Zmień nawyki, by schudnąć – 5 wskazówek

Aby schudnąć, nie trzeba przechodzić na drastyczną dietę ani całkowicie rezygnować z ulubionych dań – wystarczy wprowadzić do swojego życia kilka nowych, zdrowych nawyków, które pozwolą ci w naturalny sposób kontrolować masę ciała.
Zmień nawyki, by schudnąć – 5 wskazówek
Bernardo Peña

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Bernardo Peña.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Wielu z nas w trakcie tygodnia prowadzi w miarę zdrowy tryb życia: regularnie chodzimy na siłownię, staramy się odżywiać prawidłowo, nie nadużywamy alkoholu… Jednak gdy przychodzi weekend, przekreślamy wysiłek całego tygodnia jednym grillem, dyskoteką czy rodzinnym obiadem. Aby schudnąć, trzeba dbać o siebie codziennie, bez wyjątku.

Rzeczywiście dwa dni weekendu lub krótki urlop mogą zrujnować naszą sylwetkę oraz negatywnie wpłynąć na ogólny stan zdrowia. Bardzo obfity obiad lub silnie zakrapiana impreza mogą zrujnować efekty pięciu dni wyrzeczeń i treningów. Czy oznacza to, że aby schudnąć, nie można dobrze się bawić?

Oczywiście, że nie! Wystarczy, że zmienisz kilka swoich nawyków, a bez problemu utrzymasz szczupłą sylwetkę. Przecież każdy z nas po całym tygodniu pracy z utęsknieniem czeka na weekend. Pamiętaj jednak, że aby dobrze się bawić, nie trzeba ciągle jeść, siedzieć, ani nadużywać alkoholu.

Istnieje wiele fantastycznych sposobów na aktywne spędzanie czasu, które dostarczy nam nie tylko wiele rozrywki, ale przede wszystkim pomoże zachować zdrowie i szczupłą sylwetkę. Poznaj kilka wskazówek na to, jak zaplanować tydzień, aby spędzić dni wolne od pracy przyjemnie i aktywnie. Stosując nowe, zdrowe nawyki będziesz czuć się dobrze i zdrowo!

5 weekendowych nawyków, które pomogą Ci schudnąć

Planując weekend powinniśmy w pierwszej kolejności uświadomić sobie, że dni wolne od pracy powinny być aktywne. Unikaj więc leżenia na kanapie z pilotem w jednej ręce a kuflem piwa w drugiej. Na bezruch będziesz miał czas przez cały tydzień siedząc w biurze. Weekendy powinny być zdrowe i aktywne!

1. Tańcz

Jeśli chcesz schudnąć lub utrzymać szczupłą sylwetkę, taniec jest właśnie dla ciebie. Z pewnością nie raz zdałeś sobie sprawę, że podczas kilkunastu czy kilkudziesięciu minut ciągłego tańca, zaczynasz intensywnie się pocić i potwornie się męczysz. Otóż to – taniec to wspaniała weekendowa alternatywa dla treningu na siłowni.

Mówiąc o tańcu jako o zdrowym nawyku, oczywiście nie mamy na myśli typowej imprezy czy dyskoteki, podczas której przytupujesz nogą, popijasz kaloryczne drinki jeden za drugim i zagryzasz je śmieciowym jedzeniem.

Jeśli Twoim celem jest zrzucenie zbędnych kilogramów, alkohol ani jedzenie typu fast food w żaden sposób ci w tym nie pomogą. Jeśli chcesz orzeźwić się podczas imprezy, zamów zimną wodę lub naturalny owocowy sok.

Tańczące kobiety, uprawiają sport, by schudnąć

Przekonaj się sam, że nie potrzebujesz procentów, aby się rozluźnić i dobrze się bawić. Sam taniec wprowadzi cię w stan euforii, odmłodzi umysł oraz pomoże schudnąć.

Jak taniec wpływa na zdrowie organizmu?

Taniec przez kilkanaście minut bez przerwy jest traktowany jako skuteczne ćwiczenie aerobowe, podczas którego następuje przyspieszenie procesu spalania zbędnego tłuszczu. Oprócz tego rytmiczne poruszanie ciałem przynosi naszemu organizmowi wiele innych korzyści, między innymi:

  • Wzmacnia układ sercowo-naczyniowy, zapobiegając tym samym miażdżycy, zawałowi i innym chorobom związanym z układem krążenia.
  • Przyspiesza metabolizm, dzięki czemu usprawnia trawienie oraz stymuluje wydalanie toksyn i innych szkodliwych substancji z organizmu.
  • Poprawia kondycję stawów i kości.
  • Poprawia elastyczność mięśni, postawę ciała oraz płynność i swobodę ruchów.

Co więcej, taniec to aktywność, którą wykonuje się w grupie. Znakomicie pomaga więc pogłębić więzi społeczne oraz jest źródłem świetnej zabawy. Jednocześnie pomaga utrzymać zdrowie układu nerwowego, zapobiega rozwojowi depresji oraz fantastycznie poprawia samopoczucie – skuteczniej niż najdroższe drinki.

2. Spędzaj czas z rodziną i przyjaciółmi

Wbrew pozorom weekendowe spotkania z rodziną lub wypady z przyjaciółmi to znakomity pretekst do zrzucenia zbędnych kilogramów. Zamiast obfitego obiadu i kalorycznych deserów, zaproponuj swoim bliskim wycieczkę w góry lub spacer po lesie.

Aktywne spędzanie czasu nie tylko umacnia więzy z bliskimi, ale przede wszystkim pomaga całej rodzinie utrzymać sprawność fizyczną oraz prawidłową masę ciała.

Wypady w góry, do lasu czy nad rzekę z powodzeniem mogą zastąpić trening na siłowni: długi, energiczny spacer wspomaga pracę układu sercowo-naczyniowego, aktywuje przemianę materii oraz przyspiesza proces spalania tłuszczu.

Jeśli w trakcie tygodnia jesteś aktywny, uprawiasz sport lub w dużo ruszasz się w pracy, weekendowe wypady pomogą utrzymać twoje ciało w ruchu oraz wzmocnią więzy społeczne. Nie ma bowiem nic przyjemniejszego niż wycieczka po lesie lub górach z towarzystwie lubianych i kochanych osób.

3. Idź na zakupy

Chociaż pomysł z zakupami może wydawać ci się dziwnym sposobem na schudnięcie, w rzeczywistości tak jest. Bieganie od sklepu do sklepu po ogromnej galerii handlowej to nie lada wyzwanie dla naszych nóg i układu sercowo-naczyniowego.

Ciągłe przymierzanie (zrzucanie z siebie ubrań i ponowne ich wkładanie) fantastycznie przyspiesza przemianę materii, wprawia mięśnie w ruch oraz stymuluje spalanie zbędnego tłuszczu.

Energiczne zakupy można porównać do lekkiego joggingu lub tańca. Co więcej, wyjście z przyjaciółkami w poszukiwaniu najlepszych okazji to jedna z najprzyjemniejszych metod podtrzymywania kontaktu z ludźmi, zwłaszcza w przypadku kobiet. Już sam fakt kupienia sobie czegoś ładnego znakomicie wpływa także na samopoczucie oraz sprzyja wytwarzaniu pozytywnych emocji.

Wielkie zakupy

Oczywiście trzeba zaznaczyć, że bieganie po sklepach nie może być traktowane jako poważny i intensywny trening. Zawsze jednak każdy rodzaj aktywności korzystnie wpływa na nasz organizm i metabolizm, nawet jeśli ma być to gorączkowe przymierzanie wyszukanych ciuchów.

Pamiętaj jednak, by nie łączyć zakupów z długim siedzeniem w kawiarni przy kalorycznym deserze lub śmieciowym jedzeniu w pobliskiej restauracji. W przeciwnym razie nie będzie ci dane schudnąć nawet podczas najbardziej wyczerpujących zakupów.

4. Weekend to dobry czas na wypróbowanie zdrowych przepisów

Kiedy pogoda lub inne czynniki nie pozwalają ci wybrać się w weekend na wycieczkę, zostań w domu i przygotuj pyszny, zdrowy posiłek. Zamiast usiąść przed telewizorem, wybierz się na targ i zaopatrz się w świeże warzywa i owoce. Odpowiednio przygotowany posiłek pomoże ci schudnąć nawet w najbardziej szare i ponure dni.

Kup składnik, którego nigdy dotąd nie gotowałeś. W ten sposób będziesz zmuszony do poszukania nowych przepisów, które odtąd wzbogacą twoje codzienne menu. Co więcej, troska o zdrowe posiłki pomoże ci zachować aktywność przez weekend oraz zapewni dobry humor i optymizm na cały nadchodzący tydzień.

Eksperymentuj w swojej kuchni – zamień rafinowaną mąkę na pełnoziarnistą. Zacznij szukać zdrowszych zamienników mleka, czerwonego mięsa, niezdrowych tłuszczów, cukru… Słodź stewią lub miodem, rób soki warzywne, pij mleko roślinne. Naucz się przygotowywać zdrowe desery i odkryj tysiące odsłon najzwyczajniejszej w świecie sałaty.

Wdrażając ten prosty nawyk, przekonasz się, że wkrótce nie tylko w weekendy będziesz bardziej dbać o swoją codzienną dietę, lecz stopniowo troskę tę rozszerzysz na wszystkie dni tygodnia. Zdrowe, samodzielnie przygotowane posiłki pomogą ci schudnąć i następnie utrzymać wypracowaną sylwetkę.

Naucz się cieszyć nie tylko ze smaków posiłków, ale także z samego faktu ich przygotowywania.

5. Ciesz się towarzystwem rodziny i partnera

Włącz rodzinę do swoich weekendowych planów. Postaraj się, by wspólnie spędzony czas nie polegał na siedzeniu przy stole i nadmiernym napełnianiu żołądków. Tradycyjne domowe obiadki nie pozwalają schudnąć, a bardzo często przekreślają również efekty codziennej diety.

Wspólne zakupy

Pójdź razem z partnerem lub partnerką na targ i wybierzcie warzywa na wasz sobotni i niedzielny obiad. Przygotujcie razem smakowite danie. Zamiast popołudniowej sjesty wybierzcie się na szybkie zakupy, a wieczorem zaproś go lub ją na tańce. W niedzielny poranek wybierzcie się na wycieczkę do lasu.

Prowadząc taki tryb życia nigdy nie będziesz musiał zmagać się z nadwagą oraz zachowasz ogólne zdrowie organizmu na długo!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Elliott JA., Docherty NG., Eckhardt HG., Doyle SL., et al., Weight loss, satiety and the postpandrial gut hormone response after esophagectomy: a prospective study. Ann Surg, 2017. 266 (1): 82-90.
  • Ortega FB., Lavie CJ., Blair SN., Obesity and cardiovascular disease. Circ Res, 2016. 118 (11): 1752-70.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.