Czego należy unikać podczas okresu?

Czego należy unikać podczas okresu?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Postępowanie zgodnie z niektórymi nawykami podczas okresu może okazać się nieprzyjemne, a czasami nawet niesie zagrożenie dla zdrowia kobiety. Czy chcesz, aby podczas miesiączki nie dręczył Cię dyskomfort? W takim razie koniecznie przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się czego należy unikać podczas okresu i zapamiętaj te cenne wskazówki.

Dni podczas menstruacji wypełniają wahania nastrojów, które w znaczący sposób odbijają się na Twoim samopoczuciu fizycznym i emocjonalnym. Z tego powodu wiele kobiet ma wrażenie, że nie jest w stanie wykonywać normalnie swoich codziennych zadań.

Co więcej, istnieje kilka rzeczy, z których warto zrezygnować podczas miesiączki. Czy wiesz czego należy unikać podczas okresu?

Chociaż wiele osób nie zwraca uwagi na tą kwestię, nasze nawyki mają wiele wspólnego z reakcjami organizmu przed okresem i w jego trakcie. Z tego powodu warto poprawić swój styl życia i ograniczyć niektóre złe nawyki, które mogą być szkodliwe. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się jakich nawyków należy unikać podczas okresu.

Nawyki, których powinnaś unikać podczas okresu

W dzisiejszych czasach możesz kupić wiele produktów i środków, które zmniejszają objawy i dyskomfort odczuwany podczas okresu. Jednak wiele osób nie zauważa poprawy swojego stanu po ich przyjęciu, ponieważ nie zmieniają na lepsze innych aspektów swojego życia.

Nasz duży błąd to fakt, że umniejszamy znaczenie naszych codziennych nawyków, ignorując fakt, że mogą wywierać duży wpływ na dyskomfort, który odczuwasz podczas okresu.

W kolejnej części artykułu przyjrzymy się temu, czego powinnaś unikać podczas okresu. Zapamiętaj te kilka wskazówek!

Wyczerpujące ćwiczenia

Kobieta podnosząca sztangę
Zbyt ciężkie ćwiczenia podczas okresu mogą przynosić skutek odwrotny do zamierzonego. Jednak trening o umiarkowanej intensywności może poprawić Twój nastrój.

Ćwiczenia fizyczne to nawyk, który niesie wiele korzyści dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Nie ma żadnego naukowego dowodu, aby przestać ćwiczyć podczas okresu. Wręcz przeciwnie: ćwiczenia fizyczne pomagają zmniejszyć skurcze i zły nastrój.

Jednak w tych dniach powinnaś unikać nadmiernie obciążających ćwiczeń, ponieważ mogą one wywoływać negatywne reakcje. Ponieważ w tym czasie często zwiększa się uczucie zmęczenia, ćwiczenia kardio o dużym natężeniu lub treningi oporowe mogą stać się żmudne, a czasami mogą nawet wywoływać zawroty głowy.

Co możesz zrobić?

  • Zdecyduj się wykonywać treningi o niskiej intensywności, gdy masz akurat okres. Oto niektóre ze polecanych i korzystnych aktywności fizycznych: chodzenie, uprawianie jogi lub pilatesu albo ćwiczenia siłowe z niedużym obciążeniem.
  • Skróć czas treningu. Poza tym odpocznij jeśli zaczniesz czuć się bardziej zmęczona niż zazwyczaj.

Uprawianie seksu bez zabezpieczenia

Okres nie oznacza, że nie możesz cieszyć się korzyściami płynącymi ze współżycia. W rzeczywistości mimo licznych kontrowersji i mitów uważa się, że stymulacja pochwy i orgazmy podczas menstruacji zmniejszają ból.

Jednak podczas okresu powinnaś unikać współżycia bez zabezpieczenia, takiego jak prezerwatywy. Chociaż jest ono dość bezpieczne, a ryzyko zajścia w ciążę jest minimalne, może zwiększać ryzyko zarażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową (STD), takimi jak HIV czy żółtaczka.

Te wirusy żyją we krwi i mogą przenosić się przez kontakt z zainfekowaną krwią menstruacyjną. Jednak powinnaś pamiętać, że mogą one przenosić się również w każdym momencie podczas normalnego kontaktu seksualnego.

Co możesz zrobić?

  • Jeśli chcesz uprawiać seks podczas okresu, zdecyduj się na użycie prezerwatywy. To bezpieczna metoda zapobiegania ciąży i najbezpieczniejszy sposób na ochronę przed chorobami. Co więcej, takie współżycie może okazać się bardziej wygodne.

Spożywanie fast foodów

Fast food
Jedzenie śmieciowego i przetworzonego jedzenia może pogorszyć skurcze brzucha podczas okresu.

Fast foody to nie jest dobry pomysł na posiłek podczas okresu. Ze względu na złą jakość odżywczą powinnaś zawsze ich unikać! Takie produkty spożywcze są pełne nasyconych kwasów tłuszczowych, oczyszczonych mąk, cukrów i innych składników, które mogą zwiększać stan zapalny w obrębie tułowia.

Poza tym spożywanie fast foodów spowalnia trawienie i może wywoływać inne problemy, takie jak zatwardzenie. Dlatego też, jeśli chcesz zmniejszyć opuchliznę i zadbać o lepsze procesy trawienne podczas okresu, powinnaś spożywać zdrowe posiłki o niewielkiej zawartości kalorycznej z niedużą dawką tłuszczu.

Co możesz zrobić?

  • Przyrządzaj posiłki zawierające duże ilości warzyw, ryb i chudych mięs.
  • Jeśli będziesz głodna między posiłkami, wypij koktajl, zjedz jogurt z orzechami lub pełnoziarniste krakersy.

Aspiryna

Aspiryna to dobry lek na najróżniejsze przypadłości. Jednak powinnaś unikać jej podczas okresu ze względu na możliwe działania niepożądane. Zarówno tabletki, jak i wszelkie inne produkty zawierające kwas acetylosalicylowy mogą wywoływać duże krwawienie.

Dlaczego tak się dzieje?

Działanie przeciwkrzepliwe tego leku rozrzedza krew, a tym samym może zwiększyć krwawienie menstruacyjne. Chociaż trzeba przeprowadzić dodatkowe badania, aby uzyskać całkowitą pewność, uważa się również, że może niezdrowo wydłużyć krwawienie podczas okresu.

Co możesz zrobić?

  • Jeśli chcesz zmniejszyć ból i stan zapalny podczas okresu, przyjmuj paracetamol lub ibuprofen. Jeśli będziesz potrzebowała czegoś silniejszego, poproś swojego lekarza o polecenie leków dostępnych bez recepty, które zmniejszą skurcze menstruacyjne.

Skoro już wiesz czego należy unikać podczas okresu, postaraj się wprowadzić te nawyki w życie. Stosuj się do tych zaleceń, a przekonasz się, że mogą pomóc Ci poprawić Twoje samopoczucie podczas menstruacji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Samadi, Z., Taghian, F., & Valiani, M. (2013). The effects of 8 weeks of regular aerobic exercise on the symptoms of premenstrual syndrome in non-athlete girls. Iranian Journal of Nursing and Midwifery Research.
  • Tsai, S. Y. (2016). Effect of yoga exercise on premenstrual symptoms among female employees in Taiwan. International Journal of Environmental Research and Public Health. https://doi.org/10.3390/ijerph13070721
  • Allen, K. R., & Goldberg, A. E. (2009). Sexual activity during menstruation: A qualitative study. Journal of Sex Research. https://doi.org/10.1080/00224490902878977
  • Peacock, A., Alvi, N. S., & Mushtaq, T. (2012). Period problems: Disorders of menstruation in adolescents. Archives of Disease in Childhood. https://doi.org/10.1136/adc.2009.160853
  • Bussell, G. (1998). Pre-menstrual syndrome and diet. Journal of Nutritional and Environmental Medicine. https://doi.org/10.1080/13590849862302
  • Pendergrass PB, Ream LJ, Scott JN, Agna MA. (1984). Do aspirin and acetaminophen affect total menstrual loss? Gynecol Obstet Invest. DOI: 10.1159/000299067

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.