Zapalenie żołądka u dzieci - zastosuj domowe środki

Zapalenie błony śluzowej żołądka jest częstą przyczyną bólu brzucha u dzieci. Chociaż jest to powód, aby skonsultować się z lekarzem, istnieją domowe sposoby, które mogą przyczynić się do opanowania objawów. Tutaj szczegółowo je opisujemy.
Zapalenie żołądka u dzieci - zastosuj domowe środki

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zapalenie żołądka u dzieci to stan zapalny błony śluzowej żołądka spowodowany różnymi czynnikami, takimi jak infekcje bakteryjne, złe nawyki żywieniowe i stres. Chociaż ten stan występuje częściej u dorosłych, może również dotknąć dzieci. Objawy obejmują ból brzucha lub pieczenie, nudności i wymioty.

Bez wątpienia konieczne jest skonsultowanie się z pediatrą, jeśli pojawią się jakiekolwiek znaki ostrzegawcze. Zapalenie żołądka u dzieci zwykle nie powoduje jednak poważnych komplikacji dla zdrowia dziecka. Dlatego można złagodzić niektóre objawy za pomocą domowych środków. Opisujemy je szczegółowo poniżej.

Domowe środki na zapalenie żołądka u dzieci

Artykuł opublikowany w World Journal of Gastroenterology stwierdza, że ​​zapalenie błony śluzowej żołądka, czasami nazywane też gastropatią, jest częstą przyczyną bólu brzucha u dzieci. Ponieważ istnieje kilka czynników, które mogą je wywoływać, leczenie może być zindywidualizowane i uwzględniać różne podejścia medyczne.

Mimo to istnieją pewne nawyki i domowe sposoby, które mogą pomóc i, przynajmniej tymczasowo, przynieść dziecku ulgę. Chociaż w żadnym razie nie zastępują one porady lekarza, należy je stosować w celu zmniejszenia ryzyka powikłań. Zwróć uwagę na poniższe sugestie!

Nawyki żywieniowe mają duży wpływ na zapalenie żołądka u dzieci

Wiele przypadków zapalenia żołądka u dzieci ma swoje źródło w złych nawykach żywieniowych. Albo przez brak ustalonego harmonogramu spożywania posiłków, albo przez spożywanie pewnych pokarmów, które podrażniają żołądek, maluch cierpi na stan zapalny i ból.

Żywienie powinno się planować przy pomocy dietetyka, ponieważ w dzieciństwie istnieją szczególne wymagania żywieniowe. Zaleca się jednak ograniczenie spożycia pokarmów bogatych w gluten, a także unikać dodatku cukrów, kwasów i przypraw. Wszystko to powoduje podrażnienie błony śluzowej żołądka.

Jeśli chodzi o pory posiłków, artykuł w International Scholarly Research Notices wskazuje na ciekawy fakt. Otóż sugeruje, że brak ustalonego harmonogramu w długim okresie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zakażenia bakterią Helicobacter pylori (H. Pylori). Jak wiadomo, to jedna z głównych przyczyn zapalenia żołądka.

Tymczasem wyniki opublikowane w Gastroenterology Review stwierdza, że ​​dodanie świeżych brokułów i jagód do diety może pomóc organizmowi złagodzić objawy związane z zapaleniem żołądka. Te produkty mają bowiem właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.

Dziecko jedzące pizzę
Spożywanie drażniących pokarmów może wywołać zapalenie żołądka u dzieci. Ważne jest, aby wprowadzić zmiany w diecie korzystając z konsultacji u dietetyka.

Ekstrakt z czosnku

W medycynie tradycyjnej innym domowym lekarstwem na zapalenie żołądka u dzieci jest czosnek. Chociaż nie ma bardzo przyjemnego smaku, istnieją dowody na to, że pomaga zwalczać Helicobacter pylori w organizmie.

Dlatego preparat z rozgniecionego czosnku z odrobiną miodu może służyć jako środek wspomagający w przypadku zapalenia żołądka. Czosnek może być również spożywany samodzielnie lub w ekstraktach.

Probiotyki pomagają zwalczyć zapalenie żołądka u dzieci

Probiotyki to niektóre produkty spożywcze, które zawierają znaczne ilości żywych mikroorganizmów korzystnych dla flory bakteryjnej. Stosuje się je w celu poprawy trawienia i zwiększenia odporności organizmu na szkodliwe działanie niektórych bakterii.

W związku z tym publikacja World Journal of Gastroenterology wskazuje, że probiotyki przyczyniają się do zapobiegania rozwoju patogenu H. Pylori. Wśród pokarmów zawierających te zdrowe bakterie znajdujemy:

Olejki eteryczne

W ostatnich latach stosowanie olejków eterycznych zdobyło dużą popularność ze względu na korzyści, jakie przynoszą w przypadku niektórych schorzeń. Dotyczy to również problemów trawiennych.

Jeśli chodzi o zapalenie żołądka, badanie przeprowadzone przez Antimicrobial Agents and Chemotherapy sugeruje, że mogą one mieć pozytywny wpływ na hamowanie nadmiernego wzrostu H. pylori.

W szczególności przydatne wydają się olejki z mięty pieprzowej i czosnku. Jednak powinno się stosować je z dużą ostrożnością. W nadmiernych ilościach oba te olejki mogą bowiem działać drażniąco. Najlepiej postępować zgodnie z zaleceniami producenta.

Olejek miętowy
Niektóre olejki eteryczne wydają się służyć jako środki wspomagające w przypadku zapalenia żołądka. Ich stosowanie jednak powinno być umiarkowane i tylko w określonych przypadkach.

Czy można zapobiec zapaleniu żołądka u dzieci?

Chociaż małe dzieci nie mają dużej tendencji do częstego zapalenia żołądka, jest to stan, który może pojawić się w pewnym momencie. Dlatego oprócz zaleceń, o których wspomnieliśmy wyżej, istnieją pewne praktyki, które mogą zapobiegać tego typu problemom. Oto niektóre z nich:

  • Utrzymuj stały harmonogram posiłków.
  • Odczekaj co najmniej 2 godziny po ostatnim posiłku, aby położyć dziecko do łóżka.
  • Unikaj obfitych i ciężkich posiłków.
  • Pomóż dziecku zrelaksować się, wykonując zajęcia takie jak joga, medytacja lub słuchanie muzyki.

Kiedy iść do lekarza?

Jak wspomnieliśmy, w większości przypadków zapalenie żołądka u dzieci nie stanowi poważnych problemów zdrowotnych. Jeśli jednak dzieci mają silny ból brzucha, nawracające wymioty lub inne istotne objawy, najlepiej skonsultować się z pediatrą w celu znalezienie przyczyny i ustalenia odpowiedniego leczenia.

Należy pamiętać ponadto, że objawy nie zawsze wskazują na zapalenie błony śluzowej żołądka i mogą wskazywać na jakieś inne zaburzenie. Lekarz będzie najlepiej wiedział, czy do postawienia diagnozy potrzebne są dodatkowe badania. Weź to pod uwagę!

To może Cię zainteresować ...
Przewlekłe zapalenie żołądka – Jak zapobiegać?
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Przewlekłe zapalenie żołądka – Jak zapobiegać?

Jeśli dokucza ci przewlekłe zapalenie żołądka, doskonale wiesz, jak uciążliwa może być ta przypadłość. Dowiedz się, jak można naturalnie jej zapobi...  • Islek A, Yilmaz A, Elpek GO, Erin N. Childhood chronic gastritis and duodenitis: Role of altered sensory neuromediators. World J Gastroenterol. 2016;22(37):8349-8360. doi:10.3748/wjg.v22.i37.8349
  • Bergonzelli, G. E., Donnicola, D., Porta, N., & Corthésy-Theulaz, I. E. (2003). Essential oils as components of a diet-based approach to management of Helicobacter infection. Antimicrobial Agents and Chemotherapy. https://doi.org/10.1128/AAC.47.10.3240-3246.2003
  • Cellini, L., Di Campli, E., Masulli, M., Di Bartolomeo, S., & Allocati, N. (1996). Inhibition of Helicobacter pylori by garlic extract (Allium sativum). FEMS Immunology and Medical Microbiology. https://doi.org/10.1016/0928-8244(95)00120-4
  • Hołubiuk, Ł., & Imiela, J. (2016). Diet and Helicobacter pylori infection. Gastroenterology Review/Przegląd Gastroenterologiczny, 11(3), 150-154. https://doi.org/10.5114/pg.2016.61487
  • Lim, S.-L., Canavarro, C., Zaw, M.-H., Zhu, F., Loke, W.-C., Chan, Y.-H., & Yeoh, K.-G. (2013). Irregular Meal Timing Is Associated with Helicobacter pylori Infection and Gastritis . ISRN Nutrition. https://doi.org/10.5402/2013/714970