12 nerwów czaszkowych i ich funkcje

12 nerwów czaszkowych interweniuje w licznych ruchach i odczuciach, które wykonujemy i których doświadczamy codziennie. Ponieważ są tak ważne, chcemy dziś poznać je bliżej i przedstawić, jakie są ich główne funkcje.
12 nerwów czaszkowych i ich funkcje
Mariel Mendoza

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Mariel Mendoza.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 21 listopada, 2022

12 nerwów czaszkowych pozwala nam wygodnie i efektywnie wykonywać nasze codzienne czynności. Przenoszą część informacji z naszych zmysłów do mózgu i z mózgu do niektórych mięśni i organów.

Nerwy te przechodzą przez mikroskopijne otwory u podstawy czaszki, które są połączone z mózgiem. Stąd rozgałęziają się do różnych części ciała, aby wypełniać swoje funkcje.

W całej grupie 12 nerwów czaszkowych, które zobaczymy poniżej, możemy je jeszcze w prosty sposób pogrupować w zależności od ich funkcji. I tak mamy nerwy wzrokowe, węchowe i przedsionkowo-ślimakowe odpowiadające za zmysły.

Z drugiej strony, nerw okoruchowy, bloczkowy, odwodzący, dodatkowy i podjęzykowy są całkowicie motoryczne. I wreszcie, trójdzielny, twarzowy, językowo-gardłowy i błędny nerw są zarówno czuciowe (zmysłowe), jak i motoryczne.

Funkcje 12 nerwów czaszkowych

Zanim opiszemy funkcje każdego nerwu czaszkowego ważne jest, aby wiedzieć, że ich kolejność jest ustalana przez cyfrę rzymską przypisaną do nerwu czaszkowego od najmniejszego do największego.

Nerw węchowy (I) – pierwszy z 12 nerwów czaszkowych

Mózg
Ten nerw łączy się z wyspecjalizowanym obszarem zwanym opuszką węchową.

Jak już wspomnieliśmy, jest to nerw czaszkowy. Odpowiada za przekazywanie bodźców węchowych z nosa do mózgu. Ten nerw czaszkowy bierze swój początek w komórkach opuszki węchowej. Jego głównym wyróżnikiem jest to, że jest najkrótszym z 12 nerwów czaszkowych.

Możesz być również zainteresowany przeczytaniem tego artykułu: Choroba Devica – zapalenie rdzenia i nerwów wzrokowych

Nerw wzrokowy (II)

Główną funkcją tego nerwu czaszkowego jest przewodzenie bodźców wzrokowych z oka do mózgu. Składa się z aksonów komórek zwojowych siatkówki.

Przenoszą one informacje z fotoreceptorów do mózgu, gdzie są następnie integrowane i interpretowane. Ponadto, nerw wzrokowy ma swój rzeczywisty początek w międzymózgowiu.

Nerw okoruchowy (III)

Nerw okoruchowy jest również znany jako wspólny nerw ruchowy oczu. Główną funkcją tego nerwu czaszkowego jest kontrola ruchu oczu. Odpowiada również za wielkość źrenicy.

Jeśli chodzi o pochodzenie tego nerwu czaszkowego, wychodzi on ze śródmózgowia.

Nerw bloczkowy (IV)

Jest to nerw, który, jak wspomnieliśmy wcześniej, uczestniczy w funkcjach motorycznych. Ponadto pełni również funkcje somatyczne. Nerwy łączą się z górnym mięśniem skośnym oka, dzięki czemu powodować jego obrót i oddzielenie go od gałki ocznej.

Podobnie jak poprzedni nerw czaszkowy, również wychodzi ze śródmózgowia.

Nerw trójdzielny (V)

Jak już wiemy, jest to nerw o mieszanych funkcjach, czyli zarówno motorycznych, jak i czuciowych. Charakteryzuje się tym, że jest największym nerwem ze wszystkich nerwów czaszkowych.

Przenosi informacje związane z czuciem do twarzy, przekazuje też informacje do mięśni żucia, napina błonę bębenkową i podniebienie miękkie. Ponadto zbiera informacje czuciowe z twarzy i jej błon śluzowych.

Czwarty z 12 nerwów czaszkowych to nerw odwodzący (VI)

Nerw odwodzący jest również znany jako zewnętrzny nerw ruchowo-czaszkowy oka i, jak sama nazwa wskazuje, jest to nerw ruchowy.

Odpowiada za przekazywanie bodźców motorycznych do zewnętrznego mięśnia prostego oka. Z drugiej strony pozwala również oku przesuwać gałkę w przeciwną stronę, w kierunku nosa.

Nerw twarzowy (VII)

To kolejny z mieszanych nerwów. Składa się z kilku włókien nerwowych, które pełnią różne funkcje, takie jak:

 • Wysyłają polecenia do mięśni twarzy, aby tworzyć mimikę.
 • Wysyłają sygnały do ​​ślinianek i gruczołów łzowych.
 • Zbierają informacje o smaku poprzez język.

Przeczytaj także ten ciekawy materiał: Wpływ alkoholu na układ nerwowy

Nerw przedsionkowo-ślimakowy (VIII)

To nerw czuciowy. Znany jest również jako nerw czaszkowy nerwu słuchowego i przedsionkowego, tworząc w ten sposób nerw przedsionkowo-ślimakowy.

Funkcją tego nerwu czaszkowego jest natomiast utrzymanie równowagi i orientacji w przestrzeni. Odpowiada również za funkcję słuchową.

Nerw językowo-gardłowy (IX)

Neurony
Te nerwy odgrywają bardzo ważne funkcje w całym ciele.

Jest to nerw, którego wpływ dotyczy funkcjonowania języka i gardła. Zbiera informacje z kubków smakowych znajdujących się na języku a także informacje czuciowe z gardła.

Z drugiej strony przenosi polecenia na gruczoły ślinowe i różne mięśnie szyi, które ułatwiają przełykanie.

Nerw błędny (X) to kolejny z 12 nerwów czaszkowych

Nerw czaszkowy numer 10 to nerw błędny lub nerw pneumogastryczny. Rodzi się w rdzeniu przedłużonym i unerwia następujące narządy:

 • Gardło.
 • Przełyk.
 • Krtań.
 • Tchawica.
 • Oskrzela
 • Serce.
 • Żołądek.
 • Wątrobę.

Bierze również udział w połykaniu, a ponadto wysyła i przekazuje sygnały do ​​autonomicznego układu nerwowego. Ponadto może nawet pomóc w regulacji naszej aktywacji i kontroli poziomu stresu, między innymi.

Nerw dodatkowy (XI)

Znany również jako nerw rdzeniowy, jest to nerw ruchowy i prawdopodobnie jeden z najczystszych w tym znaczeniu. Odpowiada za ruchy głowy i ruchy obrotowe poprzez unerwienie mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego. Dlatego umożliwia zarówno obrót głowy jak i ramion.

Nerw podjęzykowy (XII)

Ostatni z 12 nerwów czaszkowych to nerw ruchowy, który podobnie jak nerw błędny i nerw językowo-gardłowy interweniuje w pracy mięśni języka jak również podczas połykania.

12 nerwów czaszkowych to bardzo ważne struktury

Jak widać w całym artykule, nerwy te pełnią bardzo specyficzne i żywotne funkcje w naszym codziennym życiu. Istnieje wiele chorób, które mogą uszkodzić jeden lub więcej z nerwów czaszkowych, powodując dość charakterystyczne objawy kliniczne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.