Bóle rąk? Wypróbuj te proste ćwiczenia jeszcze dziś!

Bóle rąk ograniczają nam wiele czynności i mogą znacznie utrudnić codzienne życie. Na szczęście istnieją nieskomplikowane ćwiczenia, dzięki którym zdołasz wzmocnić mięśnie rąk i odzyskać ich elastyczność. Ćwiczenia te możesz wykonać w dowolnym momencie - koniecznie się z nimi zapoznaj.
Bóle rąk? Wypróbuj te proste ćwiczenia jeszcze dziś!

Ostatnia aktualizacja: 13 maja, 2019

Bóle rąk to dolegliwość, która dotyka mnóstwo osób. Jej przyczyną może być reumatoidalne zapalenie stawów, zespół cieśni, zwyrodnienia stawów i ścięgien oraz inne czynniki. Niezależnie jednak od źródła dolegliwości – jest ona bardzo uciążliwa i utrudnia czasem nawet najprostsze, codzienne czynności.

Wbrew temu, co myśli większość osób, regularne ćwiczenia rąk o umiarkowanym stopniu intensywności może pomóc skutecznie poprawić ruchliwość naszych dłoni. Zwalcza też sztywność i drętwienie. Unikanie ruchu wynikające z chęci uniknięcia bólu, może tylko pogorszyć sprawę.

Dlatego w dzisiejszym artykule polecamy Ci najlepsze ćwiczenia, które możesz wykonywać, gdy dotykają Cię bóle rąk. Przyniosą Ci one ulgę w stanach zapalnych i zdecydowanie poprawią ruchliwość.

Bóle rąk – najczęstsze przyczyny

Niektórzy uważają, że uciążliwe bóle rąk to kwestia wieku, zwłaszcza jeśli występuje reumatoidalne zapalenie stawów. Nic bardziej mylnego – jedną z najczęstszych przyczyn, przez które pojawiają się u nas bóle rąk jest zespół cieśni nadgarstka.

Dolegliwość ta pojawia się bardzo często u osób, które wykonują monotonną, powtarzalną pracę, taką jak krojenie żywności, szycie, haftowanie, czy też praca przy komputerze.

Powtarzane wciąż ruchy sprawiają, że nerw w nadgarstku zostaje niejako zakleszczony w cieśni nadgarstka, który – na przykład w przypadku kobiety – już sam w sobie jest bardzo wąski. To z kolei wywołuje między innymi silne, uciążliwe bóle rąk.

Trzeba mieć na względzie, że nerw znajdujący się w nadgarstku pozwala nam na wykonywanie ruchów i odczuwanie w kciuku i trzech środkowych palcach. Stąd też w pewnych przypadkach właśnie tam odczuwamy ból i mamy trudności z poruszaniem. Pamiętaj – wiek nie jest tak naprawdę decydującym czynnikiem. Zespół cieśni może dotknąć praktycznie każdego.

Bóle rąk

Przyjrzyjmy się nieco bliżej niektórym przyczynom, przez jakie cierpimy na bóle rąk:

  • Artretyzm – jest to stan zapalny w jednym ze stawów. Może negatywnie wpływać zarówno na nadgarstki, jak i na palce, powodując uciążliwe bóle rąk. Możesz je odczuwać w stawach, ścięgnach oraz w powięziach.
  • Cysty i guzy – bardzo bolesne dolegliwości. Pojawiają się cysty wypełnione płynem, niektóre z nich mogą nawet być złośliwe. Można je dostrzec gołym okiem. Powodują podrażnienia i problemy z poruszaniem rąk.
  • Inną bardzo częstą przyczyną, przez którą dokuczają nam bóle rąk jest zapalenie ścięgien. Dzieje się tak, gdy pod wpływem przeciążenia lub innych szkodliwych czynników, na ścięgnach powstaje stan zapalny. Może to być powiązane między innymi z cukrzycą lub reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Bóle rąk – ulżyj sobie tymi ćwiczeniami

Gdy już poznamy przyczynę odczuwanego przez nas bólu w rękach, koniecznie musimy się stosować do zaleceń lekarzy. Zawsze warto dowiedzieć się, dlaczego dotyka nas taka czy inna dolegliwość. Tylko w ten sposób bowiem wykluczymy obecność uszkodzenia czy kontuzji, które uniemożliwiałyby nam jakiekolwiek ćwiczenia.

Zakładając jednak, że najczęściej występującą przyczyną, dla jakiej pojawiają się bóle rąk jest reumatoidalne zapalenie stawów lub zespół cieśni, ćwiczenia mogą tylko polepszyć sytuację.

Pomogą one odzyskać ruchliwość stawów, wzmocnią mięśnie i pomogą wrócić do dawnej elastyczności ścięgien. Naprawdę warto spróbować.

Może zechcesz też przeczytać: Spójrz na dłonie i oceń swoje zdrowie!

Ćwiczenie 1: rozciąganie kciuków nad stołem

W ćwiczeniu tym chodzi tylko o to, by oprzeć dłonie na stole, zacisnąć pięści i możliwie rozciągnąć kciuki. Utrzymaj taką pozycję przez 30 sekund, a następnie rozluźnij dłoń. Jest to ćwiczenie doskonałe dla osób, którym doskwierają bóle rąk.

Ćwiczenia na bolące dłonie
  • Tego typu rozciąganie pomaga zwiększyć ruchliwość dłoni oraz wspomaga elastyczność mięśni i ścięgien.
  • Zalecamy wykonywać to ćwiczenie w sposób powolny i precyzyjny, docierając tylko tam, dokąd pozwoli Ci ból.

Ćwiczenie 2: robienie z palców litery “O”

To bardzo proste w wykonaniu ćwiczenie angażuje całe mnóstwo mięśni, ścięgien i stawów naszych rąk. Jeżeli doskwierają Ci bóle rąk, koniecznie wykonuj je jak najczęściej. Efekty zauważysz bardzo szybko. Owszem, samo wykonanie będzie wymagało wysiłku, ale przyczyni się to do zmniejszenia lub zlikwidowania bólu.

Ćwiczenia na bóle rąk

Gdy układasz swoje palce w literę “O”, postaraj się maksymalnie rozciągnąć pozostałe palce. Przyczyni się to do zwiększenia elastyczności całej dłoni.

Ćwiczenie 3: unoszenie kciuków nad stół

Choć może się wydawać bardzo proste, ćwiczenie to bardzo poprawia ruchliwość w nadgarstkach i zapewnia elastyczność i rozciągliwość ścięgien palców.  Co trzeba zrobić? Wystarczy, że oprzesz ręce na stole (z dłońmi na krawędzi), a następnie zaczniesz unosić kciuki.

Ćwiczenia dłoni

Jeżeli poczujesz zmęczenie w nadgarstkach, zapewnij im odpoczynek, najlepiej na zwiniętym ręczniku. Powtórz ćwiczenie 20 razy.

Najlepsze ćwiczenie: robótki ręczne

Jeżeli dokuczają Ci bóle rąk, nie ma dla Ciebie lepszego zajęcia, niż robótki ręczne. Wspomagają one ruchliwość dłoni i całych przedramion. Skutecznie zapobiegają też sztywnieniu stawów.

Może zechcesz też zajrzeć do artykułu: Robótki ręczne sposobem na zdrowie!

Poza pozytywnym wpływem na nasze ręce, zajęcie to bardzo pozytywnie wpływa na koncentrację, kreatywność oraz doskonale odpręża i pomaga zwalczać stres. Szydełkowanie, robienie na drutach czy inne robótki ręczne to bardzo modne hobby – nie jest to tylko zajęcie dla babć.

Jest to doskonałe, terapeutyczne zajęcie, które może wiele zdziałać dla naszego zdrowia fizycznego i emocjonalnego. To kiedy zaczynasz?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Davis, Patricia & Eaton, Charles. (2012). Hand Therapy for Dupuytren’s Contracture. 10.1007/978-3-642-22697-7_39.
  • Atroshi, I., Gummesson, C., Johnsson, R., Ornstein, E., Ranstam, J., & Rosén, I. (1999). Prevalence of carpal tunnel syndrome in a general population. Journal of the American Medical Association. https://doi.org/10.1001/jama.282.2.153
  • Akalin, E., El, Ö., Peker, Ö., Şenocak, Ö., Tamci, Ş., Gülbahar, S., … Öncel, S. (2002). Treatment of carpal tunnel syndrome with nerve and tendon gliding exercises. American Journal of Physical Medicine and Rehabilitation. https://doi.org/10.1097/00002060-200202000-00006

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.