Zaparcia - jak je złagodzić jeśli stosujesz już zdrową dietę?

Zaparcia - jak je złagodzić jeśli stosujesz już zdrową dietę?

Ostatnia aktualizacja: 26 czerwca, 2020

Zaparcia są najczęściej spowodowane niezrównoważoną dietą. Istnieją jednak inne mniej znane przyczyny, które powodują ten problem jelitowy. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!

Zaparcia to problem, który naprawdę wpływa na jakość życia tych, którzy na nie cierpią, na poziomie fizycznym i emocjonalnym.

Chociaż niezrównoważona dieta jest jedną z głównych przyczyn, z pewnością istnieje wiele innych mniej znanych powodów, które również prowadzą do zaparć. W tym artykule dowiesz się, jak złagodzić zaparcia, jeśli już przestrzegasz zdrowej diety, ale pomimo to nadal cierpisz na ten straszny i niewygodny problem.

Dieta na zaparcia

Aby leczyć zaparcia w sposób naturalny, bez konieczności stosowania środków przeczyszczających, które mogą podrażniać jelita i być szkodliwe długoterminowo, należy najpierw spróbować zmienić dietę.

Miseczka owoców.

Aby Twój układ pokarmowy działało prawidłowo, ważne jest spożywanie każdego dnia pokarmów zawierających naturalny błonnik, podczas każdego posiłku, takich jak:

  • Owoce
  • Zielone warzywa liściaste
  • Rośliny strączkowe
  • Produkty pełnoziarniste
  • Orzechy
  • Nasiona
  • Grzyby
  • Wodorosty morskie

Produkty powinny być obecne w codziennej diecie w umiarkowanych ilościach, ponieważ ich nadmiar może powodować negatywne skutki. Możesz je jeść gotowane lub surowe, w sokach lub koktajlach.

Czy pijesz wystarczająco dużo wody?

Niektórzy ludzie jedzą bogate w błonnik pokarmy w dużych ilościach, a także inne z dodanymi otrębami, co może powodować zaparcia z powodu braku odpowiedniego nawodnienia. Ważne jest, aby pić wodę, co pozwoli organizmowi prawidłowo trawić błonnik. Zaleca się picie co najmniej półtora litra wody dziennie.

Zestresowana kobieta.

Podstawowym wymogiem, aby woda była skuteczna przeciwko zaparciom, jest picie bez spożywania pokarmu, na pusty żołądek. Możesz podzielić dzienne spożycie wody w następujący sposób:

  • 2 lub 3 szklanki przed zjedzeniem czegokolwiek, 2 lub 3 szklanki przez cały ranek i 2 szklanki przez całe popołudnie.

Stres, wróg zdrowia

Stres jest jednym z największych problemów w naszym stuleciu. To przytłaczające wrażenie, że nie możemy lub nie wiemy, jak sobie z czymś poradzić. Ma on skłonność do zmiany naszego układu nerwowego i wywołuje frustrację, niepokój, depresję itp.

Zazwyczaj jest to spowodowane pracą, chociaż czasami stres może być dziedziczny lub wynikający z sytuacji, których nie możemy kontrolować.

Stres zaczyna się na poziomie psychologicznym, ale może również wpływać na nas na poziomie emocjonalnym. Na początku zaczyna się od niewielkiego bólu, którym może objawiać się właśnie zaparciami. Długotrwały stres może powodować większe problemy zdrowotne.

Jeśli cierpisz na zaparcia na skutek sytuacji stresowych, powinieneś rozważyć kilka naturalnych środków, aby to naprawić:

  • Uprawianie sportu
  • Zajęcia na zewnątrz
  • Terapie relaksujące, takie jak joga lub tai chi
  • Masaże

Zawsze powinieneś rozważyć zmianę czegoś w swoim życiu, aby mogło być lepiej.

Aspekty emocjonalne a zaparcia

Inne czynniki psychologiczne wpływające na funkcje jelitowe to sprawy emocjonalne, które mają na nas negatywny wpływ: zmiany w życiu, rozwód, śmierć bliskiej osoby itp.

W takich przypadkach może nie mamy do czynienia tyle ze stresem, co raczej czujemy się przytłoczeni przez smutek, ból, złość itp. Te negatywne emocje, które pozostają z nami przez jakiś czas, zawsze generują negatywne konsekwencje zdrowotne. Mogą bezpośrednio wpływać na nasz układ trawienny, atakując na przykład naszą wątrobę.

Aby ominąć te emocjonalne problemy, możemy wypróbować dwa naturalne środki:

  • Homeopatię: homeopata to osoba, która analizuje naszą sprawę specjalnie w celu określenia odpowiedniego leczenia. Homeopatia nie ma wad. Tylko osoby nietolerujące laktozy powinny szukać innej alternatywy.
  • Kwiaty Bacha: Te esencje kwiatowe pozwalają nam leczyć ból emocjonalny, nie uzależniając nas ani nie zmieniając naszej osobowości. Niektóre z tych, które mogą nam pomóc to woda źródlana, jabłoń, winorośl i ostrokrzew. Kwiatowy terapeuta może pomóc nam znaleźć kwiaty, których potrzebujemy.

Problemy z tarczycą

Kiedy cierpimy na niedoczynność tarczycy lub nasza tarczyca jest zbyt mała, jedną z konsekwencji lub objawów są zaparcia. W takim przypadku powinniśmy skonsultować się z lekarzem, aby szybko zdiagnozować i odpowiednio leczyć ten problem.

Problemy z tarczycą.

Niektóre z naturalnych środków przeczyszczających również mogą nam pomóc:

  • Kudzu
  • Agar agar
  • Nasiona chia
  • Nasiona lnu

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Wang, X., & Yin, J. (2015). Complementary and Alternative Therapies for Chronic Constipation. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine. https://doi.org/10.1155/2015/396396


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.