Wypadanie włosów podczas karmienia piersią

Karmienie piersią nie jest przyczyną twoich problemów, ale okres, przez który przechodzą wszystkie kobiety po ciąży. Tutaj wskazujemy prawdziwego winowajcę wypadania włosów i zdradzamy ci sztuczki, aby stawić mu czoła.
Wypadanie włosów podczas karmienia piersią

Napisany przez Ana Luzardo

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wypadanie włosów podczas karmienia piersią zdarza się stosunkowo często. Ale przyczyną nie jest samo karmienie piersią, ale proces, który zbiega się z okresem laktacji. Połóg jest prawdziwym winowajcą masowego wypadania włosów, którego doświadczają niektóre kobiety.

Normalną rzeczą jest to, że codziennie gubimy od 50 do 100 włosów. Ale w ciągu pierwszych 3 miesięcy po urodzeniu dziecka ilość wypadających włosów jest znacznie bardziej obfita. W związku z tym wypadanie włosów podczas karmienia piersią stało się mitem przypisywanym procesowi laktacji.

Przyczyny wypadania włosów podczas karmienia piersią

Wypadanie włosów jest naturalnym zjawiskiem. W rzeczywistości jest to część naturalnego cyklu zrogowaciałych części ludzkiego ciała. Wzrost włosów trwa od 2 do 3 lat i jest asynchroniczny, co oznacza, że ​​nie wszystkie włosy rosną tak samo lub wypadają w tym samym czasie.

Podczas tego cyklu 90% włosów rośnie, a od 10% do 15% znajduje się w fazie obumierania. Włosy w tej fazie wypadają i w ich miejsce zaczyna rosnąć nowe.

Wypadanie włosów jest więc normalne. Jednak w czasie ciąży i połogu następuje zmiana w tym normalnym cyklu. Hormony, które organizm wydziela w czasie ciąży, powodują przyspieszony wzrost włosów, przez co mniej wypadają w tym czasie.

Po porodzie wypadną więc włosy, które nie wypadły podczas ciąży. Zjawisko to, znane w medycynie jako łysienie telogenowe, jest normalne i odwracalne.

Triki minimalizujące wypadanie włosów podczas karmienia piersią

Chociaż trudno będzie zatrzymać wypadanie włosów podczas karmienia piersią, ponieważ jest to normalny proces, możesz go zminimalizować. Zastosuj naturalne triki, które podajemy poniżej, aby zadbać o włosy w tym okresie.

1. Przyjmuj witaminę B.

Witamina B6 to świetny suplement wzmacniający włosy. W rzeczywistości, według Palafox Virgil, wykazano, że doustne podawanie witaminy B6 zmniejsza wypadanie włosów. Jednak pamiętaj, że to specjalista powinien przepisywać tego typu suplementy, szczególnie w okresie laktacji.

Pamiętaj, że witamina B to właściwie grupa, która obejmuje witaminę B1 (znaną jako tiamina), B2 (ryboflawinę), witaminę B3 (niacynę), B5 znaną jako kwas pantotenowy, B6 (pirydoksyna) i B7 lub biotynę, B9, czyli kwas foliowy, i B12 czyli kobalaminę.

W tej grupie B6, B7 i B12 to najbardziej znane produkty do pielęgnacji włosów. Jednak wszystkie spełniają fundamentalne role w organizmie, takie jak pozyskiwanie energii z pożywienia.

Suplementy witaminy B
Suplementy witaminy B mogą być przydatne aby spowolnić wypadanie włosów, ale musi je przepisać specjalista.

Przeczytaj także ten interesujący materiał: Oddawanie mleka matki: wszystko, co musisz wiedzieć

2. Lepiej się odżywiaj

Aby zmniejszyć wypadanie włosów podczas karmienia piersią, ważne jest również, aby zwrócić szczególną uwagę na swoją dietę. W ten sposób możesz wdrożyć poprzednią sugestią nie przyjmując  jakichkolwiek suplementów lub tabletek. Możesz w naturalny sposób zwiększyć spożycie witaminy B, włączając ją do swojej diety.

Istnieje wiele produktów spożywczych, które ją zawierają. Głównym z nich jest ryba. Do najbardziej polecanych należą gatunków sardynki zawierające aż 8,9 mikrogramów witaminy B12.

Rośliny strączkowe (soczewica, fasola i fasola lima) zawierają od 482 do 444 mikrogramów witaminy B9 lub kwasu foliowego. Natomiast zalecana dzienna dawka w normalnych warunkach to 400 mikrogramów.

Wątroba i inne podroby wołowe, takie jak nerki, również zawierają duże ilości witamin z grupy B. Na przykład w 100 gramach wątroby znajduje się 80 mikrogramów witaminy B12.

3. Masuj skórę głowy

Należy jednak robić to w prawidłowy sposób. Aby wykonać taki masaż, musisz wiedzieć, jaki masz typ włosów; czy są suche czy tłuste. Masując można stymulować gruczoły łojowe, które odpowiadają za nawilżenie skóry.

Jeśli masz włosy przetłuszczające się, czyli z nadmierną produkcją sebum, masuj całą dłonią, aby nie pobudzać gruczołów. Jeśli masz suche włosy, masuj opuszkami palców. Rób to okrężnymi ruchami, delikatnie, przez 2 lub 3 minuty.

Masowanie głowy
Masowanie skóry głowy to prosta technika, którą możesz stosować podczas karmienia piersią, aby spowolnić wypadanie włosów.

Odkryj również te przydatne informacje: Karmienie piersią i seksualność kobiet

4. A co z zabiegami kosmetycznymi?

W tym okresie zaleca się stosowanie do włosów tylko produktów delikatnych i przyjaznych, o neutralnym pH. Jeśli chcesz pofarbować włosy, idealnym rozwiązaniem jest porozmawianie na ten temat ze specjalistą.

Pamiętaj, że Twoja skóra głowy przechodzi delikatny etap, a barwniki, szampony i odżywki zawierają chemikalia, które mogą źle wpływać na stan zdrowia włosów.

Wypadanie włosów podczas karmienia piersią jest przejściowe

Tak czy inaczej, powinna to być faza przejściowa i normalna u wszystkich kobiet po porodzie. Jeśli jednak uznasz, że wypadanie włosów podczas karmienia piersią trwa u Ciebie zbyt długo, a utrata jest nadmierna, możesz udać się do dermatologa w celu oceny sytuacji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.