Mięsień czworoboczny - 5 sposobów na ulgę w bólu

Aby przynieść sobie ulgę w bólu mięśnia czworogłowego, najważniejsze jest pamiętać o regularnym zaznawaniu odpoczynku. Dzięki temu unikniemy przeciążania tego obszaru ciała. Skuteczna może się okazać również naprzemienna terapia zimnem i ciepłem. Pomoże to zmniejszyć ból i stan zapalny.
Mięsień czworoboczny - 5 sposobów na ulgę w bólu
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Mięsień czworoboczny to część ciała, która bardzo często doskwiera nam bólem. Dolegliwości związane z tym obszarem naszej szyi i pleców zdarzają się często, każdemu i – niestety – w najmniej spodziewanym momencie życia.

Na mięsień czworoboczny istotny wpływ mają czynniki takie jak siedzący tryb życia, praca przy komputerze, problemy z szyjnym odcinkiem kręgosłupa, a nawet artretyzm. Wszystko to bardzo obciąża ten obszar naszego ciała.

Słowem wstępu: mięsień czworoboczny to jeden z większych mięśni naszego ciała, zlokalizowany w dolnej części szyi, u podstawy czaszki, rozszerzając się ku ramionom.

Czasem wystarczy tylko, że schylimy się po coś leżącego na podłodze, żeby poczuć napięcie i ból w tym mięśniu. Z czasem ból pojawia się już nawet przy oddychaniu, dokuczając nam pieczeniem i nieprzyjemnym napięciem.

Jeżeli jest tak również w Twoim przypadku – jeżeli boli Cię mięsień czworoboczny i czujesz w tej okolicy nieprzyjemne napięcie, nie wahaj się zwrócić o pomoc do fizjoterapeuty. Ponadto, przeczytaj ten artykuł i zastosuj podane wskazówki w praktyce.

1. Mięsień czworoboczny a odpoczynek

Chcąc nie chcąc, musimy nieco zwolnić i dać sobie czas na odpoczynek. Bardzo często napięcie atakuje mięsień czworoboczny i zajmuje tkanki łączące szyję z podstawą czaszki stając się przyczyną bólu opisywanego jako “kłujący” bądź “ściskający”. Znacznie ogranicza to możliwość poruszania się.

  • Wymuszanie wysiłku tego mięśnia bądź przybieranie sztucznych, nienaturalnych postaw ciała mogłoby jeszcze pogorszyć stan tego obszaru ciała. Musisz nauczyć się jednej rzeczy: nic nie zastąpi wypoczynku.
  • Jeżeli dotknął Cię stan zapalny tego mięśnia, najlepiej byłoby odpocząć przez co najmniej tydzień. Przez ten czas konieczne jest unikanie dźwigania ciężarów. Nawet noszenie zwykłej torebki bądź torby może być szkodliwe, najlepiej tego unikać.
  • W początkowych dniach najlepiej jest pozostawać w pozycji leżącej. Z czasem, krok po kroku, możesz zacząć wykonywać delikatne ruchy zajętego stanem zapalnym obszaru ciała.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Ból szyi – 5 aspektów do zapamiętania

2. Lód na przykurcz mięśnia czworobocznego

Odpoczynek i regularne aplikowanie lodu może się okazać niezmiernie skuteczne.

Lód w kostkach
  • Najlepiej byłoby aplikować torebkę z lodem na obszar zajęty stanem zapalnym co półtora godziny na około piętnaście minut.
  • Lód pomoże nam znacznie zredukować stan zapalny i będzie działać jak naturalny środek przeciwbólowy. Oczywiście warto przy tym uwzględniać zalecenia lekarza.
  • Jeżeli ból jest trudny do zniesienia, warto zażywać przepisane przez lekarza środki. Może się jednak okazać, że nie będziemy ich potrzebować, ponieważ terapia lodem działa naprawdę skutecznie.
  • Możemy również spróbować bardzo gorącego prysznica, a następnie zaaplikować torebkę z lodem na mięsień czworoboczny.

3. Napar z imbiru

Jeżeli doskwiera nam ból i przykurcz mięśnia czworobocznego, jednym z najskuteczniejszych środków aby zredukować ból i stan zapalny jest z całą pewnością napar z imbiru.

Napar z imbiru
  • Olejki eteryczne zawarte w imbirze takie jak beta bisabolen czy zingiberen, działają jak silne środki przeciwzapalne doskonałe na przeciążenia mięśniowe oraz bóle stawów.
  • Możesz wypijać do trzech naparów dziennie, do każdego dodając od 250 mg do 1 g imbiru w proszku.

Nie zaleca się jednak spożywać imbiru osobom w ciąży oraz cierpiącym na nadciśnienie.

4. Proste, codzienne ćwiczenia rozciągające

Drugiego dnia naszej kuracji, możemy zacząć powoli poruszać naszymi mięśniami, wykonując niewielkie ćwiczenia rozciągające. Pomogą nam one odzyskać elastyczność tej grupy mięśni i umożliwią poruszanie nią.

Oczywiście – jak już wspomnieliśmy na początku – warto przez cały czas korzystać z pomocy specjalisty, w tym przypadku fizjoterapeuty.

Ćwiczenia rozciągające dla szyi

Jeżeli jednak nie mamy możliwości udać się do lekarza, zawsze mamy jeszcze opcję wykonywania tych prostych ćwiczeń w zaciszu swojego domu:

  • Wystarczy, że wykonamy ćwiczenia przedstawione na powyższej ilustracji.
  • Najlepiej byłoby zacząć od najprostszych ćwiczeń: kładąc rękę na głowie i wytrzymując w tej pozycji przez jakiś czas. Uniesiona ręka powinna być z tej samej strony, z której znajduje się bolesny mięsień.
  • Następnie możemy wykonać skłony do przodu, z opuszczonymi rękami. Doskonale rozciągniemy w ten sposób mięśnie plecy i karku.

Może zechcesz również przeczytać: Bóle rąk? Wypróbuj te proste ćwiczenia!

5. Kuracja z użyciem oleju rycynowego

Olej rycynowy to naturalny składnik od zawsze używany w leczeniu sztywności karku.

Jest to doskonała kuracja zmniejszająca uczucie bólu, stan zapalny i nieznośną sztywność mięśni tak często pojawiającą się, gdy szwankuje mięsień czworoboczny.

Napar ziołowy

Olej rycynowy służy też do przynoszenia ulgi w bólu spowodowanym artretyzmem. Poniżej podajemy Ci sposób zastosowania:

Potrzebne składniki:

  • Flanelowa chusteczka
  • 2 łyżki oleju rycynowego (30 g)
  • Gorący ręcznik, termofor bądź elektryczna poduszka

Sposób wykonania:

  • Pierwszą czynnością będzie rozgrzanie flanelowej chusteczki. Połóż ją na kaloryferze bądź grzejniku tak, aby stała się gorąca.
  • Następnie zanurz chusteczkę w dwóch łyżkach oleju rycynowego.
  • Połóż się i umieść chusteczkę na objętym stanem zapalnym obszarze karku.
  • Następnie na chusteczkę umieść źródło ciepła – termofor bądź elektryczną poduszkę. Ma to służyć utrzymaniu ciepła w tym miejscu.

Ten rodzaj kuracji możesz wykonywać codziennie. Z czasem zauważysz zmiany na lepsze. Odzyskasz możliwość ruchu bez odczuwania jakiegokolwiek bólu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Serratrice, G. (2011). Contracturas musculares. EMC – Kinesiterapia – Medicina Física. https://doi.org/10.1016/S1293-2965(11)71051-9
  • Truffino, J. C. (2015). Protocolo diagnóstico de las contracturas musculares. Medicine (Spain). https://doi.org/10.1016/j.med.2015.03.005
  • Malanga, G. A., Yan, N., & Stark, J. (2015, January 1). Mechanisms and efficacy of heat and cold therapies for musculoskeletal injury. Postgraduate Medicine. Taylor and Francis Inc. https://doi.org/10.1080/00325481.2015.992719
  • Marcano, L. H. (2013). Prevención del dolor de espalda en el ámbito laboral. Revista Enfermería C y L.
  • Ruano, J., Palafox, R., & García, N. (2007). Las mochilas en los escolares y su asociación con dolor de espalda. Acta Médica Grupo Ángeles.
  • Mahboubi, M. (2019). Zingiber officinale Rosc. essential oil, a review on its composition and bioactivity. Clinical Phytoscience5(1). https://doi.org/10.1186/s40816-018-0097-4

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.