Żylaki nóg — naturalne leczenie

Żylaki nóg — naturalne leczenie
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Ekhiñe Graell

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Żylaki nóg są jednym z najczęściej spotykanych przypadłości związanych z krążeniem. Zmagają się z nimi nie tylko kobiety, problem ten dotyczy również i niektórych mężczyzn. Czym są? Ogólnie rzecz biorąc, żylaki są rozszerzonymi żyłami, które uniemożliwiają prawidłowe krążenie krwi i powodują wybrzuszenia.

Choć powstawanie żylaków możemy upatrywać w złym funkcjonowaniu układu krążenia, to istnieje kilka przyczyn, które wzmagają ich powstawanie. W poniższym artykule przygotowaliśmy dla was 10 sposobów, dzięki którym pozbędziesz się żylaków.

Żylaki powstają w wyniku..

Najczęstszą ich przyczyną jest otyłość, siedzący tryb życia, brak jakiejkolwiek aktywności, przebywanie w pozycji stojącej przez dłuższy czas, stosowanie antykoncepcji, uwarunkowania genetyczne, palenie tytoniu, nadciśnienie tętnicze, wysoki poziom cholesterolu lub problemy zakrzepicy.

Ważne jest, by zwrócić uwagę na pierwsze oznaki pojawienia się żylaków, bowiem nie leczone, mogą doprowadzić do poważnych powikłań. Na przykład mogą one wpływać niekorzystnie na niektóre części ciała, szczególnie niższe obszary, może zakończyć się to nawet amputacją.

Oczywiście istnieje wiele metod, które zapobiegają pojawianiu się żylaków. Jednak, jeśli już je masz, nie panikuj. Poniżej znajdziesz kilka niezwykle skutecznych sposobów na ich leczenie. Wbrew temu, co większość ludzi myśli, proste metody, użyte odpowiednio, mogą zdziałać cuda!

1. Czosnek

Jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów na walkę z żylakami. Dzięki swoim niezwykłym właściwościom, pomaga zmniejszyć zapalenie żył i poprawia krążenie.

Eksperci zalecają spożywanie czosnku w codziennej diecie lub stosowanie w postaci kremu, wykonanego ze zmielonych ząbków czosnku i odrobiny alkoholu. Krem należy przykładać cztery razy w tygodniu na obszarach dotkniętych chorobą.

2. Aloes

Właściwości aloesu są niezliczone, skutecznie pomagają leczyć zarówno żylaki, jak i inne choroby różnego rodzaju. W naszym konkretnym przypadku, zaleca się stosowanie go jako kompresu na obszarach zmienionych chorobowo.

Najlepiej zastosować go w nocy, przed pójściem spać i pozostawić aż do rana. Należy pamiętać, by stosować gorący aloes, gdyż wtedy roślina działa najlepiej.

2#:aloes-żylaki-nóg.jpg

3. Ocet jabłkowy

Produkt ten jest również niezastąpionym narzędziem w walce z żylakami. Łatwy w zastosowaniu. Wszystko, co musisz zrobić, to nasączyć octem jabłkowym czystą ściereczkę lub ręcznik, a następnie umieścić ją na swoim żylaku.

Tkaninę należy pozostawić na kilka minut. Można także za jej pomocą rozmasować owo miejsce, np. przenosząc ją delikatnie z dołu do góry. Jedna ważna rzecz, o której należy pamiętać to by nie ugniatać i nie wywierać żadnego nacisku na chore miejsce.

4. Ocet, marchew i krem z aloesu

Innym bardzo skutecznym rozwiązaniem jest przygotowanie kremu z aloesu, octu (najlepiej jabłkowego) i marchwi. Jak już wcześniej wspomniano, dwie pierwsze opcje mogą być zastosowane w różny sposób. Aby zrobić krem umieść wszystkie składniki w malakserze.

Jeśli nie posiadasz malaksera, możesz użyć również miksera. Miksuj wszystkie składniki aż utworzą dość gęstą pastę. Zaaplikuj krem na miejsce występowania żylaków i pozostaw na 30 minut. Po upływie wyznaczonego czasu, spłucz zimną wodą.

5. Kąpiele wodne

Jest to bardzo prosty sposób, który może być stosowany codziennie. Działa niemal jak terapia dla stóp, gdyż potem są one wypoczęte, zrelaksowane i świeże. Jeśli natomiast wydają ci się spuchnięte, taka kąpiel może sprawić, że obrzęk zniknie.

Cała procedura wygląda następująco: zanurzamy nogi w wannie wypełnionej wodą z dodatkiem soli morskiej i jednej szklanki octu jabłkowego. Moczymy nogi przez 20 minut, od czasu do czasu lekko je masując.

6. Maść z zielonej glinki

Środek ten należy przygotować mieszając pastę z zielonej glinki z wodą. Nie należy jednak używać zbyt dużo wody, bo inaczej konsystencja maści będzie zbyt rzadka. Gdy maść jest już gotowa, należy zaaplikować ją na obszary objęte chorobą. Najlepiej stosować na noc, pozwalając jej wyschnąć. Rano, zmyć ciepłą wodą z odrobiną naturalnego mydła.

7. Rozwiązaniem są liście

Środek ten wymaga trochę więcej przygotowania. Warto podjąć wysiłek, ponieważ jest on wysoce skuteczny. Przygotuj dwa litry wrzącej wody i dodaj do nich garść mięty, garść liści rumianku i jeszcze jedną garść liści laurowych.

3#:mięta-żylaki-nóg.jpg

Odstaw na 5 minut, by liście porządnie się zaparzyły, a następnie zastosuj w następujący sposób: zmieszaj roztwór z odrobiną węglanu sodu, całość wlej do wanny wypełnionej wodą. Zanurz stopy i mocz przez kilka minut.

Ważne jest, by wspomnieć, że środek ten może powodować u niektórych osób tzw. “pokrzywkę“, dlatego przy jego zastosowaniu należy zachować szczególną ostrożność.

8. Papryka chili

To niesamowite jakie właściwości kryją w sobie przyprawy i papryka chili. Pomaga udrożnić żyły i poprawia krążenie krwi. Niewielka ilość produktu jest zalecana przez wielu specjalistów. Można skorzystać także z innych opcji. Na przykład, w przypadku osób, które nie przepadają za ostrymi rzeczami i nie jedzą chili, można wybrać inny, słodszy rodzaj papryki.

9. Herbata z kory kasztanowca

Przepis jest bardzo prosty. Zagotuj 50 g indyjskiej kory kasztanowca w jednym litrze wrzącej wody. Pozostaw na 10 minut. Po upływie wyznaczonego czasu, należy odcedzić liście i wypić herbatę natychmiast. Ze względu na swoje właściwości, indyjski kasztan ma nieoceniony wpływ na poprawę cyrkulacji, a co za tym idzie zmniejsza obrzęk i żylaki.

10. Olejki eteryczne

Mają świetny wpływ na zmniejszenie stanu zapalnego żylaków oraz zachowanie właściwej cyrkulacji. Najlepiej stosować je jako dodatek do masażu chorych miejsc. Przykładowo, można zacząć od delikatnego masażu stóp i kostek, a następnie powoli posuwać się w górę do ud.

4#: olejki-eteryczne-żylaki-nóg.jpg

Masując nie używaj zbyt dużo siły, gdyż żylaki nie lubią ucisku. Zawsze zaczynaj od dołu do góry, stosując koliste ruchy. Masaże wykonuj przed snem, gdyż olejki eteryczne najlepiej działają podczas snu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Antani, M. R., & Dattilo, J. B. Varicose Veins. 2017.
  • Banerjee SK, Maulik SK. Effect of garlic on cardiovascular disorders: a review. Nutr J. 2002 Nov 19;1:4.
  • de Moraes Silva MA, Nakano LC, Cisneros LL, Miranda F Jr. Balneotherapy for chronic venous insufficiency. Cochrane Database Syst Rev. 2019 Aug 26;8(8):CD013085.
  • Campbell B. Varicose veins and their management. BMJ. 2006 Aug 5;333(7562):287-92. doi: 10.1136/bmj.333.7562.287.
  • Owczarek A, Kolodziejczyk-Czepas J, Woźniak-Serwata J, Magiera A, Kobiela N, Wąsowicz K, Olszewska MA. Potential Activity Mechanisms of Aesculus hippocastanum Bark: Antioxidant Effects in Chemical and Biological In Vitro Models. Antioxidants (Basel). 2021 Jun 22;10(7):995.
  • Sano A, Tokutake S, Seo A. Proanthocyanidin-rich grape seed extract reduces leg swelling in healthy women during prolonged sitting. J Sci Food Agric. 2013 Feb;93(3):457-62.
  • Soleti R, Coué M, Trenteseaux C, Hilairet G, Fizanne L, Kasbi-Chadli F, Mallegol P, Chaigneau J, Boursier J, Krempf M, Geoffriau E, Andriantsitohaina R, Ouguerram K. Carrot Supplementation Improves Blood Pressure and Reduces Aortic Root Lesions in an Atherosclerosis-Prone Genetic Mouse Model. Nutrients. 2021 Apr 2;13(4):1181.
  • Tabassum N, Hamdani M. Plants used to treat skin diseases. Pharmacogn Rev. 2014 Jan;8(15):52-60.
  • Weseler AR, Bast A. Masquelier’s grape seed extract: from basic flavonoid research to a well-characterized food supplement with health benefits. Nutr J. 2017 Jan 19;16(1):5.
  • Yong YL, Tan LT, Ming LC, Chan KG, Lee LH, Goh BH, Khan TM. The Effectiveness and Safety of Topical Capsaicin in Postherpetic Neuralgia: A Systematic Review and Meta-analysis. Front Pharmacol. 2017 Jan 10;7:538.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.