Dieta wertykalna: na czym polega i jakie są jej wady?

Pokażemy Ci, na czym polega dieta wertykalna i czy jest to możliwość, która może być stosowana regularnie u wszystkich ludzi, czy nie.
Dieta wertykalna: na czym polega i jakie są jej wady?
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 07 grudnia, 2022

Dieta wertykalna opiera się na wyborach pełnowartościowych pokarmów i ma na celu poprawę zdrowia jelit, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Ma na celu skorygować nierównowagę hormonalną i niedobory żywieniowe, a także zwiększyć poziom energii i zoptymalizować regenerację.

W rzeczywistości jest to dieta, która skupia się na dostarczaniu w tym celu biodostępnych składników odżywczych. Została zaprojektowana przez kulturystę Stana Efferdinga, aby pomóc innym sportowcom i ciężarowcom osiągnąć cele związane z przyrostem masy mięśniowej i utratą wagi. Plan stał się jednak popularny wśród innych grup. Z czego to się składa?

Dieta wertykalna – pokarmy dozwolone i zabronione

Ogólnie rzecz biorąc, dieta wertykalna pozwala na spożywanie świeżej żywności. W ten sposób można dodać czerwone mięso, ryż, orzechy, jajka, warzywa, ryby i produkty mleczne. Wszystkie charakteryzują się wysoką wartością odżywczą, co pomaga zaspokoić potrzeby organizmu.

W szczególności priorytetowo traktuje spożycie białka, które pomaga zapobiegać utracie mięśni, jak stwierdzono w badaniu opublikowanym w czasopiśmie Nutrients. Wiąże się to jednak również z unikaniem lub ograniczaniem niektórych produktów spożywczych, w tym żywności ultraprzetworzonej, olejów rafinowanych, a także soi i jej pochodnych.

W szczególności konieczne jest ograniczenie produktów o wysokiej zawartości FODMAP, takich jak kapusta, cebula i szparagi. Wykazano, że powodują one wzdęcia lub dyskomfort u osób wrażliwych lub z chorobami przewodu pokarmowego.

Tymczasem dozwolone jest umiarkowane spożycie płatków owsianych i kiełków lub namoczonych roślin strączkowych, ponieważ są one łatwiejsze do strawienia.

Dieta wertykalna. Czerwone mięso.
Czerwone mięso jest jednym z najlepszych produktów w diecie pionowej.

Czy dieta pionowa jest zdrowa?

Jedyną wadą diety wertykalnej jest to, że nie zawsze pokrywa nasze zapotrzebowanie na błonnik, co może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Substancja ta jest kluczem do utrzymania zdrowia jelit i tak naprawdę zaleca się obecność co najmniej 25 gramów w codziennej diecie.

Badania opublikowane w czasopiśmie Nature Reviews pokazują, że jeśli ta dawka nie zostanie osiągnięta, wzrasta ryzyko wystąpienia problemów, takich jak zaparcia.

W końcu mówimy o restrykcyjnej diecie, która może nie zapewnić odpowiedniego przestrzegania. Z tego powodu nie jest ona odpowiednia dla wszystkich. Niektóre osoby mogą odczuwać niepokój, co może skutkować kolejnym napadami objadania się lub efektem odbicia.

Zarówno w celu przyrostu masy mięśniowej, jak i schudnięcia konieczne jest dostosowanie diety do indywidualnych potrzeb. To między innymi zapewnia jej trwałość.

Mimo powyższego prawdą jest, że dieta wertykalna może być odpowiednia dla osób z nieswoistymi zapaleniami jelit w ostrej fazie oraz dla sportowców o określonych celach. Oczywiście czasami potrzebna jest suplementacja, aby uniknąć niedoborów niezbędnych składników odżywczych.

Czy dieta pionowa jest przydatna w odchudzaniu?

Dieta wertykalna nie ma na celu zmniejszenia masy ciała. Co prawda można do niej podejść z hipokalorycznego punktu widzenia, aby wywołać ten efekt, ale nie to jest jej głównym celem.

Jeśli celem jest poprawa składu ciała, należy zadbać o deficyt energetyczny. Najlepszym sposobem na osiągnięcie tego jest zwiększenie poziomu aktywności fizycznej i ograniczenie porcji jedzenia spożywanego w ciągu dnia.

Kobieta traci na wadze.
Ten model diety nie jest najbardziej odpowiedni do odchudzania, ponieważ trudno go utrzymać w czasie.

To restrykcyjna dieta

Podsumowując, należy uznać, że dieta wertykalna jest bardzo restrykcyjna w przypadku pokarmów błonnikowych i roślinnych. Z tego powodu w większości przypadków nie jest to dobra opcja.

Spożywanie warzyw i owoców wiąże się z mniejszym ryzykiem zgonu z jakiejkolwiek przyczyny oraz ze zmniejszeniem częstości występowania przewlekłych patologii. Zaleca się pięć porcji tych produktów dziennie.

Jeśli odczuwasz objawy jelitowe, najlepiej skonsultować się ze specjalistą, aby otrzymać dokładną diagnozę i móc przygotować odpowiednie menu. Niektóre suplementy, takie jak probiotyki pomagają zarządzać procesem.

Tymczasowe zmniejszenie spożycia błonnika również może być korzystne, ale kluczowe jest ponowne rozpoczęcie jego spożywania po kilku tygodniach. Jeśli pojawią się jakieś pytania, najlepiej skontaktować się z dietetykiem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Prokopidis K, Cervo MM, Gandham A, Scott D. Impact of Protein Intake in Older Adults with Sarcopenia and Obesity: A Gut Microbiota Perspective. Nutrients. 2020;12(8):2285. Published 2020 Jul 30. doi:10.3390/nu12082285
  • Bellini M, Tonarelli S, Nagy AG, et al. Low FODMAP Diet: Evidence, Doubts, and Hopes. Nutrients. 2020;12(1):148. Published 2020 Jan 4. doi:10.3390/nu12010148
  • Gill SK, Rossi M, Bajka B, Whelan K. Dietary fibre in gastrointestinal health and disease. Nat Rev Gastroenterol Hepatol. 2021;18(2):101-116. doi:10.1038/s41575-020-00375-4

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.