Tarczyca - 7 nawyków, które jej szkodzą

Zaburzenia tarczycy mogą wynikać z nieumiejętnego radzenia sobie ze stresem lub ze stosowania diety bogatej w gluten, nawet jeśli twój organizm go przyswaja.
Tarczyca - 7 nawyków, które jej szkodzą
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Tarczyca to niewielki gruczoł o kształcie motyla. Znajduje się ona w przedniej części szyi, tuż nad obojczykiem.

Jest to organ wewnątrzwydzielniczy, którego głównym zadaniem jest produkcja hormonów regulujących najważniejsze funkcje życiowe organizmu.

Tarczyca m.in. odpowiada za prawidłową przemianę materii, wpływa na nasz nastrój, rytm serca i temperaturę ciała.

Jako że ma ona wpływ na tak wiele aspektów zdrowia, jej zaburzenia mają negatywny wpływ na pracę licznych narządów i układów w naszym ciele, a nieleczone mogą znacznie obniżyć jakość życia.

Istnieje wiele nawyków, które mogą negatywnie wpłynąć na pracę tarczycy. Warto wiedzieć, czego należy unikać, aby nie zakłócać prawidłowego funkcjonowania tego ważnego gruczołu.

Poniżej przedstawiamy 7 najczęstszych nawyków, które mają niekorzystny wpływ na pracę tarczycy. Dowiedz się jakie to nawyki i za wszelką cenę ich unikaj.

1. Palenie tytoniu a tarczyca

Palenie dużej ilości papierosów znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia chorób tarczycy ponieważ zawarte w dymie tytoniowym toksyny mają na nią bardzo szkodliwy wpływ.

palenie a tarczycs

Choć palacze najczęściej cierpią na choroby układu oddechowego, ich duży odsetek boryka się również właśnie z zaburzeniami pracy tarczycy.

Tytoń spowalnia w tarczycy wydzielanie hormonów, które są odpowiedzialne za metabolizm, prawidłowy wzrok i sprawne funkcjonowanie układu krwionośnego.

2. Siedzący tryb życia

Siedzący tryb życia może wywoływać cały szereg zaburzeń dotyczących zarówno zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Bardzo często problemy te mogą być powiązane również z pracą tarczycy.

Brak aktywności fizycznej skutkuje gromadzeniem się zbędnej tkanki tłuszczowej, co może prowadzić do nadwagi, otyłości i innych problemów z przemianą materii.

Z kolei zaburzenia metaboliczne wpływają na spowolnienie produkcji hormonów tarczycy, co może skutkować jej niedoczynnością.

Problemy te nie tylko utrudniają spalanie kalorii i tkanki tłuszczowej, ale również podwyższają ryzyko wystąpienia chorób serca, wypadania włosów i przewlekłego zmęczenia.

3. Słabe radzenie sobie ze stresem

Jeśli nie potrafisz umiejętnie radzić sobie ze stresem i przed długi czas przebywasz pod jego wpływem, może to doprowadzić do zaburzeń tarczycy.

Układ wewnątrzwydzielniczy i nasz stan emocjonalny są ze sobą ściśle połączone. Kiedy coś mocno przeżywamy, zmienia się poziom produkcji niektórych hormonów.

stres kobieta w pracy tarczyca

Brak równowagi hormonalnej w organizmie na dłuższą metę może mieć bardzo niekorzystny wpływ na nasze zdrowie.

4. Niedobór jodu w diecie

Zbyt mała ilość jodu w spożywanych pokarmach jest jedną z głównych przyczyn występowania niedoczynności tarczycy.

Tarczyca potrzebuje jodu, aby móc produkować odpowiednią ilość hormonów. Dlatego też zawsze trzeba dbać o właściwą ilość tego składnika w diecie.

Jod można znaleźć w takich produktach, jak:

  • Sól morska
  • Wodorosty
  • Borówka amerykańska
  • Jogurt naturalny
  • Rośliny strączkowe
  • Ziemniaki
  • Ananas
  • Czekolada

5. Alkohol

Wszyscy wiemy, jak szkodliwy wpływ na zdrowie ma spożywanie nadmiernych ilości alkoholu. Mało kto jednak wie, że jednym z organów, które najbardziej na tym cierpią jest tarczyca.

Choć to wątroba jest odpowiedzialna za filtrowanie toksyn pochodzących z alkoholu, ich obecność w organizmie ma również niekorzystny wpływ na pracę tarczycy.

drinki z alkoholem a tarczyca
Częste picie alkoholu niejednokrotnie uniemożliwia zrzucenie zbędnych kilogramów, a na dłuższą metę prowadzi do występowania różnorodnych problemów z przeminą materii.

6. Spożywanie glutenu

Osoby, u których występuje nietolerancja glutenu, mogą borykać się z problemami związanymi z tarczycą.

Jako że układ odpornościowy atakuje zdrowe tkanki aby wykryć obecność glutenu, w organizmie mogą występować stany zapalne i kłopoty z przemianą materii.

Dlatego też osobom, które chcą zadbać o swoją tarczycę, zaleca się stosowanie diety bezglutenowej, nawet jeśli nie została u nich zdiagnozowana nietolerancja tego białka.

Ciekawym efektem ubocznym tego rodzaju diety jest niejednokrotnie utrata zbędnych kilogramów.

7. Nadmierne spożycie soi

Soja jest produktem spożywczym, który ma niewątpliwie bardzo korzystny wpływ na nasz organizm ponieważ dostarcza ona wielu cennych składników odżywczych.

Jeśli jednak spożywasz ją w dużych ilościach, może ona ograniczyć przyswajanie hormonów tarczycy, szczególnie u pacjentów, którzy już borykają się z zaburzeniami pracy tego gruczołu.

soja a tarczyca

Osoby, u których stwierdzono nadczynność lub niedoczynność tarczycy, powinny znacznie ograniczyć lub wręcz wyeliminować soję se swojej diety.

Jeśli w twoim życiu są obecne niektóre z powyższych nawyków, postaraj się je jak najszybciej zmienić, aby uchronić swoja tarczycę przez zbędnymi problemami. Wpłyną one korzystnie również na inne aspekty twojego zdrowia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.