6 sposobów, aby naturalnie poprawić czynność tarczycy

Czynność tarczycy może powodować problemy, gdy występuje niedoczynność, ale także nadczynność. Z tego powodu wskazane jest spożywanie pokarmów, które zapewnią jej stabilność, a także regularne badania lekarskie.
6 sposobów, aby naturalnie poprawić czynność tarczycy
Nelton Abdon Ramos Rojas

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Nelton Abdon Ramos Rojas.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 11 grudnia, 2022

Tarczyca to stosunkowo mały gruczoł w kształcie motyla, który znajduje się w okolicy gardła, z przodu szyi. Odpowiada za szereg ważnych zadań w naszym ciele, dlatego należy o nią dbać. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci poprawić czynność tarczycy.

Na czym polega czynność i funkcja tarczycy

Znaczenie tarczycy ma związek z funkcjami, jakie pełni w całym ciele. Jest odpowiedzialna za regulację procesów hormonalnych, metabolicznych i wzrostu.

Zawiera również białko zwane tyreoglobuliną, które wraz z jodem stymuluje wydzielanie hormonów do optymalnego funkcjonowania narządów, tkanek i komórek.

Bierze również udział w syntezie białek, dotlenieniu komórkowym i innych ważnych zadaniach, które utrzymują nasze zdrowie w doskonałej kondycji.

Problem polega na tym, że podobnie jak w przypadku innych narządów, ten organ jest wystawiony na działanie wielu różnych czynników, które mogą go zaburzyć i zmienić jego prawidłowe funkcjonowanie.

Spowoduje to szereg zmian w ciele. A dodatkowo z czasem może prowadzić do rozwoju poważnych chorób.

Z tego powodu konieczne jest podjęcie działań, aby dbać o tarczycę, zwłaszcza dostarczając jej składników odżywczych, których potrzebuje dla zdrowia.

Dlatego chcielibyśmy podzielić się 6 dobrymi nawykami, które pomogą Ci naturalnie poprawić czynność tarczycy.

1. Aby poprawić czynność tarczycy: włącz jod do swojej diety

Niedobór jodu jest najczęstszą przyczyną niedoboru hormonów tarczycy, lepiej znanej jako niedoczynność tarczycy.

Organizm nie może sam wytworzyć tego składnika odżywczego. Z tego powodu konieczne jest zapewnienie wystarczającej ilości pokarmów, które go zawierają.

Obejmują one:

 • Jajka
 • Owoce morza
 • Tłuste ryby
 • Ser
 • Sól kuchenna

Należy wyjaśnić, że w przypadku soli spożycie powinno być umiarkowane, ponieważ nie zaleca się spożywania sodu w nadmiarze.

Chcieć wiedzieć więcej? Przeczytaj: 7 naparów w celu poprawy funkcji tarczycy

2. Spożywaj więcej selenu

Selen jest jednym z niezbędnych minerałów, które mogą pozytywnie pomóc w leczeniu zaburzeń tarczycy.

Ten pierwiastek pomaga zmniejszyć stres oksydacyjny. Dodatkowo ułatwia procesy detoksykacji i pomaga w regulacji aktywności hormonalnej.

Ponadto białka na bazie selenu mogą pomóc w kontrolowaniu funkcji metabolicznych. Uczestniczą również w mechanizmach odpowiedzialnych za przekształcanie żywności w energię.

Niektóre naturalne źródła tego składnika odżywczego to:

 • Orzechy i suszone owoce
 • Nasiona lnu i słonecznika
 • Jajka
 • Jogurt
 • Grzyby

3. Zwiększ spożycie cynku

Niski poziom cynku wiąże się z rozwojem dwóch głównych problemów tarczycy: niedoczynności i nadczynności tarczycy.

Rozregulowana czynność tarczycy, spowodowana zbyt małą lub zbyt dużą produkcją hormonów, powoduje szereg negatywnych reakcji w całym organizmie.

Ten niezbędny minerał występuje naturalnie w wielu produktach spożywczych, chociaż można go również kupić w suplementach. Jeśli przyjmuje się suplementy, zawsze powinien je przepisać lekarz.

Głównymi źródłami jodu są:

 • Chude mięso wołowe
 • Ostrygi
 • Mięso wieprzowe
 • Kurczak
 • Szpinak
 • Nasiona
 • Czekolada
 • Orzechy

4. Nie zapominaj o magnezie

Kolejnym niezbędnym elementem zapewniającym dobrą pracę tarczycy jest magnez, który jest minerałem trudno przyswajalnym uczestniczącym w fukncjonowaniu różnych obszarów ciała.

Może nam pomóc w kontroli stresu, jednego z czynników, który wpływa na tarczycę. Z tego powodu spożycie magnezu jest wysoce zalecane. Z niedoborem tego minerału wiąże się również niedoczynność tarczycy.

Jego wchłanianie można zapewnić stosując balsamy do skóry, znajduje się również w produktach spożywczych takich jak:

 • Kukurydza
 • Awokado
 • Banany
 • Szpinak
 • Rodzynki

5. Spożywaj olej kokosowy

Spożywanie oleju kokosowego każdego dnia może pomóc w poprawie funkcji tarczycy.

Olej kokosowy jest bogaty w witaminy, minerały i substancje przeciwutleniające. Z tego powodu może być sprzymierzeńcem w walce z wolnymi rodnikami wpływającymi na tarczycę.

Chociaż potrzebne są dalsze badania, aby udowodnić jego działanie, niektórzy eksperci zalecają dodanie go do diety jako suplementu.

Zajrzyj do tego artykułu: Korzyści zdrowotne oleju kokosowego

6. Unikaj stresu

Ciągłe narażenie na stresujące sytuacje może często powodować zaburzenia równowagi w funkcjonowaniu tarczycy.

Na początku wydaje się, że ma to wpływ tylko na nastrój. Jednak z biegiem czasu powstaje szereg reakcji chemicznych, które mogą wpływać na stan zdrowia człowieka.

Powodem tego jest wzrost produkcji kortyzolu, co z kolei może zmniejszyć produkcję hormonów tarczycy.

Martwisz się o zdrowie swojej tarczycy? Spróbuj włączyć wszystkie te nawyki do swojej rutyny. I oczywiście nie zapomnij o regularnych kontrolach, aby dokładniej sprawdzić aktywność tarczycy.

Pamiętaj, że powyższe produkty to nie lekarstwa, a jedynie suplementy. Sama dobra dieta nie może pomóc w wyleczeniu jakichkolwiek problemów z tarczycą, dlatego w tym samym czasie będziesz potrzebować leczenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.