Wpływ alkoholu na układ nerwowy

Działanie alkoholu na układ nerwowy może obejmować agresywne i gwałtowne zachowania, ale również złożone choroby układu nerwowego.
Wpływ alkoholu na układ nerwowy
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Alkohol jest narkotykiem, który jest zalegalizowany i akceptowany społecznie. W rzeczywistości to najbardziej rozpowszechniony narkotyk na świecie i używamy go często w czasie spotkań, wieczorów z przyjaciółmi, rodzinnych posiłków i tak dalej. Czy jednak rzeczywiście znamy skutki spożywania i wpływ alkoholu na układ nerwowy?

Działanie alkoholu zaczyna się od poczucia podniecenia i euforii, które sprawiają, że czujemy się lepiej, gdy zaczynamy go pić. Niestety, wiele osób używa go, aby pozbyć się zahamowań lub się uspokoić.

Jednak rzeczywisty wpływ alkoholu na układ nerwowy wcale nie jest dobry. Alkohol to trucizna, która może powodować zmiany we wszystkich systemach naszego organizmu. W rzeczywistości istnieje wiele chorób związanych z przewlekłym przyjmowaniem tej substancji.

Na przykład alkohol silnie wpływa na zaburzenia czynności wątroby. Ta grupa chorób bardzo rozprzestrzeniła się wśród ludności podaje się wiele informacji na jej temat. Jednak niewiele osób zna wpływ alkoholu na układ nerwowy. W tym artykule wyjaśniamy Ci wszystko, co musisz wiedzieć.

Jaki jest wpływ alkoholu na układ nerwowy?

Piwo w szklance

Wpływ alkoholu na układ nerwowy może się przejawiać zarówno w sposób ostry, jak i przewlekły. Decydujące znaczenie ma spożyta ilość i czas utrzymywania tej sytuacji. Na ogół rozróżnia się ostre zatrucie alkoholowe i chroniczny alkoholizm.

Ostre zatrucie alkoholowe

Ostre zatrucie alkoholem występuje w przypadku spożycia bardzo dużych ilości alkoholu w krótkim czasie. Początkowo to odurzenie wywołuje przyjemne objawy, takie jak wspomniane wcześniej puszczenie hamulców i rozluźnienie.

Z drugiej strony należy wspomnieć, że chociaż wiele osób pije alkohol w celach towarzyskich, na innych wpływa on w zupełnie odwrotny sposób. Jest wiele osób, które stają się agresywne i poirytowane.

Jednak działanie alkoholu w tym przypadku może doprowadzić do śpiączki etylowej. Jest to stan utraty przytomności z powodu tej substancji, która może zagrażać życiu.

Wśród skutków alkoholu wyróżnia się fakt, że działa on depresyjnie na układ oddechowy. Oznacza to, że w przypadkach dużego spożycia może nastąpić śmierć z powodu braku oddychania.

Może Cię zainteresować również ten artykuł: Antydepresanty i alkohol: co wynika z ich łączenia?

Alkoholizm

Mężczyzna pijący alkohol

Alkoholizm pojawia się, gdy dana osoba odczuwa pilną potrzebę picia alkoholu, co prowadzi do nieustannego picia. Jednym ze skutków spożywania alkoholu jest to, że może powodować uzależnienie fizyczne. To z kolei powoduje, że alkoholicy odczuwają nieprzyjemne objawy odstawienia, gdy nie mogą go pić.

Alkoholizm jest ponadto powiązany z innymi szkodliwymi procesami, które w połączeniu powodują rozwój pewnych poważnych zaburzeń neurologicznych. Okoliczności te są następujące:

  • Większość alkoholików ma niedobory żywieniowe i niedobory witamin.
  • Alkohol negatywnie wpływa na inne narządy, takie jak wątroba. Liczne badania pokazują, że zwyrodnienie wątroby może doprowadzić następnie do uszkodzenie układu nerwowego.
  • Pod wpływem alkoholu zdarzają się bardzo częste uderzenia i urazy głowy. Może to powodować krwiaki i krwawienia w mózgu, co również pogarsza jego funkcję.

Z tych wszystkich powodów wpływ alkoholu na układ nerwowy prowadzi do wielu chorób. Poniżej wyjaśniamy te, które mają najgroźniejszy charakter.

Możesz być zainteresowany również tym tematem: Nietolerancja alkoholu: wszystko, co musisz wiedzieć

Wpływ alkoholu na układ nerwowy: choroby neurologiczne

Wpływ alkoholu na układ nerwowy

Demencja

Prawie 10% chronicznych alkoholików cierpi na demencję. Oznacza to, że osoby te cierpią z powodu pogorszenia wszystkich funkcji poznawczych, takich jak pamięć i umiejętności społeczne.

W takich przypadkach osoba traci zdolność wykonywania złożonych czynności. Może również powodować zmiany w jej osobowości i prowadzić do zaburzeń nastroju.

Degeneracja móżdżku

Móżdżek jest częścią układu nerwowego odpowiedzialną za koordynację mięśni i inne ruchy, które wykonujemy mimowolnie. Szacuje się, że około 50% alkoholików doznaje uszkodzenia tej części mózgu. W końcu mają trudności z mówieniem, chodzeniem, a nawet zaczynają mieć drgawki.

Polineuropatia alkoholowa

Innym skutkiem działania alkoholu jest polineuropatia alkoholowa. Jest to choroba, w której niektóre nerwy ulegają degeneracji i nie mogą prawidłowo utrzymywać swoich funkcji. Jest to związane z niedoborem witamin wtórnym do spożycia alkoholu.

Takie osoby stopniowo zaczynają tracić siłę w kończynach. Ponadto odczuwają parestezje (uczucie mrowienia na skórze) i ból tych samych kończyn. Ostatecznie choroba wpływa na sposób chodzenia.

Wpływ alkoholu na układ nerwowy: zespół Wernickego-Korsakowa

Ta patologia powoduje zmianę świadomości, która może doprowadzić do śpiączki. Jest to spowodowane tym, że mózg nie metabolizuje prawidłowo glukozy i gromadzą się w nim pewne toksyczne substancje.

Jak widzimy, wpływ alkoholu na układ nerwowy jest zróżnicowany i złożony. Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę, że powoduje szkody zarówno wtedy, gdy ogranicza się do ostrego zatrucia, jak i gdy dana osoba cierpi na przewlekły alkoholizm

Dlatego jeśli uważasz, że jesteś uzależniony od alkoholu lub pijesz go często, postaraj się porzucić ten niezdrowy nawyk. Zarówno twój lekarz, jak i liczne grupy wsparcia, które istnieją obecnie, mogą ci w tym pomóc.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.