Nawyki w ciąży - 11 czynności, których należy unikać
Dlaczego tematem naszego dzisiejszego artykułu są nawyki w ciąży? To dosyć proste – będąc w stanie błogosławionym musisz wyzbyć się niektórych czynności i nałogów, aby zapewnić zdrowie dziecka!
Jeśli jesteś w ciąży, musisz zmienić niektóre przyzwyczajenia, aby odpowiednio zadbać o swoje zdrowie, a także o prawidłowy rozwój swojego dziecka. W poniższym artykule opiszemy nawyki w ciąży, których należy unikać. Przeczytaj uważnie i zapamiętaj!
Nawyki w ciąży – 11 czynności, których należy unikać
W życiu codziennym wykonujemy nieskończoną ilość czynności. Niektóre z nich, w pewnych sytuacjach nie są ani dobre, ani zdrowe. Kiedy jesteś w ciąży, musisz szczególnie na siebie uważać. Ważne jest więc, aby poznać te nawyki w ciąży, które należy wyeliminować lub zmodyfikować tak, aby uniknąć jakichkolwiek problemów.
Na pewno Twój lekarz już z Tobą na ten temat rozmawiał. Jednak zdecydowanie warto przeczytać ten artykuł, który przypomni wszystkie te zalecenia.
1. Palenie
Jedną z pierwszych wskazówek, jakie słyszą palące kobiety, które zachodzą w ciążę jest: “rzuć palenie”. Jak potwierdza Polskie Towarzystwo Pediatryczne, palenie podczas ciąży może wpływać na rozwój dziecka.
Do głównych problemów, które może powodować palenie tytoniu należą:
- Niski wskaźnik urodzeń
- Zwiększone ryzyko przedwczesnego porodu
- Zwiększone ryzyko wad rozwojowych twarzy, kończyn, nerek lub serca
- Zmniejszona funkcjonalność płuc
- Zwiększone ryzyko nagłej śmierci.
Przeczytaj również: Palenie papierosów – co się dzieje, gdy je rzucisz
2. Spożywanie alkoholu
Alkohol powoduje poważne szkody, wywołując u dziecka zespół abstynencyjny i uszkodzenia rozwojowe.
Kolejnym nawykiem, którego zdecydowanie należy unikać w czasie ciąży, jest picie alkoholu. Jeśli wychodziłaś wcześniej z przyjaciółmi na drinka, pamiętaj, że teraz wolno Ci pić tylko wodę lub inne napoje bezalkoholowe.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega przed zagrożeniami, jakie niesie za sobą spożywanie alkoholu podczas ciąży. Wiąże się to z faktem, że alkohol wraz z krwią trafia bezpośrednio do organizmu dziecka. Substancja ta jest dla płodu i niemowlęcia wyjątkowo toksyczna.
Dzieci wielokrotnie poddawane działaniu alkoholu mogą cierpieć na:
- Zespół alkoholowy płodu, który obejmuje szereg problemów związanych z rozwojem fizycznym, poznawczym i umysłowym
- Zahamowanie wzrostu i/lub opóźnienia rozwojowe
- Uszkodzenia i dysfunkcje mózgu
- Anomalie w budowie twarzy
3. Spożywanie surowej ryby
Jedzenie sushi lub innej potrawy zawierającej surowe ryby w czasie ciąży może stanowić zagrożenie dla nienarodzonego dziecka. Czy wiesz, że możesz doznać zatrucia pokarmowego lub rozwinąć infekcje spowodowane przez pasożyty zawarte w surowych rybach?
Skonsultuj się z lekarzem i postępuj zgodnie z jego instrukcjami dotyczącymi spożywania surowych ryb. Na przykład ciężkie zachorowanie z powodu intestacji nicieniami anisakis może zagrozić ciąży i zdrowiu.
4. Złe nawyki w ciąży – zbyt małe spożycie wody
Chociaż lekarze zalecają picie co najmniej 6-8 szklanek wody dziennie, wiele razy nie spełniamy tych codziennych wymagań. Doprowadzenie się do stanu odwodnienia podczas ciąży może powodować zmęczenie, skurcze, zaparcia i zgagę.
Jednak konsekwencje dla dziecka mogą być poważniejsze:
- Problemy związane z płynem owodniowym
- Zwiększone ryzyko przedwczesnego porodu
- Problemy z łożyskiem, ponieważ łożysko składa się głównie z wody.
5. Długotrwały stres
Współczesny styl życia narzuca ludziom wykonywanie nieskończonej ilości czynności każdego dnia. Ponieważ utrzymujący się stres może zaszkodzić dziecku, należy unikać takiej sytuacji podczas ciąży. Jeśli jesteś zestresowana, spróbuj się zrelaksować, wykonując ćwiczenia fizyczne, takie jak pływanie lub joga dla kobiet w ciąży.
Badania wykazały, że kobiety w ciąży, które narażone były na długie okresy stresu, mają zwiększone ryzyko tego, że ich dziecko zachoruje na choroby fizyczne lub psychiczne, takie jak niedowaga lub nadpobudliwość.
6. Złe nawyki w ciąży – spożywanie surowego mięsa i kiełbas
Poprzez spożywanie surowego lub niedogotowanego mięsa (nie tylko carpaccio, ale także szynki) można zarazić się bakteriami wywołującymi toksoplazmozę i salmonellozę.
Chociaż ta choroba może nie wpływać aż tak negatywnie na zdrowie matki, może jednak powodować wady wrodzone u jej dziecka.
7. Spożywanie surowych jajek
Jeśli jajka, które jesz, nie są całkowicie ugotowane, możesz zarazić się salmonellozą, infekcją, której jednym ze skutków może być poronienie.
Powinnaś również uważać na majonez i inne preparaty przygotowywane z surowych jaj.
Przeczytaj także: Płacz w ciąży – czy może zaszkodzić dziecku?
8. Spożywanie niepasteryzowanych produktów mlecznych
Innym nawykiem, którego należy unikać w czasie ciąży, jest spożywanie niepasteryzowanych produktów mlecznych. Wynika to z faktu, że niepasteryzowane mleko i produkty mleczne mogą zawierać bakterie i między innymi, powodować listeriozę, chorobę, która może powodować poronienie u kobiety lub problemy u dziecka.
9. Nieodpowiednio zbilansowana dieta
Prawidłowe odżywianie powstrzyma Cię przed przybraniem dużej ilości niezdrowej wagi. Zapewni również wszelki niezbędne składniki odżywcze rozwijającemu się dziecku.
Dieta oparta na tłuszczu i cukrach nie jest pożywna. W rzeczywistości nie byłaby dla Ciebie dobra, nawet gdybyś nie była w ciąży! W czasie ciąży należy przede wszystkim unikać pokarmów zawierających nasycone tłuszcze i tak zwane puste kalorie. Staraj się nie przybrać nadmiernie na wadze.
To zalecenie jest ważne nie tylko ze względu na lepsze samopoczucie i wygląd. Nadmierne tycie wiąże się z problemami, takimi jak wysokie ciśnienie krwi. Wzrasta też między innymi ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego i cukrzycy ciążowej.
10. Złe nawyki w ciąży – picie zbyt dużej ilości kawy
Podczas gdy Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów podkreśla, że nie znaleziono związku między umiarkowanym spożyciem kawy (mniej niż 200 mg dziennie) a przedwczesnym porodem i poronieniem, inne badania wykazały, że więcej niż 200 mg może zwiększać to ryzyko.
11. Podróż samolotem
Chociaż latanie nie jest przeciwwskazane w ciążach nie obarczonych ryzykiem, to zawsze przed wyruszeniem w dalekie (lub bliskie) kraje najlepiej skonsultować się z lekarzem. Podczas pierwszych trzech i ostatnich dwóch miesięcy ciąży eksperci często zalecają unikanie lotów.
Jeśli Twoja ciąża jest zagrożona, nie będziesz mogła latać w czasie ciąży. Chroń swoje dziecko. Przed zakupem biletu lotniczego skonsultuj się z lekarzem!
Oprócz listy, którą podaliśmy w tym artykule, powinnaś spytać swojego lekarza o inne nawyki w ciąży których powinno się unikać, aby zachować zdrowie swoje i dziecka. Jeśli wyzbycie się tych nawyków okaże się dla Ciebie trudne i najdzie Cię chwila słabości, pamiętaj, że za kilka miesięcy będziesz trzymać swoje dziecko w ramionach. Będzie to najlepsza nagroda za Twoje poświęcenie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Organización Mundial de la Salud staff. (n.d). El costo que conlleva beber alcohol durante el embarazo. OMS. https://www.who.int/bulletin/volumes/95/5/17-030517/es/
- The American College of Obstetricians and Gynecologists. (2010). Moderate Caffeine Consumption During Pregnancy. https://www.acog.org/Clinical-Guidance-and-Publications/Committee-Opinions/Committee-on-Obstetric-Practice/Moderate-Caffeine-Consumption-During-Pregnancy
- NCBI. (2008). Maternal caffeine consumption during pregnancy and the risk of miscarriage: a prospective cohort study. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18221932
- Asociación Española de Pediatría staff. (n.d.). Consumo de tabaco en el embarazo. APED. https://enfamilia.aeped.es/noticias/consumo-tabaco-en-embarazo
- Montoya Salas, K. (2011). Síndrome alcohólico fetal. Medicina Legal de Costa Rica, 28(2), 51-55. https://www.scielo.sa.cr/scielo.php?pid=S1409-00152011000200006&script=sci_arttext
- Figueroa-Damián, R., Beltrán-Montoya, J., Espino, S., Reyes, E., & Segura-Cervantes, E. (2013). Consumo de agua en el embarazo y la lactancia. Acta Pediátrica de México, 34(2), 102-108. https://www.medigraphic.com/pdfs/actpedmex/apm-2013/apm132k.pdf
- Pinto-Dussán, M. C., Aguilar-Mejía, O. M., & Gómez-Rojas, J. D. (2010). Estrés psicológico materno como posible factor de riesgo prenatal para el desarrollo de dificultades cognoscitivas: caracterización neuropsicológica de una muestra colombiana. Universitas Psychologica, 9(3), 749-759. https://www.redalyc.org/pdf/647/64716836011.pdf