Zaburzenia funkcjonowania tarczycy — jak wpływają na nasz nastrój

Zaburzenia funkcjonowania tarczycy stają się coraz częstszym problemem u wielu osób. Dowiedz się, jak mogą wpływać na nastrój chorego
Zaburzenia funkcjonowania tarczycy — jak wpływają na nasz nastrój

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Zaburzenia funkcjonowania tarczycy maj istotny wpływ na nasze samopoczucie. Tarczyca to mały gruczoł w kształcie motyla znajdujący się na szyi. Odpowiada za produkcję, przechowywanie i wysyłanie hormonów niezbędnych do funkcjonowania organizmu. Zakłócenie procesu może mieć poważne reperkusje. Dzisiaj porozmawiamy o tym jak zaburzenia funkcjonowania tarczycy wpływają na nasz nastrój.

Większość ludzi zdaje sobie sprawę, że tarczyca wpływa na metabolizm. Mniej osób wie, że kontroluje również szybkość rytmu serca. Niewiele jednak osób wie, jak zaburzenia funkcjonowania tarczycy wpływają na nastrój. Relacja jest bardzo złożona, ale w dalszej części artykułu postaramy się to wyjaśnić.

Zaburzenia funkcjonowania tarczycy a nastrój

Smutna kobieta. Zaburzenia funkcjonowania tarczycy.
Zaburzenia funkcjonowania tarczycy są bardzo zróżnicowane. Ponieważ ten narząd odpowiada za kontrolę metabolizmu, wpływ tych chorób jest wieloukładowy.

Zanim przejdziemy do tego, jak choroba tarczycy wpływa na nastrój, musimy najpierw wyjaśnić kilka ogólnych idei. Choroba tarczycy to grupa stanów, które rozwijają się w przypadku zmiany w tym gruczole. Najczęstsze to:

  • Nadczynność tarczycy.
  • Niedoczynność tarczycy.
  • Wole (powiększona tarczyca).
  • Rak tarczycy.
  • Guzki lub grudki w gruczole.

Zapalenie tarczycy jest również uważane za częstą chorobę. O ile nie mówimy o konkretnym stanie, kiedy mówimy o związku między tarczycą a nastrojem, odnosimy się do nich wszystkich.

Związek przyczynowy między chorobami tarczycy i zmianami nastroju znany jest od około 200 lat. Caleb Hillier Parry, w 1825 roku, był jednym z pierwszych, którzy udokumentowali zaburzenia nerwowe u pacjentów z chorą tarczycą. Obecnie istnieje konsensus medyczny, że zaburzenia tarczycy wpływają na nastrój. Spójrzmy na kilka aktualnych przykładów.

Depresja

Według artykułu opublikowanego w 2012 roku w Journal of Thyroid Research, zaburzenia funkcjonowania tarczycy rozwijają szereg objawów neuropsychiatrycznych. Depresja jest jedną z najczęstszych, która może dotyczyć od 31% do 69% pacjentów (zmienia się wraz z wiekiem i innymi zmiennymi).

Depresji spowodowanej chorobą tarczycy towarzyszy również drażliwość, ogólna dysforia, labilność emocjonalna, a nawet zaburzenia koncentracji. Przypadki depresji w subklinicznych diagnozach niedoczynności i nadczynności tarczycy są rzadsze, są więc związane z powagą rozpoznania.

Często zdarza się, że pacjenci szukają pomocy w leczeniu depresji i odkrywają, że mają zaburzenia tarczycy. Według American Thyroid Association aż 60% chorych nie zdaje sobie sprawy, że cierpi na tę chorobę. Dowody wskazują, że depresja i wahania nastroju mogą również wystąpić w czasie ciąży z powodu zaburzeń tarczycy. Objawiają się one w czasie ciąży i po jej zakończeniu i mogą wpływać na relacje matki z dzieckiem.

Lęk

Lęk to kolejny problem związany z zaburzeniami tarczycy. Badanie opublikowane w Social Psychiatric and Psychiatric Epidemiology w 2015 r. wykazało związek między nieleczoną niedoczynnością tarczycy a rozwojem epizodów lękowych.

Z tego powodu niektórzy eksperci odkryli związek między pacjentami cierpiącymi na ataki paniki z chorobami tarczycy i lękiem. Jak wskazują dowody, zwiększony niepokój występuje również w subklinicznych diagnozach niedoczynności i nadczynności tarczycy.

Lęk związany z chorobą tarczycy jest rzeczywistością, która dotyka pacjentów niezależnie od stopnia nasilenia. Z tych wszystkich powodów specjaliści zachęcają do wykonywania testów czynności tarczycy u pacjentów cierpiących na fobię społeczną, zaburzenia lękowe i uogólnione zaburzenia lękowe.

Zaburzenia funkcji poznawczych

Starsza kobieta w depresji.
Gdy choroba tarczycy zbiega się z wiekiem, określenie jej wpływu na zaburzenia funkcji poznawczych może być trudne.

Innym związkiem między chorobą tarczycy a nastrojem jest upośledzenie funkcji poznawczych. Badania wskazują, że zarówno niedoczynność, jak i nadczynność tarczycy są związane z zaburzeniami funkcji poznawczych. Ta ostatnia wiąże się jednak z większym ryzykiem demencji.

Teza ta jest poparta innymi badaniami. Większość przypadków upośledzenia funkcji poznawczych jest odwracalna, chociaż same przypadki demencji nie. Na przykład istnieją dowody na związek między czynnością tarczycy a chorobą Alzheimera.

W tym momencie musimy pamiętać o odsetku pacjentów, którzy nie są świadomi, że mają zaburzenia tarczycy: jest to aż 60%. Chociaż nie wszystkie przypadki można wyjaśnić w ten sposób, wiele diagnoz, między innymi, upośledzenia funkcji poznawczych i choroby Alzheimera, wynika z nieleczenia upośledzonej funkcji tarczycy.

Dlaczego zaburzenia funkcjonowania tarczycy zmieniają nastrój?

Fakt, że choroba tarczycy wpływa na nastrój, jest poparty dowodami naukowymi. Nasilenie diagnozy w dużej mierze determinuje manifestację, a także sam rodzaj stanu. Ale w jaki sposób czynność tarczycy reguluje nasz nastrój? Toczy się na ten temat debata, która nie jest jeszcze zamknięta. Niektórzy badacze uważają, że kluczową rolę mogą odgrywać interakcje układu tarczycy i niektórych neuroprzekaźników (noradrenaliny i serotoniny).

Inne to interakcje hormonów tarczycy z innymi układami neuroprzekaźników. Na przykład procesy postreceptorowe dopaminy. Jak być może wiesz, dopamina, noradrenalina i serotonina są niezbędnymi elementami regulującymi nasz nastrój.

Jeśli często cierpisz na lęki, depresję, drażliwość, zaburzenia funkcji poznawczych itp., dobrze byłoby wykluczyć możliwe zaburzenie funkcji tarczycy. Zrób to szczególnie, jeśli epizody te wystąpią z innymi klasycznymi objawami tarczycy, takimi jak na przykład przyrost masy ciała, zmęczenie, zaparcia, wrażliwość na zimno.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Aubert, C. E., Bauer, D. C., da Costa, B. R., Feller, M., Rieben, C., Simonsick, E. M., … & Health ABC Study. The association between subclinical thyroid dysfunction and dementia: the Health, Aging and Body Composition (Health ABC) Study. Clinical endocrinology. 2017; 87(5): 617-626.
  • Basraon, S., & Costantine, M. M. Mood disorders in pregnant women with thyroid dysfunction. Clinical obstetrics and gynecology. 2011; 54(3): 506-514.
  • Bauer, M., Goetz, T., Glenn, T., & Whybrow, P. C. (2008). The thyroid‐brain interaction in thyroid disorders and mood disorders. Journal of neuroendocrinology. 2008; 20(10): 1101-1114.
  • Gönen, M. S., Kisakol, G., Cilli, A. S., Dikbas, O., Gungor, K., Inal, A., & Kaya, A. (2004). Assessment of anxiety in subclinical thyroid disorders. Endocrine journal. 2004; 51(3): 311-315.
  • Hage, M. P., & Azar, S. T. The link between thyroid function and depression. Journal of thyroid research. 2012.
  • Ittermann, T., Völzke, H., Baumeister, S. E., Appel, K., & Grabe, H. J. Diagnosed thyroid disorders are associated with depression and anxiety. Social psychiatry and psychiatric epidemiology. 2015; 50(9): 1417-1425.
  • Kikuchi, M., Komuro, R., Oka, H., Kidani, T., Hanaoka, A., & Koshino, Y. Relationship between anxiety and thyroid function in patients with panic disorder. Progress in Neuro-Psychopharmacology and Biological Psychiatry. 2015; 29(1): 77-81.
  • Ritchie, M., & Yeap, B. B. Thyroid hormone: Influences on mood and cognition in adults. Maturitas. 2015; 81(2): 266-275.
  • Simon, N. M., Blacker, D., Korbly, N. B., Sharma, S. G., Worthington, J. J., Otto, M. W., & Pollack, M. H. Hypothyroidism and hyperthyroidism in anxiety disorders revisited: new data and literature review. Journal of affective disorders. 2002; 69(1-3): 209-217.
  • Tan, Z. S., & Vasan, R. S. Thyroid function and Alzheimer’s disease. Journal of Alzheimer’s Disease. 2009; 16(3): 503-507.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.