Kulki gejszy: zalety i zastosowanie

Jest wiele urządzeń, które pomagają promować zdrowie dna miednicy. Dziś omówimy kulki gejszy i ich zalety, przeciwwskazania i sposoby wykorzystania.
Kulki gejszy: zalety i zastosowanie
Sara Cañamero

Napisane i zweryfikowane przez położna Sara Cañamero.

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Kulki gejszy to nie tylko gadżet erotyczny, ale także bardzo przydatne urządzenie. Coraz więcej kobiet zdaje sobie sprawę z wagi dbania o dno miednicy. Dobra wiadomość jest taka, że istnieją sposoby, które mogą pomóc – takie jak kulki gejszy.

Na rynku znajduje się wiele rodzajów, o różnych kształtach i wadze; gadżet ten pojawia się również na ekranach kin! Niektóre filmy odzwierciedlają ich korzyści dla kobiecej seksualności.

Jednak podobnie jak w przypadku samoleczenia, samodzielne stosowanie kulek gejszy nie zawsze jest rozwiązaniem wszystkich kobiecych problemów z dnem macicy. Może to nawet przynosić skutki odwrotne do zamieszonych i, w zależności od przypadku, niewskazane.

Dlatego zawsze zalecamy, aby przed bezkrytycznym użyciem kulek gejszy skonsultować się z lekarzem. Dzięki temu będzie on mógł ocenić stan i siłę mięśni dna miednicy. W przypadku wykrycia patologii pozwoli im to wybrać najbardziej odpowiednie leczenie Twojego przypadku.

Kulki gejszy

W dzisiejszym artykule omówimy zalety, sposób użycia i przeciwwskazania związane ze stosowaniem kulek gejszy. Najpierw jednak powiemy, czym one tak naprawdę są.

Jak działają kulki gejszy

Kulki gejszy to przedmiot składający się z jednej lub dwóch piłek (w przypadku większej liczby są one zazwyczaj połączone sznurkiem), w których znajduje się kolejna mniejsza kulka. Ta mniejsza kulka wytwarza wibracje w dnie miednicy za każdym razem, gdy kobieta porusza się lub chodzi.

Mechanizm działania kulek gejszy jest następujący: podczas wprowadzania kulki gejszy do pochwy dno miednicy musi się mimowolnie napinać, aby kulki nie wypadły. Ponadto mniejsza kulka wytwarza wibracje, które zwiększają nawilżenie i ogólne napięcie mięśni, gdy kobieta się porusza.

Kobieta musi być w ruchu, aby piłki spełniały swoją funkcję. Oznacza to, że nie ma sensu ich wkładać i kłaść się na sofie.

Korzystanie z kulek wpłynie na napięcie mięśni. Oznacza to, że pomagają wzmocnić podstawowy stan mięśni dna miednicy, czego nie należy mylić z mięśniami wymagającymi użycia siły. To ostatnie jest dobrowolnym skurczem dna miednicy i można je wzmocnić wykonując ćwiczenia mięśni Kegla.

Jeśli więc chcesz popracować nad swoją formą i siłą, możesz skorzystać z kulek gejszy. Podczas poruszania się powinnaś wykonywać dobrowolne skurcze dna miednicy. W ten sposób wykonasz pełny trening mięśni dna miednicy!

Korzyści z regularnego stosowania kulek gejszy

Stosowanie kulek gejszy ma kilka kluczowych zalet.

 • Poprawiają napięcie mięśni dna miednicy.
 • W połączeniu z ćwiczeniami Kegla mogą poprawić siłę dna miednicy.
 • Wspomagają nawilżenie pochwy.

Musisz jednak pamiętać, aby trzymać je z dala podczas aktywności seksualnych.

Mit o kobiecie osiągającej orgazm od razu po włożeniu kulek gejszy do pochwy jest podsycany przez przemysł filmowy. Jest on nieprawdą, ponieważ przyrząd ten jest zwykle umieszczany w takim miejscu w pochwie, w którym praktycznie nie ma zakończeń nerwowych.

Dlatego kulki nie generują żadnej przyjemności – przynajmniej nie dla kobiety, która ich używa.

W każdym razie, korzystanie z kulek gejszy może poprawić doświadczenia seksualne kobiety, ale w inny sposób. Dzieje się tak, ponieważ dno miednicy odzyskuje swoją normalną formę, a także staje się silniejsze.

W ten sposób orgazmy odczuwane i doświadczane przez kobiety stają się intensywniejsze i trwają dłużej. Kulki wspomagają również nawilżenie, które jest niezbędne do orgazmu.

Możliwe korzyści

Oprócz wyżej wymienionych opcji, kulki można stosować przy różnych dysfunkcjach dna miednicy. Jednak, jak powiedzieliśmy powyżej, należy postępować zgodnie z wytycznymi określonymi przez doświadczonych pracowników służby zdrowia.

Oto niektóre z głównych zastosowań i zalet kulek gejszy:

 • Są pomocne przy nietrzymaniu moczu.
 • Mogą również zapobiegać przewlekłym zaparciom.
 • Można ich używać do trenowania dna miednicy przed lub po operacji żeńskich narządów płciowych.
 • Są świetne dla każdej kobiety, która chce zapobiegać wypadaniu macicy, nietrzymaniu moczu i innym zaburzeniom.
 • Są również dobre dla kobiet uprawiających sporty wpływowe, takie jak bieganie i crossfit.
 • Wraz z ćwiczeniami hipopresyjnymi mogą utrzymywać dobre napięcie dna miednicy i zapobiegać wypadaniu.

Kiedy nie używać kulek gejszy

Jak wspomnieliśmy powyżej, istnieją przeciwwskazania do stosowania kulek gejszy w określonych sytuacjach takich jak:

Przeciwwskazania dla stosowania kulek gejszy
 • Kulki nie są zalecane kobietom w ciąży. Musisz jednak przestrzegać pewnych zaleceń higienicznych, jeśli Twój ginekolog stwierdzi, że możesz z nich korzystać.
 • Kulki gejszy nie są dla Ciebie, jeśli masz lub podejrzewasz, że możesz mieć wypadającą macicę. Mogą być jednak opcją, jeśli lekarz zaleci wzmocnienie dna miednicy podczas rehabilitacji w gabinecie.
 • Nie należy wkładać do pochwy żadnych przedmiotów, takich jak kulki, tampony, kubeczki menstruacyjne lub balsamy do pochwy przez pierwsze sześć tygodni okresu poporodowego lub do całkowitego zatrzymania krwawienia.
 • Zgodnie z oceną poporodową, możesz zacząć z nich korzystać później.
 • Nie używaj ich podczas menstruacji lub jeśli masz infekcję pochwy, taką jak pochwica albo jeśli odczuwasz dyskomfort lub ból podczas ich stosowania.
 • Nie korzystaj z nich również, jeśli nie możesz ich utrzymać w pochwie i stale Ci wypadają.

Pamiętaj, że musisz skonsultować się z lekarzem. Tylko on może zdiagnozować i przepisać najlepsze leczenie dostosowane do Twoich potrzeb.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.