6 rad na długowieczność i przepis na sekretny eliksir!

Aby żyć dłużej, nie tylko niezbędna jest aktywność fizyczna, jak również wystarczający odpoczynek. Nie zapominaj również o odpowiedniej diecie. Unikaj nadmiaru mąki, cukrów i produktów rafinowanych.
6 rad na długowieczność i przepis na sekretny eliksir!
Sofía Quintana Alonso

Przejrzane i zatwierdzone przez: fizjoterapeuta Sofía Quintana Alonso.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wielu z nas nieraz zadawało sobie pytanie: jaki jest sekret na długowieczność? W rzeczywistości, mowa nie tyle o tajemniczym sekrecie, co o sztuce utrzymywania zdrowych nawyków. To one zachowują zdrowotność naszego organizmu i przedłużają nam długość życia.  Wiesz co jesz na codzień? Uprawiasz sporty? Dbasz o to, żeby mieć dobre samopoczucie? Wiesz, które produkty żywnościowe są najlepsze dla Twojego organizmu? Jeśli nigdy nie zadałaś sobie tych pytań, to znaczy, że nie znasz sekretu na długowieczność i nie wiesz co jeść, żeby przedłużyć sobie życie. 

Dobre rady na długowieczność

Utrzymanie prawidłowej diety

Jedną z podstawowych wkazówek, żeby moć cieszyć się dobrym zdrowiem i dłuższym życiem, to utrzymywanie odpowiedniej diety. Bardzo ważne jest spożywanie dużych ilości produktów bogatych w antyoksydanty: warzyw, owoców, pełnoziarnistych zbóż i chudego mięsa.  Należy kontrolować ilość zjadanych kalorii, unikać cukrów, białej mąki i innych rafinowanych produktów.

Zdrowe śniadanie

2#:długowieczność.jpg

Chociaż już wspomnięliśmy o zachowaniu odpowiedniej diety, musimy zwrócić szczególną uwagę na to, co zjadamy na śniadanie. To właśnie ono uważane jest za jeden z najważniejszych posiłków w ciągu dnia.  Wiele badań wykazało, że zdrowe śniadanie jest kluczem do uniknięcia nadwagi i problemów z cukrzycą. Jako pierwszy posiłek dnia pobudza nasz metabolizm, poprawia przemianę materii i dostarcza nam energii potrzebnej do nauki i pracy.

Codzienna aktywność fizyczna

Niejednokrotnie słyszymy, że regularne uprawianie ćwiczeń jest niezwykle ważne dla naszego zdrowia i optymalnej wagi ciała. Sport wpływa bardzo korzystnie na nasz komfort fizyczny i psychiczny, a co za tym idzie, także na długowieczność. Nie ma konieczności spędzania całych godzin na siłowni, żeby cieszyć sie rezultatem. Według ekspertów, 30 minut dziennie wystarczy, żeby przedłużyć sobie życie o dodatkowe 3 lata.

Odpowiednia ilość snu

3#:długowieczność.jpg

Brak snu może znacząco pogorszyć jakość Twojego życia i nie będziesz w stanie zareagować na czas. Musisz z wyprzedzeniem nauczyć się kontrolować swoje przyzwyczajenia, żeby uniknąć problemów zdrowotnych. Nie tylko fizycznych, ale też emocjonalnych. Wielu naukowców przekonuje, że brak snu podwyższa ryzyko zachorowań na raka, choroby serca, cukrzycę i otyłość.

Higiena jamy ustnej

Według tego, co twierdzi doktor Michael Roizen w swojej książce The real age makeover,  prawidłowa higiena jamy ustnej może przedłużyć Ci życie o 6,4 lata. Jest to związane z tym, że niewłaściwa higiena jamy ustnej prowadzi do takich chorób jak zapalenie dziąseł i paradontoza. Jedną z konsekwencji tych dolegliwości jest stopniowe zwężanie się tętnic, co jest główną przyczyną niewydolności układu krążenia. Dlatego trzeba pamiętać, żeby szczotkować zęby kilka razy dziennie i używać nić dentystyczną.

Stymulowanie pracy mózgu

4#:długowieczność.jpg

Żeby cieszyć się długim życiem, należy zrócić szczególną uwagę na ćwiczenie pamięci. Wystarczy pracować nad aktywnością mentalną, szukać wyzwań, które zmotywują naszą ciekawość. Dzięki temu utrzymamy naszą pamięć zawsze aktywną, co wpływa nie tylko na długowieczność, ale też na jakość życia.

Sekretny eliskir na długowieczność

Oprócz wszystkich wyżej wymienionych rad na długowieczność, warto wziąć pod uwagę ten napój, pełen korzystnych właściwości zdrowotnych.

Ten koktajl można pić codziennie, najlepiej na czczo. Wspomaga pracę serca i naczyń krwionośnych, dzięki czemu zapobiega wszelkim problemom układu krążenia. Jest bardzo łatwy w przygotowaniu, a jeżeli spożywasz go regularnie, pomoże Ci zachować zdrowotność i wydłuży życie.

Składniki

 • 2 litry wina czerwonego.
 • 200 g miodu.
 • 200g świeżych liści pokrzywy

Sposób przygotowania

 • Wino wlać do pojemnika i dodać liście pokrzywy. Odstawić na 24 godziny.
 • Po tym czasie odcedzić i podgrzać napój na średnim ogniu.
 • Kiedy zacznie wrzeć, dodać miód. Jak tylko miód się rozpuści, zdjąć z ognia.
 • Przelać do butelki. Pić jedną fliżankę, każdego ranka, najlepiej na czczo.
 • Smak jest wyśmienity, a po upływie kilku tygodni bedziesz mogła odczuć pozytywne zmiany w swoim organizmie.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Bolet Astoviza, M., and Socarrás Suárez, M.M. (2010). Alimentación adecuada para mejorar la salud y evitar enfermedades crónicas. Revista Cubana de Medicina General Integral 26, 321–329.
 • Rúa, E., Silva, E., and Rúa, N. (2012). El ejercicio físico, una alternativa para mejorar la calidad de vida en el adulto mayor sedentario. Revista Cubana de Tecnología de La Salud 3, 1–12.
 • Binotti, P., Spina, D., De La Barrera, M., and Donolo, D. (2009). Funciones ejecutivas y aprendizaje en el envejecimiento normal. Estimulación cognitiva desde una mirada psicopedagógica. Revista Chilena de Neuropsicología 4, 119–126.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.