Zaburzenia nerwowo-mięśniowe: oznaki i objawy

Zaburzenia nerwowo-mięśniowe są przewlekłe i mogą pojawić się na każdym etapie życia. Działają na mięśnie i układ nerwowy.
Zaburzenia nerwowo-mięśniowe: oznaki i objawy
Alejandro Duarte

Przejrzane i zatwierdzone przez: biotechnolog Alejandro Duarte.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Zaburzenia nerwowo-mięśniowe to grupa schorzeń, których główną cechą jest utrata siły mięśniowej. Są to choroby przewlekłe, które w większości mają podłoże genetyczne. Ponadto choroby te powodują utratę własnej autonomii i obciążenia psychospołeczne.

Zaburzenia nerwowo-mięśniowe mogą pojawić się na każdym etapie życia. Jednak około 50% tych chorób pojawia się w dzieciństwie. Oddziałują na mięśnie i układ nerwowy oraz mogą wpływać na:

 • Połączenia nerwowo-mięśniowe: miejsce, w którym nerw łączy się z mięśniem.
 • Neuron ruchowy kręgosłupa: są to komórki nerwowe, które kontrolują pracę mięśni.
 • Nerw obwodowy: może wpływać na dłonie, ramiona, nogi, szyję i twarz.

Zaburzenia nerwowo-mięśniowe: przyczyny i rodzaje

Ogólnie zaburzenia nerwowo-mięśniowe rozwijają się od dzieciństwa i mogą mieć podłoże genetyczne.

Zaburzenia nerwowo-mięśniowe

Przyczyny chorób nerwowo-mięśniowych są bardzo różne. Dla wielu z nich naukowcy nie znają jeszcze przyczyny. Ze względu na pochodzenie lub przyczynę można je sklasyfikować jako genetyczne lub nabyte.

Chociaż klasyfikacja zmienia się wraz z odkrywaniem nowych danych na temat ich przyczyn, główne typy chorób nerwowo-mięśniowych to:

 • Dystrofie mięśniowe.
 • Miopatie dystalne.
 • Wrodzone miopatie.
 • Dystrofia miotoniczna.
 • Choroba Thomsena.
 • Pierwotne porażenie okresowe.
 • Zapalne choroby mięśni.
 • Postępujące kostniejące zapalenie mięśni.
 • Miopatie metaboliczne.
 • Choroby połączeń nerwowo-mięśniowych.
 • Rdzeniowy zanik mięśni.
 • Neuropatie dziedziczne.

Objawy chorób nerwowo-mięśniowych

Niektóre ze wspólnych objawów dla wielu chorób nerwowo-mięśniowych to:

Zaburzenia chodu

Większość chorób nerwowo-mięśniowych może wykazywać różne zaburzenia chodu. Niektóre z tych zmian to chybotanie się, zmęczenie, asymetria, szuranie i chodzenie na palcach. Chwiejny chód jest zwykle objawem osłabienia obręczy miednicy z powodu atrofii mięśni pośladkowych.

Upadki w zaburzeniach nerwowo-mięśniowych

Ten objaw występuje w chorobach nerwowo-mięśniowych z powodu osłabienia mięśni kończyn dolnych. Dzieje się tak, ponieważ pacjenci tracą siły, aby utrzymać równowagę, albo z powodu zmęczenia, albo dlatego, że nie są w stanie używać mięśni.

Trudności w wchodzeniu i schodzeniu ze schodów

Wykonanie tej czynności wymaga siły mięśni pośladków i mięśnia czworogłowego. Często mięśnie czworogłowe stają się zmęczone i zapadają się. W takich przypadkach pacjenci wykonują tę czynność za pomocą kończyn górnych.

Ból w mięśniach

Pojawiający się ból mięśni może, ale nie musi, być związany z ćwiczeniami. Kiedy ból mięśni pojawia się z intensywnością większą niż przy braku ruchu, jest to znak, który należy wziąć pod uwagę podczas badania fizykalnego u lekarza. Pamiętaj, aby wspomnieć o wszystkich objawach.

Trudność w podnoszeniu się

Ten objaw zwykle towarzyszy osłabieniu mięśni miednicy i jest znany jako objaw Gowersa. Pacjenci nie są w stanie wstać z podłogi, nie opierając rąk na podłodze lub nogach. W ten sposób wspinają się do pozycji stojącej.

Skurcze

Skurcze mięśni są spowodowane zmęczeniem wewnątrz mięśnia.

Skurcze mięśni

W zaburzeniach nerwowo-mięśniowych skurcze objawiają się bolesnymi zakurczeniami.

Infekcje dróg oddechowych

Częste i długotrwałe infekcje dróg oddechowych są spowodowane kaszlem i utrzymywaniem drożności dróg oddechowych. Z tego powodu zdolność oddychania spada, a pacjenci mogą nawet doświadczać niewydolności oddechowej. Można praktykować ćwiczenia oddechowe, aby temu zapobiec.

Zaburzenia snu

W wyniku trudności w oddychaniu pacjenci często budzą się w nocy, co może powodować uczucie duszenia się i zmęczenia w ciągu dnia.

Objawy związane z różnymi zaburzeniami nerwowo-mięśniowymi

W badaniu przedmiotowym pacjentów cierpiących na tego typu chorobę lekarz może wykryć objawy takie jak:

 • Zanik mięśni: jest to spowodowane słabym rozwojem masy mięśniowej lub jej zanikiem.
 • Osłabienie mięśni: brak siły jest charakterystyczną oznaką chorób wpływających na zdolności motoryczne.
 • Niski wzrost lub waga: niektóre choroby nerwowo-mięśniowe charakteryzują się zaburzeniem wzrostu.
 • Zmiany skórne: takie jak fioletowe zmiany na powiekach. Pojawia się również wapnica, spowodowana złogami wapnia. Zwapnienie objawia się guzkami pod skórą na kostkach dłoni. Innym razem pojawiają się bliznowce, czasem spontanicznie.
 • Postępujące skurcze stawów: skurcze zawsze będą występować w tych stawach, w których pojawia się osłabienie mięśni i asymetria między antagonistycznymi grupami mięśni.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Febrer, A. (2014). Enfermedades neuromusculares. In Rehabilitación domiciliaria. https://doi.org/10.1016/b978-84-458-2583-9.00016-4
 • Masdeu, M. J., & Ferrer, A. (2003). Función de los músculos respiratorios en las enfermedades neuromusculares. Archivos de Bronconeumologia. https://doi.org/10.1157/13045953
 • Motoneurona, E. D. E. L. A. (2004). Grupo de Estudio de Enfermedades Neuromusculares Sociedad Española de Neurología. Historia.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.