Zdrowe tętnice dzięki tym 9 produktom!

Oliwa z oliwek extra virgin wspaniale dba o zdrowie naszych naczyń krwionośnych. Pomaga utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu we krwi oraz minimalizuje szkody wywołane działaniem wolnych rodników.
Zdrowe tętnice dzięki tym 9 produktom!
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Kluczową rolę w trosce o zdrowie układu sercowo-naczyniowego odgrywa nasza codzienna dieta. Jeśli chcemy zachować zdrowe tętnice, powinniśmy blisko przyjrzeć się temu, co każdego dnia ląduje na naszych talerzach.

W ostatnich dekadach koncerny produkujące żywność zalewają rynek niezdrowymi produktami na bazie ogromnej ilości chemicznych składników, które bardzo negatywnie wpływają na stan układu sercowo-naczyniowego, zapychają tętnice złogami cholesterolu oraz stają się bezpośrednią przyczyną otyłości.

Najbardziej niepokojący jest fakt, że wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważna dla zdrowia naszego organizmu jest codzienna dieta i bez wyrzutów sumienia pochłaniają w wielkich ilościach szkodliwe tłuszcze, cukry, sztuczne dodatki i chemikalia.

Chcielibyśmy dziś przedstawić 9 produktów, które powinny stać się podstawą codziennej diety każdego, kto pragnie utrzymać zdrowe naczynia krwionośne przez długie lata. Produkty te chronią żyły i tętnice oraz pomagają zachować zdrowia całego układu sercowo-naczyniowego.

1. Tłuste ryby oczyszczają tętnice

Kawałki łososia

Tłuste ryby to te, które zawierają sporą dawkę cennych dla organizmu kwasów tłuszczowych omega-3. Kwasy te, prawidłowo przyswojone przez organizm, pomagają przywrócić prawidłowy poziom osadzającego się we krwi cholesterolu i równie niebezpiecznych dla zdrowia trójglicerydów.

Warto zaznaczyć, że zdrowe kwasy tłuszczowe podwyższają poziom “zdrowego” cholesterolu, a tym samym usuwają tłuszcze szkodliwe dla naszego ciała. Z drugiej strony stanowią one bogate źródło aminokwasów oraz podstawowych składników mineralnych – fundamentalnych przy procesach zwalczania stanów zapalnych oraz zaburzeń krążenia krwi.

Staraj się zjadać przynajmniej dwa razy w tygodniu którąś z poniższych ryb:

 • Łosoś
 • Tuńczyk
 • Sardynki
 • Makrela
 • Śledź
 • Pstrąg

2. Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek extra virgen, czyli taka, która pochodzi z pierwszego tłoczenia, stanowi jedno z najzdrowszych źródeł zdrowych kwasów tłuszczowych. Jak już powyżej wspomnieliśmy, ten rodzaj tłuszczów jest niezbędny do zachowania zdrowia naczyń krwionośnych oraz całego układu sercowo-naczyniowego.

Oliwa z oliwek , oprócz wartościowych kwasów tłuszczowych, zawiera również potężną dawkę antyoksydantów, które skutecznie minimalizują negatywne skutki działania wolnych rodników. Co więcej, naturalnie regulują poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi, idealnie oczyszczając tętnice ze wszelkich złogów.

3. Nasiona sezamu

Nasiona sezamu

Nasiona sezamu – dotychczas mało doceniane przez nasze społeczeństwo – są niezwykle bogatym źródłem podstawowych dla naszego organizmu substancji odżywczych. Doskonale dbają nie tylko o zdrowie żył i tętnic, ale także stoją na straży prawidłowej masy ciała.

Zawarte w ziarnach sezamu nienasycone kwasy tłuszczowe pomagają przywrócić prawidłowy poziom cholesterolu we krwi i jednocześnie dbają o zdrowie serca oraz zapobiegają występowaniu problemów z krążeniem krwi. Ponadto te małe ziarenka skutecznie zapobiegają twardnieniu tętnic.

Regularne spożywanie ziaren sezamu pomaga również kontrolować napady głodu oraz chęć na niezdrowe przekąski. Dzięki tym cudownym właściwościom sezamu jesteśmy w stanie nie tylko zachować zdrowie układu sercowo-naczyniowego, ale także zadbać o piękną, szczupłą sylwetkę.

4. Pomidory

Zawarty w pomidorach likopen jest bardzo silnym związkiem o działaniu antyoksydacyjnym, który skutecznie chroni nasze żyły i  tętnice oraz dba o zdrowie całego układu sercowo-naczyniowego.

Ponadto substancja ta znacząco ogranicza osadzanie się blaszek cholesterolowych na ścianach naczyń krwionośnych oraz skutecznie zwalcza wszelkiego rodzaju stany zapalne i zapobiega problemom związanym z krążeni em krwi. 

5. Imbir oczyszcza tętnice

Świeży i sproszkowany imbir

Imbir słynie na całym świecie ze swych niesamowitych właściwości antyoksydacyjnych i przeciwzapalnych. Stąd też jest jednym z najskuteczniejszych naturalnych lekarstw pomagających zachować zdrowe i czyste naczynia krwionośne.

Regularne spożywanie imbiru pomaga utrzymać poziom cholesterolu na właściwym poziomie oraz zapobiega występowaniu nadciśnienia tętniczego krwi.

Głównym składnikiem aktywnym imbiru jest gingerol, który usprawnia krążenie krwi oraz stymuluje usuwanie nadmiaru tłuszczów ze ścian naczyń krwionośnych, zapobiegający tym samym rozwojowi miażdżycy.

Sposobów spożywania imbiru jest bardzo wiele. Najpopularniejsze z nich to: leczniczy napar oraz jako dodatek do owocowych lub warzywnych koktajlów, zup czy rozmaitych dań.

6. Płatki owsiane

Owies jest znany niemalże na całym świecie jako „król wszystkich ziaren”. Nie bez powodu zasługuje na to miano! Jest to bowiem jeden z superfoods, które dostarczają naszemu organizmowi wiele cennych substancji odżywczych oraz pomagają zapobiec wielu różnym, nawet bardzo poważnym chorobom.

Płatki owsiane są jednym z wielkich sprzymierzeńców zdrowia układu sercowo-naczyniowego: niczym miotełka usuwają blaszki cholesterolowe ze ścian tętnic, skutecznie zapobiegając rozwojowi miażdżycy.

Ponadto, dzięki sporej zawartości błonnika pokarmowego owies poprawia trawienie oraz wspomaga procesy metaboliczne cholesterolu i wszelkiego rodzaju tłuszczów. Regularne spożywanie płatków owsianych, minimum trzy razy w tygodniu, pomaga utrzymać czyste, zdrowe i idealnie elastyczne żyły i tętnice.

7. Jagody

Świeże jagody

Jagody to jedne z owoców charakteryzujących się ogromną zawartością antyoksydantów. Co więcej, stanowią one cenne źródło błonnika pokarmowego. Takie połączenie składników odżywczych stanowi niezwykle silne naturalne lekarstwo pomagające zwalczyć nadmiar cholesterolu we krwi oraz zapobiegające twardnieniu naczyń krwionośnych.

Dzięki silnym właściwościom odtruwającym, jagody skutecznie pomagają usunąć z organizmu toksyny i zbędne substancje przemiany materii oraz hamują negatywne skutki wywołane działaniem wolnych rodników.

Regularne spożywanie tych pysznych leśnych owoców pomaga w naturalny sposób zapobiegać rozwojowi chorób układu sercowo-naczyniowego, takich jak miażdżyca, zawał mięśnia sercowego, zaburzenia rytmu serca, choroba niedokrwienna itp.

8. Bakalie

Bakalie są cennym źródłem aminokwasów oraz zdrowych kwasów tłuszczowych, które zapobiegają odkładaniu się blaszek cholesterolowych w ścianach naczyń krwionośnych i pomagają uniknąć wielu – nawet bardzo poważnych – chorób układu sercowo naczyniowego.

Chociaż bakalie powszechnie są uważane za bardzo kaloryczną przekąskę, która skutecznie hamuje głód oraz dostarcza organizmowi sporej dawki energii, są również wielkim sprzymierzeńcem osób pragnących utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu we krwi i utrzymać zdrowe i czyste tętnice.

Co więcej, wszelkiego rodzaju orzechy doskonale hamują rozwój stanów zapalnych w organizmie, a dzięki wysokiej zawartości kwasów omega-3 ułatwiają usuwanie szkodliwych tłuszczów z naszych naczyń krwionośnych. To właśnie ich nadmiar jest główną przyczyna nadciśnienia tętniczego krwi i otyłości.

Staraj się włączyć do swojej codziennej diety garść poniższych bakali:

 • Orzechów laskowych
 • Orzeszków ziemnych
 • Orzeszków pistacjowych
 • Migdałów

Przeczytaj koniecznie: Orzechy włoskie – 7 właściwości, o których nie wiedziałeś

9. Truskawki skutecznie oczyszczają tętnice

Świeże truskawki

Pyszne, słodkie truskawki stanowią autentyczną bombę antyoksydantów, a ich dodatkową zaletą jest fakt, że są one niskokaloryczne i bez obaw o nadprogramowe kilogramy możemy się nimi zajadać. Co więcej, te soczyste, czerwone owoce doskonale dbają o czystość naszych tętnic i zdrowie serca.

Zawarte w truskawkach witaminy i składniki mineralne bardzo korzystnie wpływają na zdrowie i kondycję naczyń krwionośnych oraz skutecznie usuwają nadmiar szkodliwych dla naszego organizmu tłuszczów o wysokiej zawartości cholesterolu LDL.

Jeśli do tych wspaniałych właściwości oczyszczających dodamy jeszcze działanie przeciwzapalne i poprawiające krążenie, truskawki klasyfikują się na samym czele listy produktów o najsilniejszym działaniu oczyszczającym krew z toksyn i szkodliwych substancji przemiany materii.

Jesteś gotowy na rewolucję w swojej codziennej diecie? Jeśli dotychczas nie miałeś w zwyczaju regularnie spożywać powyższych produktów, nie wahaj się i już od jutra zacznij się nimi zajadać (oczywiście w rozsądnych ilościach!). Pamiętaj o tym, że choroby układu sercowo-naczyniowego rozwijają się latami, w zupełnej ciszy. Lepiej więc zapobiegać niż leczyć!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Calder PC., Omega 3 fatty acids and inflammatory processes: from molecules to man. Biochem Soc Trans, 2017. 45 (5): 1105-1115.
 • Wiczkowski W., Szawara Nowak D., Romaszko J., The impact of red cabbage fermentatioin on bioavailability of anthocyanins and antioxidant capacity of human plasma. Food Chem, 2016. 190: 730-740.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.