesteś podekscytowany nauką czytania dzieci w domu, zapoznaj się z tymi wskazówkami, które mamy dla Ciebie. Czas zanurzyć się w pięknym świecie książek!
6 wskazówek, jak nauczyć dzieci czytać w domu

Napisany przez Ana Núñez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Czytanie jest rodzajem przyjaźni, powiedział pisarz Marcel Proust, aby opisać wagę braterskiej i szczerej więzi powstającej w tym akcie. Jeśli chcesz wiedzieć, jak nauczyć dzieci czytać w domu, możesz zacząć od wzbudzenia emocjonalnego oczekiwania na spotkanie, w którym gościem honorowym jest język.

Tak jak umiejętność mówienia jest wrodzoną zdolnością człowieka, czytanie jest warunkiem kulturowym. Dlatego jest to jeszcze jedna czynność, której mózg musi się nauczyć. Aby to osiągnąć, decydujące znaczenie ma stymulacja ze strony naszego środowiska.

W rzeczywistości czytanie zaczyna się jeszcze przed samym czytaniem, kiedy dzieci mogą nawiązywać relacje między słowami a rzeczami. Nazywa się to czytaniem świata. Aby towarzyszyć dziecku w tym procesie, przygotowaliśmy poniżej sześć wskazówek.

Wskazówki, jak nauczyć dzieci czytać w domu

Aby nauczyć dzieci czytać w domu, pierwszą rzeczą, którą powinieneś promować, są spontaniczne doświadczenia z językiem. Im bogatsze i bardziej zróżnicowane są te doświadczenia, tym większe możliwości uchwycenia i zrozumienia różnych tekstów.

Dlatego tak ważne jest generowanie przestrzeni do interakcji. W ten sposób dzieci będą rozwijały progresywną zdolność konceptualizacji w swoich umysłach, gdy zapoznają się ze słowami. Według filozofa języka Lwa Wygotskiego jest to kluczowe w całym procesie nauki czytania.

Lectura entre generaciones de la familia.
Czytanie ma charakter kulturowy i dlatego wiąże się z wymianą między pokoleniami w ramach społeczności.

1. Baw się słowami

Gry słowne w naturalny sposób wkomponowane w zajęcia dzieci w rodzinie są bardzo dobrym bodźcem. Piosenki, przyśpiewki, wierszyki, porzekadła, zagadki i łamigłówki językowe to droga do nauki czytania. Wszystkie mają  formę ustną, która zaprasza do zabawy i gier. Ponadto wszystkie pomogą w złożonym procesie nawiązywania relacji potrzebnych do późniejszego zrozumienia tekstów.

Dzięki tym zabawom dzieci ćwiczą pamięć, tworzą połączenia między słowami i pojęciami, ćwiczą dykcję i puszczają wodze wyobraźni. Możesz zacząć od tych, które pamiętasz z własnego dzieciństwa i stopniowo włączać kolejne zabawy dotyczące tematów, które je interesują.

Myślimy, że chciałbyś przeczytać: Siedem wskazówek, jak odkryć swoją prawdziwą pasję

2. Ucząc dzieci czytania w domu, czytaj na głos

Czytanie na głos to jedna ze strategii, które mają największy wpływ na dzieci. Kontakt, który nawiązuje się w tym momencie, pobudza ich emocje.

Z tego powodu należy dążyć do miłej i niezapomnianej lektury, zwracając uwagę na odpowiednią intonację i rytm czytania. Są one niezbędne, aby przekazać intencję tekstu, która jest niezbędna dla jego zrozumienia i późniejszej analizy, której dokonają dzieci.

Lektura powinna być dostosowana do wieku dziecka. Dzięki praktyce będziesz w stanie sprawić, że będzie to naprawdę zabawne i spersonalizowane doświadczenie. Tutaj również osobowość wpływa na wybór tekstu. Niektóre dzieci tolerują dłuższą historię. Inne natomiast, a jeśli się znudzą, mogą stracić zainteresowanie.

3. Zbuduj własną bibliotekę

Kupuj dzieciom piękne i zabawne książki z ciekawymi historiami w różnych formatach. Oferuj różnorodne warianty książek: trójwymiarowe, miniaturowe i z dźwiękami.

Świat wydawniczy dla dzieci oferuje wiele niesamowitych pomysłów. Bądź spostrzegawczą matką lub ciekawskim ojcem, a będziesz w stanie dostosować kryteria do gustów swoich dzieci.

Zbuduj w domu kącik, który służy jako biblioteka i pozwala im wybrać książkę, którą chcą przeczytać. Zwróć także uwagę na ich reakcje, aby zbadać lub odpowiedzieć na jakiekolwiek pytania. Jeśli Twoje dziecko wydaje się wyczerpane, być może nadszedł czas, aby przestać.

Przeczytaj im krótką historię przed snem, najlepiej uspokajającą. Pomoże im to czuć się bezpiecznie. W końcu ostatnie obrazy dnia często wkradają się do naszych snów!

4. Rysuj litery, sylaby i słowa

Rysunek jest formą reprezentacji. Taka abstrakcyjna czynność jest konieczna do symbolizowania dźwięków liter, sylab i słów. Nazywa się to nabywaniem świadomości fonologicznej.

Aby tak się stało, dzieci muszą osiągnąć poziom neurologicznej dojrzałości charakterystyczny dla rozwoju człowieka, który można stymulować od urodzenia za pomocą działań wzmacniających ich związek ze słowami.

5. Poszukaj odpowiedniego środowiska, kiedy uczysz dzieci czytania

Wybierzcie razem przyjemną przestrzeń, w której możecie się skoncentrować i uniknąć zakłóceń. Wyjaśnij, że czas spędzony na czytaniu jest dla Ciebie niezbędny i nie trzeba się spieszyć.

Zadbaj o to, aby w wybranym miejscu dzieci czuły się komfortowo i aby mogły zajrzeć do książki. Podczas czytania możesz od czasu do czasu wskazać palcem czytaną linię, aby je poprowadzić. Jeśli już zidentyfikują słowa, mogą je śledzić. Jeśli to robią przez jakiś czas, mózg klasyfikuje je i przechowuje w pamięci.

Myślimy, że spodoba Ci się również: 4 klucze jak pokonać trudny moment w życiu

6. Ucz przez przykład

W rzeczywistości ta ostatnia wskazówka powinna znaleźć się jako pierwsza, ponieważ wszystkie dzieci uczą się na przykładzie. A największy wpływ ma na nie to, co widzą w domu. Muszą dostrzec, że cenisz twój związek z książkami. Nie ukrywaj emocji, które może w tobie obudzić historia, opowiadanie, wiersz.

Czytaj pomimo wielu zajęć, które możesz mieć, ale nie rób tego tylko z obowiązku. Zawsze miej książkę pod ręką i noś ją w swojej torbie. Nigdy nie wiesz, kiedy będziesz miał trochę więcej czasu i kiedy będzie to najlepsze towarzystwo!

Espacio en al casa para enseñar a leer un niño.
Posiadanie miejsca do czytania, określonego czasu i biblioteki to aspekty, które ułatwiają proces czytania dzieciom.

Ucz dzieci czytania w domu korzystając ze wspomnień z własnego dzieciństwa

Kiedy dzieci uczą się rozszyfrowywania liter i osiągają umiejętność czytania i pisania, zamykają cykl, który rozpoczął się od pierwszych kołysanek, które usłyszeli od rodziców. Tak więc to ustna interakcja pozwala im zrozumieć relacje między słowami a ich reprezentacjami. Dlatego przed opanowaniem słowa pisanego uczą się interpretować otaczający ich świat.

Istnieją metody pedagogiczne, aby nauczyć dzieci czytania w domu, takie jak metody sylabiczne, syntetyczne, analityczne i mieszane. Są używane od pokoleń i mają zarówno zwolenników jak i krytyków.

Zanim jednak zbadasz, czym one są, zajrzyj do własnych wspomnień. Na pewno znajdziesz anegdoty o tym, jak to było, gdy uczyłeś się czytać. Zastanowienie się nad własnym doświadczeniem może rzucić nowe światło na to, jak możesz spróbować powtórzyć to, co pomogło Tobie. Twoje dzieci na tym skorzystają!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.