Przygotowanie do porodu - kiedy należy je rozpocząć?

Zajęcia w szkole rodzenia pomogą ci poczuć się bezpieczniej podczas porodu. Poznasz na nich nie tylko fazy fizyczne tego wielkiego wydarzenia w życiu, ale także przygotujesz się na nie na poziomie emocjonalnym.
Przygotowanie do porodu - kiedy należy je rozpocząć?

Napisany przez Antonella Grandinetti

Ostatnia aktualizacja: 26 maja, 2022

Prawidłowe przygotowanie do porodu stanowi ważny element życia każdej kobiety w ciąży. Uczestnictwo w fachowo prowadzonych zajęciach w szkole rodzenia pozwala przyszłej mamie dobrze poznać przebieg porodu, przygotować się na rozmaite sytuacje i przede wszystkim poczuć się pewniej i bezpieczniej.

Warto zaznaczyć, że na zajęciach dla przyszłych mam przerabiany jest nie tylko materiał dotyczący fizycznej strony porodu. Także szeroko omawia się emocje oraz reakcje świeżo upieczonej matki. Dlatego też odpowiednie przygotowanie do porodu ułatwi ci stawienie czoła tej zupełnie nowej dla ciebie sytuacji.

Kiedy należy zacząć przygotowanie do porodu?

Niektóre kobiety zapisują się do szkoły rodzenia już na początku ciąży. Inne robią to dopiero, gdy pozostaje już niewiele czasu na przyjście maluszka na świat. Praktycznie każda z przyszłych matek stresuje się porodem i odczuwa w związku z tym niepokój a czasami nawet i ogromny strach. Warto więc dobrze przygotować się do tego ważnego wydarzenia w życiu. 

Pamiętaj, że to zupełnie normalne, że boisz się porodu. Zajęcia w szkole rodzenia pomogą ci ten lęk oswoić oraz zdobyć wiedzę nie tylko odnośnie samego przyjścia dziecka na świat, ale także rozwiać wszelkie wątpliwości i przegadać pewne tematy z innymi kobietami, które tak samo jak ty spodziewają się dziecka.

W dalszej części artykułu znajdziesz informacje odnośnie tego, jak prawidłowo przygotować się do porodu, czego można nauczyć się w szkole rodzenia i kiedy należy zapisać się na zajęcia. Z pewnością znajdziesz tu wiele cennych dla ciebie informacji.

Czego można nauczyć się w szkole rodzenia?

Jak sama nazwa wskazuje, przygotowanie do porodu ma na celu wizualizację akcji porodowej i wielu innych czynników związanych z chwilą pojawienia się dziecka na świecie. Krótko mówiąc, szkoła rodzenia jest miejscem spotkań ciężarnych kobiet. W grupie można rozwiać wszelkie wątpliwości, wesprzeć się radami innych przyszłych matek, dowiedzieć się, jak wygląda akcja porodowa.

Kobieta w ciąży
Zajęcia w szkole rodzenia pomogą ci przygotować się fizycznie i emocjonalnie do zmian, jakie zajdą w trakcie porodu oraz po nim.

Ale to nie wszystko! Przygotowanie do porodu ma znacznie szerszy zakres, obejmuje również zagadnienia związane z:

  • Karmieniem piersią
  • Depresją poporodową
  • Opieką nad noworodkiem
  • Zbliżeniami intymnymi po porodzie
  • Reakcjami starszego rodzeństwa na pojawienie się nowego członka w rodzinie

Kiedy należy rozpocząć przygotowanie do porodu?

Generalnie zaleca się rozpoczęcie przygotowań do porodu około 30. tygodnia ciąży. Ciężarne kobiety mają do wyboru mnóstwo szkół rodzenia z różnorodnym programem. Warto zapoznać się z nim zapoznać i wybrać tę, która najbardziej pasuje do twoich preferencji. W kwestii doboru zajęć przygotowujących do porodu możesz również skonsultować się ze swoim lekarzem – na pewno dobrze ci doradzi.

Jeśli jesteś zdecydowana na poród naturalny, wybierz szkołę, która właśnie taką metodę promuje. Zastanów się też, czy chciałabyś rodzić tradycyjnie, czy też może w wodzie. Ważne są również zajęcia obejmujące zagadnienia związane z podejściem do bólu porodowego, umiejętnością radzenia sobie ze skurczami i oddechem itp.

Czego nauczysz się w szkole rodzenia?

Chociaż szkoły różnią się między sobą w sposobie ujęcia tematu, zasadniczo kurs przygotowujący do porodu składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Dodatkowo można wyróżnić jeszcze część interaktywną, czyli wymianę doświadczeń z innymi przyszłymi mamami.

1. Sekcja informacyjna

Zwykle każde zajęcia zaczynają się od części teoretycznej, w której położna omawia poszczególne zagadnienie związane z przygotowaniem do porodu. Poznasz na nich wszystkie tajemnice porodu i opieki nad niemowlęciem. Generalnie są to:

Kobieta z dzieckiem po porodzie
Zajęcia w szkole rodzenia nauczą cię, jak kontrolować ból za pomocą technik oddechowych.
  • Wykłady o rozwoju wewnątrzmacicznym dziecka od momentu poczęcia aż do chwili przyjścia na świat, a także o przebiegu ciąży, porodu i połogu.
  • Podstawowa kontrola stanu zdrowia noworodka oraz wskazówki, kiedy należy wezwać pomoc lub udać się na pogotowie.
  • Szczepienia.
  • Nauka zmiany pieluszek i kąpanie noworodka.
  • Sposoby mierzenia temperatury u dziecka w stanach gorączkowych lub podgorączkowych.
  • Plan porodu.
  • Poszczególne fazy porodu i omówienie różnicy między skurczami Braxtona-Hicksa a skurczami porodowymi.
  • Karmienie piersią.
  • Rola ojca w opiece nad noworodkiem.
  • Symbiotyczny związek między matką a dzieckiem.
  • Metody antykoncepcji zalecane podczas karmienia piersią.

2. Sekcja praktyczna

W trakcie zajęć praktycznych położna uczy różnych technik oddechowych, jakie należy stosować w danej fazie porodu. Prawidłowe oddychanie pomaga bowiem kontrolować ból oraz ułatwia dziecku wydostanie się “na zewnątrz”.

Ponadto specjalista nauczy cię wykonywać ćwiczenia na mięśnie Kegla, dzięki którym wzmocnisz dno miednicy i zapobiegniesz niekontrolowanej utracie moczu po porodzie. Niezwykle skuteczne są także ćwiczenia pilates, wzmacniające cały gorset mięśniowy.

W okresie ciąży należy również regularnie wykonywać ćwiczenia rozciągające i inne o niezbyt wysokiej intensywności. Pomagają one ukoić bóle pleców oraz zapobiec ich powstawaniu. Łagodzą również dyskomfort oraz zapewniają przyszłej mamie dobre samopoczucie na co dzień.

3. Sekcja interaktywna

Bez wątpienia szkoła rodzenia uczy przyszłe mamy, jak ułatwić sobie końcówkę ciąży i poród. Trudno o lepszy sposób na przygotowanie się do tego wyjątkowego wydarzenia niż przebywanie wśród kobiet, które znajdują się w tej samej sytuacji. Na zajęciach panie mogą wymieniać się doświadczeniami i wątpliwościami.

Kobieta w ciąży i przygotowanie do porodu
Spędzanie czasu z innymi kobietami w ciąży to wspaniały sposób na ukojenie emocji i obaw przyszłej mamy.

Oczywiście do szkoły rodzenia przyszła mama nie musi chodzić sama. Ojcowie również są mile widziani i z pewnością uzyskana na zajęciach wiedza okaże się nieocenionym wsparciem dla partnerki podczas porodu.

Warto zapisać się do szkoły rodzenia, zwłaszcza gdy zostaniesz mamą po raz pierwszy w życiu. Będziesz w stanie przygotować się na to ważne wydarzenie, wyobrazić sobie, jak to wszystko będzie wyglądało i po prostu uspokoisz się i będziesz czuła się bezpiecznie. Nie bój się zadawać pytań i dzielić się swoimi obawami z innymi kobietami, które znajdują się w tej samej sytuacji życiowej co ty.

Kursy najczęściej odbywają się dwa razy w tygodniu. W dobrych szkołach grupy są małe: ok. 8-10 par. Zazwyczaj atmosfera jest miła i przyjemna, gdyż zajęcia odbywają się w tym samym składzie, co sprzyja integracji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.