Kapusta kiszona - jak przygotować ją w domu?

Kapusta kiszona - jak przygotować ją w domu?

Napisany przez Virginia Martínez

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Oprócz tego, że jest probiotykiem, kapusta kiszona jest bogata w przeciwutleniacze, witaminy, żelazo i magnez. Również jej smak jest niesamowity.

Kapusta kiszona to charakterystyczna receptura kuchni środkowoeuropejskiej, znana już na całym świecie. Jest to probiotyk wytwarzany ze sfermentowanej kapusty.

Ponadto, ponieważ przygotowanie jej w domu jest proste i niedrogie możesz korzystać z właściwości probiotyków w kilka chwil. W tym artykule powiemy Ci, jak krok po kroku zrobić kapustę kiszoną.

Kapusta kiszona

Dużo więcej niż probiotyk

Kiszonki na ból brzucha
Jak wcześniej wspominaliśmy, kapusta kiszona jest produktem o właściwościach probiotycznych. Oznacza to, że zawiera żywe mikroorganizmy, które mają wiele korzyści dla naszego zdrowia trawiennego, takie jak stymulowanie enzymów trawiennych i ułatwianie trawienia. Ponadto wzmacniają odporność błony śluzowej jelit.

Chociaż najczęściej badanymi typami probiotyków są Bifidobacteria i Lactobacilli (L. Casei, B. Bifidus itp.), istnieje wiele innych rodzajów, które nie zostały jeszcze dogłębnie zbadane.

Ponadto właściwości kiszonej kapusty wybiegają poza bycie probiotykiem. Dodatkowo zawiera witaminy C, B i K. Ponadto jest źródłem żelaza i magnezu. Zawiera także przeciwutleniacze, takie jak luteina i zeaksantyna, ważne dla zdrowia oczu.

Ma również wysoką zawartość sodu, więc jeśli powinieneś ograniczyć jego spożycie zalecamy powstrzymanie się od spożywania kiszonej kapusty.

Kapusta kiszona – przygotowanie

Składniki

Jak wspominaliśmy powyżej, aby przygotować kapustę kiszoną w domu, potrzebujesz tylko:

  • 1 zielona kapusta (możesz również użyć czerwonej kapusty, ale tradycyjny przepis to zielona kapusta)
  • Sól (15 gramów soli na każdy kilogram kapusty). Sól kuchenna nie jest najlepszą opcją. Wybierz sól morską.
  • 2 lub 3 marchewki (opcjonalnie)

Będziesz także potrzebował szklany pojemnik lub słoik do przechowywania kiszonej kapusty.

Przygotowanie

Przygotowanie kapusty kiszonej
Niezbędnym krokiem jest dokładne zmiażdżenie mieszanki, aby uzyskać sok z kapusty.

Pokrój warzywa

  • Najpierw dobrze myjemy kapustę. Aby uzyskać najlepszą fermentację wybierz tylko te liście, które są w dobrym stanie. Usuń wszelkie czarne kawałki z liści, usuń łodygę i dużą białą część serca.
  • Następnie pokrój kapustę na bardzo cienkie paski. Możesz zważyć kapustę, aby wiedzieć, ile soli będziesz potrzebować.
  • Jeśli zdecydujesz się również dodać marchewkę, wykonaj tę samą procedurę. Weź 2 marchewki i dobrze je umyj usuwając skórkę. Następnie pokrój je w cienkie paski i wymieszaj z kapustą.

Dodaj sól, aby otrzymać solankę

  • Następnie podziel uzyskaną kapustę na kilka części i zacznij od jednej z nich. Włóż pierwszą część do miski i posyp solą.
  • Następnie za pomocą moździerza lub ręcznie energicznie ściskaj lub ugniataj kapustę przez kilka minut. Celem jest, aby sok z kapusty zgromadził się na dnie miski. Ten sok lub solanka pomoże w późniejszej fermentacji.
  • Następnie zrób to samo z kolejną porcją kapusty: posyp solą i ugniataj. Tak długo, aż skończysz z całą kapustą.

Przechowuj w garnku

  • Następnie włóż mieszankę do szklanego słoika. Naciskaj bardzo dobrze, aby nie było powietrza w słoiku. Kapusta musi być dobrze ściśnięta.
  • W tym momencie solanka lub sok powinny wystarczyć na pokrycie kapusty w słoiku. Jeśli nie możesz wymieszać 3 łyżki soli w litrze wody i zalać kapustę w słoiku.
  • Nie napełniaj szklanego słoika do samej góry, tylko do szyjki.
  • Na koniec zamknij szczelnie słoik i pozwól mu fermentować w temperaturze pokojowej w ciemnym miejscu przez 2 do 4 tygodni.

Czy ten przepis jest łatwy? Po kilku tygodniach fermentacji kapusta kiszona jest gotowa do spożycia.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.