Disulfiram - poznaj skuteczny środek w walce z alkoholizmem

Lek ten wywołuje ostrą reakcję na spożycie etanolu. Znany był wcześniej pod nazwą pozornie wycofanego leku - esperalu. Jest to środek powszechnie stosowany w leczeniu przewlekłego alkoholizmu. 
Disulfiram - poznaj skuteczny środek w walce z alkoholizmem

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Każdy z nas słyszał o zaszyciu się w kontekście choroby alkoholowej. Tak zwane zaszywki, zawierają właśnie disulfiram. Związek ten blokuje enzym, który uczestniczy w metabolizmie spożywanego alkoholu. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej na temat tego, czym jest disulfiram i jakie jest jego działanie – dziś masz ku temu znakomitą okazję!

Disulfiram – stosowanie, działanie i charakterystyka

Jak już wspomnieliśmy, disulfiram to środek stosowany w leczeniu przewlekłej choroby alkoholowej. Ważne jest, aby zapamiętać kilka istotnych zasad przy jego wykorzystywaniu.

Nie należy aplikować go mniej niż 12 godzin po spożyciu alkoholu. Może bowiem bezpośrednio wywołać zatrucie alkoholowe, nawet w przypadku niewielkich wypitych ilości.

W Polsce niemal 15 % społeczeństwa wykazuje problemy alkoholowe. Część z tych osób próbuje zerwać z nałogiem, sięgając po “wszywkę”. Wypicie alkoholu po ‘zaszyciu się’ stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia. W niektórych przypadkach jest to skuteczny odstraszacz. 

Efekty jego działania obejmują:

  • Bóle mięśni i głowy.
  • Mdłości i wymioty.
  • Ból w klatce piersiowej.
  • Osłabienie.
  • Rozmyty wzrok i zaburzenia wzroku.
  • Dezorientacja.
  • Duszność i problemy z oddechem.
  • Lęk i niepokój.

Czasami nawet dochodziło do ataków serca, zawałów czy ataków drgawek.

W momencie przyjmowania i leczenia disulfiramem, wypicie alkoholu skutkuje wystąpieniem objawów nawet w przeciągu 10 minut od zdarzenia. Mogą trwać godzinę, a nawet dłużej.

Jak zastosować disulfiram?

,,Doświadczenie uzależnienia i wyzdrowienia sugeruje, by raczej postrzegać alkoholizm w kategoriach braku pewnych ważnych umiejętności życiowych.”

-Wiktor Osiatyński- 

Oprócz znanej metody zaszywania, lek disulfiram możemy przyjmować doustnie. Można stosować go raz dziennie, zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie powinniśmy spożywać więcej, niż zostało nam przepisane. Jeśli miewasz trudności z przyjmowaniem tabletek, możesz rozdrobnić je w wodzie, w soku czy herbacie.

Piwo? Disulfiram Ci na to nie pozwoli
  • Co w przypadku pominięcia dawki leku? W takiej sytuacji należy jak najszybciej zażyć spóźnioną tabletkę. Jeśli jednak nadszedł czas na następną dawkę, należy kontynuować regularne przyjmowanie lekarstwa.
  • Ważne jest jednak, aby nie aplikować podwójnej dawki, aby w domyśle zrekompensować tę pominiętą. Może mieć to przykre konsekwencje zdrowotne.

Disulfiram i środki ostrożności

Pamiętajmy jednak, że zdecydowana większość ekspertów zajmujących się terapią uzależnień jest przeciwna stosowaniu disulfiramu, jako jedynego środka walki z nałogiem.

Zanim zaczniesz przyjmować lek, powinieneś sprawdzić swoje ewentualne alergie na jego aktywne składniki. Należy też poinformować lekarza o przyjmowaniu innych leków. Mogą bowiem zawierać alkohol.

  • Istotne będzie też ustalenie, czy jesteś cukrzykiem, czy miewasz problemy z tarczycą, wątrobą bądź nerkami. Wiedza na temat kondycji naszego organizmu jest niezwykle istotna.
  • W przypadku kobiet, oczywiście bardzo ważne jest poinformowanie lekarza o ewentualnej ciąży, bądź planowaniu poczęcia dziecka, czy karmienia piersią. Jeśli zaś kobieta zajdzie w ciąże podczas przyjmowania leku – musi jak najszybciej zgłosić się do lekarza specjalisty.
  • Ponadto, w sytuacji planowych zabiegów chirurgicznych bardziej czy mniej inwazyjnych, nawet o charakterze stomatologicznym – powinniśmy poinformować specjalistę o leczeniu disulfiramem.

Disulfiram – czy potrzebna jest specjalistyczna dieta?

Podczas przyjmowania disulfiramu, oczywiście zakazane jest spożywanie napojów alkoholowych, oraz wszelkich produktów i leków zawierających alkohol. Stosowanie tego środka ma zniechęcić organizm do sięgania po alkohol, dlatego wstrzemięźliwość powinna być bezwzględnie jak najdłuższa.

Należy zachować też ostrożność w przypadku jedzenia sosów na bazie octu, oraz potraw i dań, które mogą zawierać niebezpieczny dla naszego zdrowia alkohol.

Skutki uboczne stosowania disulfiramu

Skutki uboczne tego leku obejmują: trądzik, senność, bóle głowy i migreny, zmęczenie, a nawet impotencje. Ponadto u niektórych pacjentów może wystąpić metaliczny posmak w ustach.

Jednak w przypadku wystąpienia któregokolwiek z poniższych objawów należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem:

Po podaniu doustnym disulfiramu wchłanianie jest zmienne. Dystrybucja następuje głównie do nerek, trzustki, wątroby, oraz jelit i tkanki tłuszczowej. Zazwyczaj lek jest metabolizowany w wątrobie do nieczynnych metabolitów, wydalanych głównie z moczem.

Inne zalecenia w przyjmowaniu disulfiramu

Niezwykle wskazane jest posiadanie przy sobie informacji o zażywaniu tego leku. Może to znacznie poprawić nasze rokowania, w przypadku niefortunnych zdarzeń losowych.

Powinniśmy uwzględnić tam też nazwisko lekarza, który prowadzi nasz przypadek. Dołączmy też numery telefonów, do osób, z którymi należy skontaktować się w nagłych wypadkach.

Disulfiram a butelki z alkoholem

Należy unikać kontaktu lub wdychania wszelkich produktów zawierających alkohol, takich jak opary z farb, barwników, czy lakierów.

Należy również zachować ostrożność przy stosowaniu produktów zawierających alkohol, takich jak płyny po goleniu i wody kolońskie. Produkty te, w połączeniu z disulfiramem, mogą powodować bóle głowy, nudności, zaczerwienienie lub miejscowe swędzenie.

  • Zawsze przed użyciem jakiegokolwiek produktu kosmetycznego, sprawdź czy zawiera on alkohol i wypróbuj na niewielkim skrawku swojej skóry.

Substancję pozostaw na godzinę i sprawdź rezultaty. Jeśli po tym czasie nie ma zaczerwienienia, któremu towarzyszy świąd i nie wystąpiły inne niepożądane efekty – możesz bezpiecznie stosować dany produkt.

Podsumowanie

,,Alkoholizm jest świadectwem klęski, której doznało w człowieku jego poczucie rzeczywistości, klęski poniesionej wobec marzenia. Alkoholizm jest efektem tego, że człowiek zupełnie nie rozumie świata ani samego siebie.” 
– ks. Józef Tischner –

Disulfiram nie leczy alkoholizmu i nie jest antidotum na tę chorobę. Może jednak zmniejszyć potrzebę i ochotę organizmu na alkohol. Oczywiście musi być implikowany do naszej codzienności, wraz z psychoterapią i dobrymi zwyczajami oraz wsparciem lekarza.

Bardzo znanym lekiem, opartym o disulfiram jest Anticol. W sytuacji jednoczesnego zastosowania leku i wypicia alkoholu – dochodzi do silnego wzrostu stężenia aldehydu octowego w naszym organizmie.

To wywołuje objawy opisane powyżej, przypisane zatruciu alkoholowemu. Nie powinniśmy sięgać po ten lek, jeśli w czasie ostatnich 24 godzin mieliśmy kontakt z alkoholem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Moore, J. N. P. (1955). The treatment of alcoholism. Occupational Medicine. https://doi.org/10.1093/occmed/5.3.86

  • NEWMAN, H. W. (1950). Antabus and the metabolism of alcohol. California Medicine.

  • MORIARTY, J. D. (1950). The use of antabus in the therapy of alcoholic patients. California Medicine.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.