Karmienie piersią i seksualność kobiet

Kobieca seksualność różni się w zależności od różnych etapów życia. Mając to na uwadze, chcemy omówić związek między karmieniem piersią a seksualnością kobiet.
Karmienie piersią i seksualność kobiet
Sara Cañamero

Napisane i zweryfikowane przez położna Sara Cañamero.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czy wiesz, jak łączy się karmienie piersią i seksualność kobiet? Pierwszy tydzień sierpnia to Światowy Tydzień Karmienia Piersią – w mediach można znaleźć publikacje na ten temat: korzyści dla matki i dziecka, sposoby przezwyciężenia trudności…

Nawet artykuły broniące praw kobiet do karmienia piersią w miejscach publicznych, które nie jest przecież przestępstwem.

Do niedawna miało to miejsce w wielu stanach w Stanach Zjednoczonych i nadal jest aktualne w niektórych państwach. W tym artykule nie chcemy jednak w szczególności mówić o tym problemie, ale raczej o związku, jaki łączy karmienie piersią i seksualność kobiet.

Seksualność kobiet w okresie poporodowym jest bardzo złożona i wciąż istnieją luki w naszej wiedzy na jej temat. Jest pełna mitów, a zmierzenie się z nimi jest wyzwaniem dla pracowników służby zdrowia i kobiet, które są na tym etapie.

Znajomość czynników, które mogą mieć wpływ na ten etap, jest podstawą zrozumienia i reagowania na ewentualne dysfunkcje, które mogą pojawić się w okresie poporodowym. Jednocześnie ważne jest, aby po prostu zrozumieć zmiany, które zachodzą w tygodniach po narodzinach dziecka w zakresie seksualności.

Karmienie piersią i seksualność kobiet – czy jest między nimi związek?

Niewiele dotychczasowych badań rzuciło jakiekolwiek światło na ten temat, ale zobaczmy, jak karmienie piersią może wpływać na kobiecą seksualność i życie erotyczne kobiet.

Czynniki hormonalne:

Wiemy, że sam poród to hormonalny chaos. W szczególności karmienie piersią charakteryzuje się szczególnym stanem hormonalnym, który pomaga w utrzymaniu laktacji w tym czasie. Dotyczy to jednak kobiet w różnych sferach – jedną z nich jest seksualność.

Problemy w związku

Niski poziom estrogenu oznacza, że pochwa jest słabo nawilżona. Dlatego jeśli podczas stosunku nie używa się lubrykantu, jest to bolesne. Jednocześnie okazuje się, że wysoki poziom oksytocyny może przyczyniać się do obniżenia libido u kobiet.

Ponadto prolaktyna, która jest również na podwyższonym poziomie, przyczynia się do niskiego popędu seksualnego.

Mniejsze nawilżenie:

Jak wspomnieliśmy powyżej, wynika to głównie z czynników hormonalnych. Jest to jednak problem, który można łatwo rozwiązać za pomocą lubrykantów.

Jednak nie wszystkie są dobre lub jednakowo nawilżają. Niektóre lubrykanty, zwłaszcza te na bazie wody, działają początkowo. Szybko jednak rozpuszczają się lub odparowują, pozostawiając taką samą suchość jak na początku. Dlatego tarcie związane ze stosunkiem może powodować ból u kobiet, a nawet irytację.

Możesz być zainteresowany: Kulki gejszy: zalety i zastosowanie

Karmienie piersią i seksualność kobiet: dyspareunia

To słowo odnosi się do bólu podczas seksu z penetracją. Wydaje się, że porównując kobiety karmiące piersią i te, które karmią butelką, to ta druga grupa ma wyższy wynik pod względem bólu podczas stosunku.

Dzieje się tak niezależnie od rodzaju porodu, przez jaki przeszły. Wydaje się, że trwa to przez cały okres karmienia piersią.

Obniżone libido

Hormony są jedynym czynnikiem przyczyniającym się do tego. Wiele zmian, które zachodzą w okresie poporodowym, mogą wpływać na potrzeby seksualne kobiety. Należą do nich zmiana ról życiowych, ciągła zależność dziecka od matki, poczucie niepewności.

Także przywiązanie dziecka i brak spontaniczności, który charakteryzuje okres poporodowy również mają na to wpływ.

Często prawie każdą minutę dnia (i nocy) spędzamy na opiece nad naszymi pociechami. To nie daje nam zbyt wiele czasu ani chęci, by dzielić intymne momenty z naszymi partnerami.

Prawdą jest, że wiele z powyższych zmian możemy ekstrapolować na kobiety, które decydują się na karmienie butelką. Jednak wyniki wskaźników funkcji seksualnych u kobiet, które oceniają pożądanie, są generalnie niższe u kobiet karmiących piersią.

Karmienie piersią a samoocena

Kobiety karmiące piersią mogą odczuwać zmiany w swoim wizerunku. Na przykład piersi i otoczki wokół sutków mogą być większe, mogą wydzielać mleko lub być ciemniejsze. Piersi z erotycznego przedmiotu stają się źródłem pożywienia dla naszego maleństwa.

Ponadto dla wielu kobiet są one bardzo wrażliwe, przez co dotyk jest nieprzyjemny.

Rozbite lusterko

Podczas karmienia piersią wiele kobiet przybiera na wadze. Co więcej, tłuszcz w organizmie rozkłada się w bardzo specyficzny sposób, głównie na biodrach. Dlatego kobiety mogą nie rozpoznać się w lustrze.

Te zmiany, które utrzymują się podczas karmienia piersią, mogą sprawić, że kobiety poczują się aseksualnie. To natomiast wpływa na ich libido.

Bezsenność

Ze względu na wielokrotne budzenie się, matki karmiące piersią są bardziej narażone na brak snu niż matki, które nie karmią piersią.

Według badań może to bezpośrednio wypływać na stosunki seksualne. Wiele kobiet potrzebuje raczej odpoczynku niż intymnych zbliżeń z partnerem. Niewątpliwie brak snu wpływa na stosunki seksualne.

Badanie z 2018 roku wykazało, że to, ile razy kobieta musi budzić się w nocy, aby karmić piersią, może bezpośrednio i negatywnie wpływać na funkcje seksualne kobiet. Jednak nie było różnicy między tymi, których dzieci rzadko budziły się i karmiły piersią w ciągu dnia w porównaniu z tymi, które zdecydowały się na karmienie butelką.

Wniosek dotyczący karmienia piersią i seksualności kobiet

Seksualność kobiet jest cykliczna i bardzo złożona – wpływa na nią wiele czynników. Świadomość ich istnienia i wpływu na nas może pomóc nam przewidzieć i uszanować zmiany. Zmiany te mogą modyfikować reakcje seksualne kobiet na różnych etapach życia, w tym w okresie karmienia piersią.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.