Połóg w lecie? Zobacz, jak najlepiej się do niego przygotować?

Urodzenie dziecka latem może mieć kilka zalet. To dobry czas, aby się odprężyć i cieszyć się wraz z rodziną pojawieniem się dziecka. Jednak należy podjąć pewne środki ostrożności. Zobacz, co powinnaś wiedzieć.
Połóg w lecie? Zobacz, jak najlepiej się do niego przygotować?

Napisany przez Carmen Martín

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Połóg w lecie to sytuacja, która przeraża wiele kobiet w ciąży. Obawa przed tym, jak będą radzić sobie z upałem i regeneracją po porodzie o tej porze roku, pojawia się u wszystkich kobiet, którzy mają rodzić w miesiącach letnich.

Jednak połóg w lecie ma znacznie więcej zalet, niż większość kobiet sobie wyobraża. W tym artykule podajemy kilka wskazówek, jak sobie poradzić po porodzie latem. Przekonasz się, że nie jest to ani tak trudne ani tak skomplikowane, jak sobie wyobrażasz.

Jakie zalety ma połóg w lecie?

Wszyscy wiemy, że lato to czas wakacji dla większości ludzi. Prawie wszyscy pracownicy zwykle mają krótką przerwę w tym okresie, a dzieci i młodzież nie muszą chodzić do szkoły lub na uczelnię. Pomyśl o tym, cała Twoja rodzina i przyjaciele będą mieli więcej czasu, aby Ci pomóc i pozwolić cieszyć się dzieckiem.

Połóg w lecie
Połóg w lecie może mieć kilka zalet. To dobry czas, aby oderwać się od szarej codzienności i cieszyć się razem z rodziną pojawieniem się dziecka.

Ponadto, ładna pogoda pomaga wychodzić z domu albo na spacer, albo dla oderwania się od codziennych zajęć. Możesz również wybrać najchłodniejsze godziny dnia na wyjście z dzieckiem. O tej porze roku, ludzie zwykle trochę uwalniają się od całorocznego stresu i są bardziej rozluźnieni. Dlatego to najlepszy okres, aby korzystać z życia i cieszyć się spokojem, i wypoczynkiem.

Jakich rad należy przestrzegać, jeśli połóg nastąpi w lecie?

Jeśli Twój połóg nastąpi w lecie, najlepiej jest przestrzegać szeregu zaleceń, które są kluczowe dla dobrego samopoczucia. To Ci pomoże, aby nie wystąpiły problemy związane z wysokimi temperaturami na zewnątrz. Poniżej wymieniamy szczegółowo te wskazówki:

Odpowiednio zadbaj o odżywianie

Idealnym sposobem na połóg w lecie jest przygotowywanie lekkich posiłków. Właściwie zdrowe odżywianie powinno być niezbędne o każdej porze roku. Jednak w czasie ciąży lub w okresie poporodowym jest to jeszcze ważniejsze. Na tym etapie występuje bowiem większe ryzyko odwodnienia lub udaru cieplnego.

Zaleca się spożywać pięć lekkich posiłków dziennie. Z pewnością zauważyłaś, że w okresie letnim zazwyczaj masz większą ochotę, żeby jeść owoce i warzywa. Zwróć uwagę na to, co podpowiada Ci Twoje ciało i opieraj swoje posiłki na tych produktach. Pomogą ci zachować odpowiednie nawodnienie organizmu, a także dostarczą potrzebnych witamin.

Ważne jest również, aby pić wystarczającą ilość wody, około 1,5 do 2 litrów dziennie. Aby się nie odwodnić, należy jednocześnie unikać ekspozycji na słońce między godziną 12 a 4 po południu. Co równie istotne, noszenie lekkiej odzieży może ochronić cię przed udarem cieplnym.

Nie bój się karmienia piersią

Karmienie piersią dziecka jest czymś naturalnym i fizjologicznym. Nie powinnaś się krepować, jeśli przyjdzie ci to zrobić w miejscu publicznym. Jeśli jednak czujesz się zawstydzona, spróbuj nosić bluzki, które można łatwo podnieść. W ten sposób poczujesz się mniej wystawiona na widok publiczny.

Latem łatwo jest używać lekkich i wygodnych ubrań, które bardzo ułatwiają karmienie piersią.

Ponadto normalne jest odczuwanie pragnienia a także pocenie się podczas wykonywania tej czynności. Pij wodę w czasie, gdy karmisz dziecko piersią. Spróbuj również umieścić gazę pod główką dziecka, aby pot mógł się trochę wchłonąć.

Szczególnie zwróć uwagę na higienę, jeśli Twój połóg przypada w lecie

Po porodzie możesz zauważyć pewne krwawe wydzieliny z pochwy, które mogą trwać nawet do miesiąca. Te upławy noszą nazwę odchodów połogowych, po łacinie lochia. Mają charakterystyczny zapach, który w połączeniu z wydzielanym potem rzeczywiście może być nieprzyjemny.

Ponadto, jeśli miałaś wykonane nacięcie w celu ułatwienia porodu, powinnaś szczególnie zadbać o bliznę. Najlepiej przemywać ją delikatnie mydłem i wodą. Ważne jest, aby unikać wilgoci w tym obszarze, aby blizna nie zmiękła.

Z drugiej strony w okresie poporodowym w lecie typowe uderzenia gorąca i poty mogą stać się bardziej dokuczliwe. Są one spowodowane zmianami hormonalnymi i karmieniem piersią. Jednak chłodne prysznice mogą ci pomóc i zapewnią cudowną chwilę relaksu w trakcie upalnego dnia.

W rzeczywistości powinnaś wiedzieć, że możesz wziąć prysznic już następnego dnia po porodzie. To, czego należy jednak unikać, to leżenia w wannie. Jest tak, ponieważ powrót szyjki macicy do pierwotnej pozycji zajmuje trochę czasu. Woda może się przez nią dostawać do macicy i powodować infekcje.

Spróbuj opóźnić wyjazdy, jeśli czeka Cię połóg w lecie

Podróżowanie z dzieckiem nie stanowi poważnego problemu. Zaleca się jednak poczekać co najmniej dwa tygodnie po porodzie, jeśli wybierasz się w dłuższą podróż. Wcześniej może to być niewygodne zarówno dla matki, jak i dziecka. Poza tym, jeśli podróżujesz, najlepiej udaj się do miejsca, które ma dobrą opiekę medyczną.

Wskazówki dotyczące ciepła

Połóg w lecie oznacza częsty kontakt z upałem, który w niektórych miejscach może być duszący. Istnieją jednak pewne środki, które mogą ci pomóc w takiej ekstremalnej sytuacji. Przede wszystkim spróbuj pozamykać w domu rolety i okna, aby ciepło nie przedostało się do pokoju w ciągu dnia.

Jeśli masz klimatyzację lub wentylatory, jak najbardziej możesz z nich korzystać. Najlepiej jednak unikać bezpośredniego kierowania ciągu powietrza na dziecko. Spróbuj ochłodzić pokój na godzinę przed snem, natomiast unikaj używania ich podczas snu.

Jak powiedzieliśmy wcześniej, noszenie wygodnych i lekkich ubrań jest niezbędne dla dobrego samopoczucia. Powinnaś także wypróbować spacery w najchłodniejszych porach dnia: wczesnym rankiem lub późnym popołudniem.

Podsumowując…

Okres porodu to dla kobiety i dziecka wyjątkowy czas, a połóg w lecie nie musi to stanowić problemu. Nie martw się niczym i spróbuj stawić mu czoła z pozytywnym nastawieniem. Kilka prostych wskazówek, które tu omówiliśmy, z pewnością Ci w tym pomogą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.