Lęk społeczny - 5 sposobów radzenia sobie z nim

Fobia społeczna to jedna z najczęstszych sytuacji, które pojawiają się w dzisiejszych czasach. Może być ona wynikiem stresu i niepokoju w pracy, obawy przed nowymi technologiami itp. Jak więc możemy zapobiegać temu zjawisku i leczyć lęk społeczny?
Lęk społeczny - 5 sposobów radzenia sobie z nim

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Ludzie są istotami społecznymi od narodzin do śmierci. Jednak aby ludzie mogli rozwinąć wszystkie swoje zdolności, muszą zdrowo współdziałać z ludźmi wokół nich. W tym sensie lęk społeczny jest czynnikiem, który może uniemożliwić ludziom życie pełną piersią.

Obecnie istnieje bardzo powszechny rodzaj zmian, które utrudniają prawidłowe funkcjonowanie w społeczeństwie. To zaburzenie jest definiowane jako zespół lęku społecznego lub SAD, znamy go również jako fobia społeczna. Ten stan poważnie wpływa na normalne życie tych, którzy go doświadczają.

Czym więc jest lęk społeczny i jak można go leczyć?

Fobia społeczna to jedna z najczęstszych sytuacji, które pojawiają się w dzisiejszych czasach. Może być ona wynikiem stresu i niepokoju w pracy, obawy przed nowymi technologiami itp. Jak więc możemy zapobiegać temu zjawisku i leczyć lęk społeczny?

Co to jest lęk społeczny?

Osoby z tym zaburzeniem doświadczają nadmiernego poczucia niepokoju, wręcz paniki w sytuacjach, gdy w ich otoczeniu występuje duża liczba osób.

Czujesz się zdenerwowany lub nieśmiały w pewnych codziennych sytuacjach, takich jak wyjście do odpowiedzi do tablicy przed całą klasą? A może chodzi o zapytanie nieznajomego o drogę, pójście na randkę? Zadanie sprzedawcy pytania?

To wszystko zwykle są drobne problemy lub niedogodności. Ale dla tych, którzy cierpią na fobię społeczną, ten stan lekkiej nerwowości może przekształcić się w panikę.

Kobieta w tłumie

Wśród typowych objawów tego zjawiska można wymienić spocone dłonie, skrajne zaczerwienienie skóry twarzy oraz przyspieszenie akcji serca i oddechu. W poważniejszych przypadkach lęk społeczny może również obejmować nudności, zawroty głowy i niewyraźne widzenie.

Brak poczucia bezpieczeństwa i strach powodują paraliż takiej osoby, uniemożliwiając jej normalną interakcję z otoczeniem. Z powodu tych objawów osoby te zaczynają unikać sytuacji lub miejsc, które powodują u nich dyskomfort. Oczywiście ma to również wpływ na ich wyniki w szkole, w pracy i relacje osobiste.

Fobia społeczna często zaczyna być zauważalna w dzieciństwie. Później, jeśli problem nie zostanie wcześnie wykryty i leczony, będzie narastał w okresie dojrzewania i będzie trwał aż do wieku dorosłego.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Osoby aspołeczne mogą mieć inną strukturę mózgu

Objawy cechujące lęk społeczny

To zaburzenie jest trudne do zdiagnozowania, ponieważ osoby cierpiące na SAD mają tendencję do ukrywania tego, co czują. W przypadku dzieci lęk społeczny może wyrażać się w postaci agresji lub obojętności. Jednak objawy, których doświadczają w środku, obejmują między innymi następujące czynniki:

  • Silne cierpienie, gdy zostajesz upokorzony publicznie.
  • Strach przed osądzeniem przez innych.
  • Panika związana z rozmową z innymi lub w obecności innych.
  • Strach, że inni zrozumieją, co się z Tobą dzieje.
  • Nadmierne pocenie się, jąkanie lub drżenie głosu, intensywne zaczerwienienie, nudności i wymioty.
  • Tachykardia i tachypnoe.
  • Zawroty głowy i napięcie mięśniowe.
  • Unikanie wszelkich działań lub sytuacji, które wymagają interakcji z innymi osobami lub w miejscach publicznych.
  • Przesadna krytyka własnego zachowania po epizodzie napadu lęku społecznego.
  • Negatywne i pesymistyczne uczucia.
  • U małych dzieci ten lęk objawia się napadami złości.
  • Myśli samobójcze.

Cała ta symptomatologia może objawiać się w pełnio w poważnych przypadkach tego zaburzenia. Dlatego też ludzie zmagający się z tym problemem unikają wszelkiego rodzaju wydarzeń towarzyskich.

Jeśli chodzi o nastolatki, mogą unikać one chodzenia na imprezy, randki oraz nawet rozmów lub jedzenia z kolegami z klasy. Krótko mówiąc, przestają robić rzeczy, które mogą im się w innym przypadku podobać.

W przypadku dorosłych wiele codziennych czynności staje się szczególnie męczących. Na przykład wymiana produktu na inny w sklepie, samotne spożywanie posiłku w restauracji, korzystanie z publicznej łazienki, utrzymywanie kontaktu wzrokowego podczas rozmowy…

Istnieją jednak sposoby radzenia sobie z lękiem społecznym, a także prowadzenia spokojnego i satysfakcjonującego życia.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Życie prowadzi nas dobrym kierunku: naucz się to dostrzegać

5 sposobów radzenia sobie z lękiem społecznym

W przypadku dzieci ważne jest, aby zwrócić się o pomoc do specjalisty. Takie posunięcie pozwoli im uniknąć komplikacji w wieku dorosłym. Osoby cierpiące na lęk społeczny mogą wykonać następujące czynności, aby kontrolować objawy tego niepożądanego stanu:

Dziecko w szkole
  • Poszukać natychmiast pomocy: w przypadku wystąpienia wyżej wymienionych objawów niezbędna jest pomoc specjalisty. Rodzice, którzy obserwują niezwykłe zachowania swoich dzieci, powinni zasięgnąć porady u psychologa.
  • Ustalić priorytety: osoby cierpiące na fobię społeczną mają tendencję do porzucania czynności, które lubią, ze strachu przez możliwymi konsekwencjami tych czynności. W takim przypadku ważne jest, aby zorganizować czas i oszczędzać energię na hobby, zajęcia rekreacyjne, sport itp., Chodzi o te wszystkie zajęcia, które uznają za najbardziej satysfakcjonujące. Te czynności zapewniają szczęście oraz wzmacniają zdrowie i umysł każdego człowieka.
  • Prowadzić dziennik: rejestrowanie zdarzeń, które występują na co dzień, pomaga pacjentom i specjalistom określić przyczynę lęku i stawić mu czoła za pomocą odpowiedniego leczenia.
  • Unikać szkodliwych substancji: czasami osoby cierpiące na fobię społeczną uciekają się do zażywania narkotyków i picia alkoholu, aby uwolnić się od strachu przed interakcjami z innymi. To powoduje liczne uzależnienia i problemy zdrowotne, które są jeszcze gorsze.
  • Wziąć pod uwagę leki w połączeniu z terapią: jeśli dane zaburzenie tego wymaga, lekarz przepisze określone leki i zaordynuje terapię poznawczą.

Podsumowując, nawyk uczenia się radzenia sobie z lękiem społecznym pozwala cieszyć się życiem tym, którzy na niego cierpią. Dlatego dobrze jest porozmawiać z zaufaną osobą i poprosić o pomoc medyczną, jeśli podejrzewasz, że możesz mieć zespół lęku społecznego.

Zatem im szybciej zastosujesz powyższe rady w praktyce, tym szybciej zobaczysz pozytywne wyniki w przyszłości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.