Ból szyi – 5 aspektów do zapamiętania

· Luty 18, 2017
Ból szyi może być konsekwencją nieprawidłowej postawy ciała lub też stresu. Warto walczyć z tymi czynnikami, by uniknąć dyskomfortu i bólu.

Ból szyi to dość powszechna w społeczeństwie dolegliwość, na różnych etapach życia dopadająca niemal każdego z nas. Czasami wystarczy chwila nieprawidłowej pozycji, podniesienie zbyt ciężkiego przedmiotu lub nieprzemyślany ruch, by dyskomfort nie opuszczał nas przez kilka kolejnych dni.

W niektórych przypadkach ból szyi może jednak okazać się przewlekłą dolegliwością. Jest to konsekwencja niektórych schorzeń układu ruchu – np. przepukliny kręgosłupa czy zapalenia stawów. Warto zapoznać się bliżej z problemem bólu szyi, aby zapobiegać mu bądź skutecznie go leczyć i przynieść sobie ulgę.

Niemal 90% przypadków bólu szyi ustępuje samoistnie – często wystarcza odpowiedni wypoczynek, proste ćwiczenia rozciągające czy rozluźniające. W pozostałych wypadkach nie warto zwlekać z wizytą u specjalisty – masaż wykonany przez profesjonalistę lub inny zabieg w gabinecie fizjoterapeuty może naprawdę zdziałać cuda.

1. Ból szyi a zawroty głowy

Zawroty głowy

Zawroty głowy mogą mieć związek z wieloma różnymi dolegliwościami, jeśli jednak osłabienie, utrata równowagi i dezorientacja występują wspólnie, w przypadku pacjentów pomiędzy 60 a 70 rokiem życia najczęściej wynika to właśnie z problemów z kręgosłupem i bólu szyi.

Zawroty głowy to efekt zaburzeń neurologicznych pozostających w bezpośrednim związku z mechanicznymi urazami i uszkodzeniami kręgosłupa szyjnego. Dolegliwości te nasilają się wraz z wiekiem i często określane są mianem szyjnopochodnego bólu głowy.

Wiele osób utożsamia objawy z chwilowym osłabieniem czy przemęczeniem, w rzeczywistości jednak odpowiedzialne za tego rodzaju bóle są problemy z kręgosłupem. Nieprawidłowy gwałtowny ruch może w takim wypadku wywołać nie tylko zawroty głowy, ale nawet omdlenie!

Do innych objawów możemy zaliczyć także problemy ze wzrokiem, mdłości czy wymioty. Szyjnopochodny ból głowy, czy też po prostu ból szyi, nie jest zagrożeniem dla naszego życia, jednak może wywoływać niepotrzebny stres i utrudniać normalne funkcjonowanie. Jeśli ból tego rodzaju nie ustępuje, koniecznie udaj się do specjalisty.

2. Skurcze mięśni a stres

Zapewne nie raz zdarzyło Ci się odczuwać ból głowy i sztywność karku pod koniec długiego i męczącego dnia w pracy. Są to klasyczne symptomy skurczów mięśniowych wywoływanych przez takie czynniki jak stres i nieprawidłowa postawa ciała.

Jest to problem najczęściej nasilający się przez kilka dni lub nawet tydzień, uniemożliwiający normalne funkcjonowanie.

Stres to jeden z czynników bezpośrednio wywołujących ból szyi, zwiększa on bowiem sztywność mięśni karku, ogranicza ruchomość i ściąga połączenia nerwowe  w tej okolicy, przez co ból promieniuje także do głowy. Co więcej, im dłużej pozostajemy w niewygodnej pozycji, tym objawy są intensywniejsze.

3. Choroba zwyrodnieniowa stawów

Ćwiczenia w każdym wieku

Choroba zwyrodnieniowa stawów dotykająca kręgosłupa szyjnego dotyczy niewielkiego procenta młodszej populacji, jednak wśród osób powyżej 65 roku życia jest to przyczyna niemal 90% przypadków chronicznego bólu szyi.

Spondyloza szyjna, czyli choroba zwyrodnieniowa kręgów szyjnych, to niezwykle powszechne schorzenie wśród starszych pacjentów. Zużycie stawów wywołuje sztywność, ból szyi, a nawet zawroty głowy.

Co więcej, choroba ta objawia się także uczuciem mrowienia i osłabieniem jednej ręki bądź dłoni. Dobra wiadomość jest jedynie taka, że jest to schorzenie dość wolno postępujące, a współczesna medycyna oferuje nam całą gamę rozwiązań i sposobów leczenia, które pozwalają utrzymać dawną jakość życia.

4. Wypadający dysk a ból szyi

Przepuklina kręgosłupa, nazywana potocznie wypadającym dyskiem, może być bardzo bolesnym i uciążliwym problemem. Kręgosłup traci bowiem swoją elastyczność i ruchomość, a ścięgna otaczające dyski zostają uszkodzone, co prowadzi do bólu szyi, pleców i trudności z poruszaniem się.

Co więcej, sztywność i ból szyi może prowadzić także do zwiększonej czułości w kończynach górnych oraz zawrotów głowy.

Eksperci radzą, że najskuteczniejszym sposobem, by dojść do siebie w przypadku wypadającego dysku, jest zażywanie leków, odpoczynek i rehabilitacja pod okiem specjalisty. W najpoważniejszych przypadkach konieczna może być interwencja chirurgiczna.

5. Dobra jakość snu, by zapomnieć o bólu

Wygodne łóżko

Od 8 do 10 godzin snu dobrej jakości każdego dnia to jeden z najważniejszych sposobów, by obniżyć poziom stresu i uśmierzyć ból szyi czy kręgosłupa. Warto mieć na uwadze, że przewlekła bezsenność znacznie zwiększa ryzyko zachorowania na schorzenia układu ruchu.

Dbaj więc o odpowiednią jakość snu, używaj dobrze dobranych poduszek i materaca dostosowanego do kształtu i masy Twojego ciała.

Bardzo ważna jest także prawidłowa pozycja do snu. Jeśli cierpisz na bóle szyi czy kręgosłupa pamiętaj:

  • Unikaj spania na brzuchu.
  • Nie używaj poduszek, które wyginają Twój kręgosłup szyjny.
  • Jak radzą specjaliści, dobrze jest spać ze zrolowanym ręcznikiem umieszczonym tuż pod ramionami. Przynosi to ulgę i wspomaga rekonwalescencję.

Podsumowując, ból szyi to jedna z najpowszechniejszych dolegliwości we współczesnym społeczeństwie. Na szczęście istnieje wiele sposobów leczenia i uśmierzania bólu.

Przede wszystkim jednak warto zapobiegać schorzeniom układu ruchu, dbając o odpowiednią postawę, dobrą jakość snu i inne zdrowe nawyki. Wpłynie to pozytywnie nie tylko na Twoje ciało, ale i umysł.