Zestawy posiłków: zalety i wady

Osoby, które mają mało czasu na zakupy i gotowanie, mogą w pewnych sytuacjach skorzystać z zestawów posiłków.
Zestawy posiłków: zalety i wady

Ostatnia aktualizacja: 13 marca, 2023

Zestawy posiłków stają się modne, gdyż pozwalają zaoszczędzić czas na zakup i przygotowanie jedzenia. Zestaw obiadowy to pudełko z częściowo lub całkowicie przygotowanymi produktami w środku, dzięki któremu konsumenci mogą poświęcić zaledwie kilka minut na przygotowanie dania i delektowanie się nim.

Jak wyszczególniono w badaniu opublikowanym w Health Promotion International , ta metoda może wpływać na zachowania żywieniowe, dietę i zdrowie użytkowników. To, czy ma zalety, czy nie, zależy w dużej mierze od żywności, którą oferuje, a także od jej składu energetycznego i odżywczego. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Jakie zalety mają zestawy posiłków

Do głównych zalet zestawów obiadowych należy praktyczność. Otrzymujesz do domu pudełko ze wszystkim, czego potrzebujesz, aby w krótkim czasie cieszyć się smacznym daniem. Jeśli menu układa dietetyk, można je dostosować do potrzeb każdego gościa, co dawałoby jeszcze więcej korzyści.

Metoda zapobiega niedoborom niezbędnych składników odżywczych, które mogą negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie organizmu. Ponadto otrzymane produkty mają zwykle długi okres ważności. Z tego powodu nie będzie problemu z zagrożeniami mikrobiologicznymi.

Zestawy posiłków również nie muszą być spożywane w krótkim czasie. Po prostu postępuj zgodnie z instrukcjami na pudełku, aby zmaksymalizować ich trwałość. Często bez problemu wytrzymują kilka dni w lodówce.

Wreszcie, kluczowe znaczenie zestawów dotyczy różnorodności. Różne firmy produkujące zestawy do posiłków oferują wiele różnych przepisów, które mogą zaspokoić wszystkie gusta i potrzeby żywieniowe. Ponadto ich jakość organoleptyczna zwykle nie pozostawia zastrzeżeń.

Nie będzie to jednak to samo, co domowe jedzenie. Fakt, że zestaw musi być częściowo przygotowany, a następnie schłodzony, oznacza utratę aromatów, tekstur i smaków. Mimo to w większości przypadków efekt końcowy jest bardzo zadowalający.

zestawy posiłków
Główną zaletą zestawów obiadowych jest to, że oszczędzają czas na przygotowywanie posiłków.

Wady zestawów posiłków

Czasami jakość składników w zestawach posiłków nie jest tak dobra, jak oczekiwano. Niektóre zawarte w nich pokarmy mogą zawierać sztuczne dodatki, które negatywnie wpływają na zdrowie.

Przykładem mogą być azotyny. Według badań opublikowanych w czasopiśmie Nutrients, związki te mogą zwiększać ryzyko rozwoju nowotworów związanych z przewodem pokarmowym.

Podobnie niektóre produkty mogą zawierać tłuszcze trans. Wykazano, że te składniki odżywcze zwiększają poziom stanu zapalnego w organizmie.

Wewnętrzne zapalenie powoduje problemy, takie jak dysfunkcja mitochondriów i zmiany w replikacji DNA. W konsekwencji zwiększa się częstość występowania chorób przewlekłych, zwłaszcza w miarę upływu lat.

Nie należy również zapominać, że w wielu przypadkach preparaty zawarte w tych zestawach zawierają nadmierną dawkę sodu w celu wzmocnienia ich smaku. Ich gęstość energetyczna może być również wysoka.

Prowadzi to do stopniowego przyrostu masy tłuszczowej, szkodliwie wpływając na funkcjonowanie organizmu. Według badań opublikowanych w Circulation , nadwaga ma związek z niewydolnością fizjologiczną .

Jednak wiele z tych aspektów będzie zależeć od firmy, która realizuje usługę. Niektóre specjalizują się w zdrowym odżywianiu, oferując nawet menu z makroskładnikami dostosowanymi do profilu klienta.

W takich przypadkach może to być dobre rozwiązanie, choć wiąże się ze znacznym wzrostem ceny. W każdym razie spożywanie tego typu zestawów w odpowiednim czasie nie spowoduje żadnego ryzyka.

zestawy posiłków
Czasami zestawy posiłków zawierają składniki bogate w sód, tłuszcze trans i szkodliwe dodatki.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Dieta wertykalna: co to jest i jakie są jej wady?

Zestawy posiłków: alternatywne rozwiązanie dla osób, które mają mało czasu

Zestawy posiłków mają zalety i wady, o których warto wiedzieć. Mogą być dobrą alternatywą dla niektórych osób, ale pod warunkiem, że proponują zróżnicowane, zdrowe menu, zawierające dostosowanie ilości niezbędnych składników odżywczych.

Należy zachować ostrożność, ponieważ metoda ta może prowadzić do spożywania fast foodów niskiej jakości, których najlepiej unikać. W każdym razie ten sposób odżywiania powinien być zarezerwowany dla szczególnych przypadków.

Nie należy tracić nawyku przygotowywania zdrowych potraw w domu, gdyż tylko to gwarantuje całkowitą kontrolę nad porcjami i składnikami. Pozwala również uniknąć stosowania sztucznych dodatków niskiej jakości, które zagrażają Twojemu zdrowiu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Moores CJ, Bell LK, Buckingham MJ, Dickinson KM. Are meal kits health promoting? Nutritional analysis of meals from an Australian meal kit service. Health Promot Int. 2021 Aug 24;36(3):660-668. doi: 10.1093/heapro/daaa095. PMID: 32944742.
  • Cho M, Bonn MA, Moon S, Chang H. Home chef meal kits: Product attributes, perceived value and repurchasing intentions the moderating effects of household configuration. Journal of Hospitality and Tourism Management. 2020 Dec;45:192–202. doi: 10.1016/j.jhtm.2020.08.011. Epub 2020 Sep 9. PMCID: PMC7480982.
  • Shenkin A. Micronutrients in health and disease. Postgrad Med J. 2006 Sep;82(971):559-67. doi: 10.1136/pgmj.2006.047670. PMID: 16954450; PMCID: PMC2585731.
  • Song P, Wu L, Guan W. Dietary Nitrates, Nitrites, and Nitrosamines Intake and the Risk of Gastric Cancer: A Meta-Analysis. Nutrients. 2015;7(12):9872-9895. Published 2015 Dec 1. doi:10.3390/nu7125505
  • Oteng AB, Kersten S. Mechanisms of Action of trans Fatty Acids. Adv Nutr. 2020;11(3):697-708. doi:10.1093/advances/nmz125
  • Powell-Wiley TM, Poirier P, Burke LE, et al. Obesity and Cardiovascular Disease: A Scientific Statement From the American Heart Association. Circulation. 2021;143(21):e984-e1010. doi:10.1161/CIR.0000000000000973

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.