Bóle miesiączkowe w czasie ciąży - co robić?

Bóle miesiączkowe w czasie ciąży nie powinny cię martwić. Zwykle objaw ten znika po pierwszym trymestrze. Jeśli ból mocno ci dokucza, udaj się do lekarza.
Bóle miesiączkowe w czasie ciąży - co robić?

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Bóle miesiączkowe w czasie ciąży trudno zrozumieć, gdyż w tym okresie nie występuje przecież krwawienie. Bóle pojawiają się od pierwszego do trzeciego dnia przewidywanego okresu.

Mowa o rodzaju kolki w macicy. Podczas ciąży zdarza się ona często ze względu na zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety.

Bóle miesiączkowe przypominają intensywne skurcze – czasami trwają długo, czasami są krótkie i ostre. Mogą promieniować na nogi lub plecy i mogą towarzyszyć im objawy takie jak nudności, bóle głowy, zaparcia czy biegunki.

Bóle miesiączkowe i ich typy

Istnieją dwa rodzaje bólu miesiączkowego – pierwotny i wtórny. Ten pierwszy dotyczy kobiet młodych, u których dopiero pojawia się cykl. Znikają one z czasem. Ten drugi ma związek z nieprawidłowościami w budowie genitaliów i z wiekiem przyjmuje na intensywności.

Procent kobiet w wieku rozrodczym, które cierpią na bóle miesiączkowe, waha się od 25 do 60. Chociaż zwykle jest to znośny ból, potrafi też przejść w trudną do zniesienia formę przewlekłą. Bóle miesiączkowe to jeden z głównym powodów brania przez kobiety zwolnień z pracy.

Bóle miesiączkowe w ciąży są normalne, ale czasami dają powody do niepokoju.

Bóle miesiączkowe w czasie ciąży

Ciąża to okres zmian hormonalnych. W organizmie kobiety zachodzą wówczas różne procesy regulowane poziomem hormonów we krwi. Dlatego bóle miesiączkowe w ciąży są normalne, szczególnie w pierwszym trymestrze. Mogą jednak pojawiać się też później.

Mowa o bólu podobnym do miesiączkowego, ale bez krwawienia. W macicy zachodzą zmiany przygotowujące ją do porodu. Bóle te, w normalnych warunkach, ustępują z czasem.

Te kolki czy skurcze częściej pojawiają się w pierwszym trymestrze ze względu na przyspieszony wzrost dziecka na tym etapie. Odczuwane są jak rozciąganie ścian brzucha – macica się bowiem powiększa. Uelastycznić muszą się więc też mięśnie i więzadła.

W drugim trymestrze także mogą pojawić się bóle. Na tym etapie podtrzymujący macicę mięsień obły rozciąga się. Ból odczuwa się jako pulsowanie w dole brzucha. Mogą też pojawić się skurcze po wysiłku.

Jak sobie z nimi radzić?

Jeśli bóle miesiączkowe w czasie ciąży utrzymują się, mogą pogarszać jakość życia. Wówczas warto zastanowić się nad łagodzeniem objawów.

Zaleca się wprowadzenie drobnych zmian w diecie takich jak wyeliminowanie z niej stymulującej kofeiny. Należy to jednak przedyskutować ze specjalistą. Lekarz może zapisać ci odpowiednie suplementy na bazie kwasu foliowego i żelaza.

Oto inne zalecenia:

  • Bierz relaksujące, ciepłe prysznice i kąpiele.
  • Kładź sobie termofor na brzuch.
  • Korzystaj z relaksujących masaży.
  • Śpij na boku z ugiętymi nogami.

Zaleca się także umiarkowany ruch. Warto wypróbować specjalne ćwiczenia dla kobiet w ciąży. Ważne jest też nawodnienie organizmu.

Odpowiednie ćwiczenia rozciągają mięśnie i więzadła.

Kiedy bóle miesiączkowe w ciąży powinny cię zaniepokoić?

Kiedy bóle miesiączkowe w okresie ciąży nie ustępują same z siebie, powinno cię to zaniepokoić. Jeśli stają się coraz bardziej intensywne, skonsultuj się z położną. Kiedy udać się do lekarza? Gdy bóle są bardzo silne lub towarzyszą im skurcze. Lub gdy masz skurcze pochwy, pojawia się krwawienie, objawy ze strony układu trawiennego czy nudności.

Krwawienie zawsze jest sygnałem alarmowy. W każdym trymestrze występują pewne typowe zaburzenia, a wczesne ich wykrycie eliminuje ryzyko, jakie stanowią dla zdrowia matki i dziecka. Położne zwykle dysponują numerami telefonu do odpowiednich specjalistów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Galindo, M. A. (2011). Efectos de la albahaca-Ocimum basilicum-sobre dolor pélvico en dismenorrea primaria-menstruación dolorosa-en mujeres en edad fértil. Revista Colombiana de Enfermería, 6, 47-60.
  • Castro, Magdalena, and Claudia Galleguillos. “Dismenorrea primaria en adolescentes: Revisión de la literatura.” Rev. Soc. Chil. Obstet. Ginecol. Infant. Adolesc 16.2 (2009): 24-36.
  • Scarella, A., Chamy, V., Badilla, D., Escobar, A., & Michea, K. (2008). Rotura uterina espontánea en el primer trimestre del embarazo. Revista chilena de obstetricia y ginecología, 73(6), 393-396.
  • Fournier, M. M. (2013). El dolor pélvico durante el embarazo. Ginecología y Obstetricia de México, 81(09), 558-572.
  • Munjin, Milan, and Juan Rojas. “Dolor lumbar relacionado al embarazo.” Revista chilena de obstetricia y ginecología 72.4 (2007): 258-265.
  • Castillo Ortiz, Natalia del. “Modificación y efectos del consumo de cafeina durante el embarazo.” (2016).
  • Ezcurra, R., N. Lamberto, and V. Peñas. “Dolor abdomino-pélvico en ginecología.” Anales del Sistema Sanitario de Navarra. Vol. 32. Gobierno de Navarra. Departamento de Salud, 2009.
  • Fox, Nathan S. “Qué hacer y qué no hacer durante el embarazo.” Obstet Gynecol 131 (2018): 713-21.
  • Santos, Fernanda, et al. “Adhesión de las mujeres embarazadas a los ejercicios para fortalecer el suelo pélvico.” Evidentia 15 (2018): e10427.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.