Polipy w macicy - co powinnaś o nich wiedzieć?

W większości przypadków polipy w macicy nie generują żadnych objawów. Są prawie zawsze łagodne, chociaż w około 1% przypadków mogą przekształcić się w złośliwy nowotwór. Chcesz wiedzieć więcej na ten temat?
Polipy w macicy - co powinnaś o nich wiedzieć?

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Polipy w macicy to guzki, które rosną na wewnętrznej ścianie tego narządu. Zgodnie z informacjami podanymi przez specjalistów z kliniki Mayo mogą mieć różne rozmiary, od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Niektóre osiągają nawet objętość piłki golfowej lub nawet jeszcze większą.

Rzeczywista częstość ich występowania jest jednak nieznana. Wynika to z faktu, że w wielu przypadkach polipy w macicy nie generują żadnych objawów. W związku z tym kobiety nie  zgłaszają się do lekarza. Szacuje się jednak, że ich występowanie wynosi od 10 do 24% ogólnej liczby kobiet na całym świecie.

Najczęściej zdarza się, że polipy w macicy pojawiają się u kobiet w wieku od 40 do 65 lat. Mimo to znaleziono je również w łonie 12-letnich dziewcząt i 81-letnich kobiet. Dlatego mogą pojawić się w każdym wieku.

Czym są polipy w macicy?

Polipy w macicy to małe grudki w kształcie palca, które rosną na wewnętrznej ścianie macicy. Ściana ta nosi nazwę endometrium, dlatego wyrostki nazywa się również „polipami endometrium”. Powstają one w wyniku proliferacji komórek i wynikającego z tego wzrostu endometrium, zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Uniwersytet w Cape Town (RPA).

Kobieta - polipy w macicy
Polipy w macicy często pojawiają się u kobiet, które wchodzą w okres menopauzy. Ich powstawanie jest jedną z przyczyn krwawienia pomenopauzalnego.

Kobieta może mieć jeden lub kilka polipów w macicy. Zwykle pozostają wewnątrz tego organu, chociaż czasami ześlizgują się po szyjce macicy aż do pochwy. Częściej występują u kobiet, które wchodzą w okres menopauzy lub które przeszły już przez ten etap.

Zdecydowana większość polipów w macicy ma charakter łagodny. Tylko znikoma ilość od 0,5 do 1 procenta wszystkich przypadków staje się złośliwa. Zasadniczo złośliwe polipy to te, które występują już po menopauzie i mają rozmiar ponad 2 cm a także powodują krwawienie pomenopauzalne.

Objawy i diagnoza

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, większość polipów w macicy nie daje żadnych objawów. Zazwyczaj wykrywa się je dopiero podczas rutynowego egzaminu. W przypadkach, w których występują jednak objawy, zwykle obejmują one następujące dolegliwości:

  • Nieprawidłowe krwawienie. Może ono obejmować zarówno bardzo obfite krwawienie podczas miesiączki (krwotok miesiączkowy) jak i krwawienie niezwiązane z miesiączką. To ostatnie występuje u kobiet po menopauzie (metrorrhagia). Krwawienie może się również pojawiać po seksie.
  • Niepłodność. Trudność lub niemożność poczęcia może być również związana z polipami macicy.
  • Poronienia.
  • Ból. Występuje, jeśli polipy przenoszą się do pochwy.

Diagnoza polipów w macicy odbywa się za pomocą różnych badań, takich jak:

  • Dopochwowe USG. Odbywa się ono poprzez wprowadzenie do pochwy urządzenia w kształcie pręta. Końcówka tworzy obraz poprzez fale dźwiękowe.
  • Histeroskopia. Elastyczny, cienki i jasny teleskop jest włożony do pochwy a także do szyjki macicy. Pozwala to obserwować wnętrze organu.
  • Biopsja endometrium. Odbywa się ona za pomocą cewnika ssącego. Pobiera się próbkę, a następnie przekazuje do badania w laboratorium. Biopsja nie daje jednak stuprocentowej wiarygodności wyniku.

Co powoduje polipy w macicy

Nauka nie zna powodu, dla którego polipy powstają w macicy. Zaproponowano natomiast hipotezy o ich możliwym pochodzeniu genetycznym, hormonalnym i jeszcze innym. Jednak do tej pory nie ma jednoznacznie rozstrzygającego wyniku.

Wykryto tymczasem, że istnieją pewne czynniki ryzyka. Są to przede wszystkim:

Pomiar modelu macicy
Do tej pory nie określono wyraźnej przyczyny, która by wyjaśniała pojawienie się polipów w macicy. Istnieje jednak kilka zidentyfikowanych czynników ryzyka.
  • Wysoki poziom estrogenu.
  • Stosowanie tamoksyfenu. Jest to lek stosowany w leczeniu raka piersi. Zwiększa on jednak ryzyko powstawania polipów macicy.
  • Leczenie hormonalne w okresie pomenopauzalnym.
  • Otyłość
  • Nadciśnienie tętnicze
  • Inne choroby takie, jak zespół Lyncha, zespół Cowdena oraz inne rzadkie choroby mogą się również wiązać z rozwojem polipów macicy.

Inne interesujące informacje

Jak zapewniają badania przeprowadzone przez uniwersytet w Yorku (Wielka Brytania), leczenie polipów w macicy zwykle polega na ich chirurgicznym usunięciu, czyli polipektomii. Ta procedura jest wykonywana poprzez łyżeczkowanie lub skrobanie macicy lub przez histeroskopię. Ta ostatnia procedura jest też najbezpieczniejsza i najskuteczniejsza.

Operacja jest szczególnie wskazana w następujących przypadkach:

  • W przypadku kobiet w okresie przed menopauzą, u których występują objawy
  • Kobiety przed menopauzą bez objawów, ale z polipami o średnicy większej niż 1,5 cm.
  • Objawowe i bezobjawowe polipy u kobiet po menopauzie.

W przypadkach, w których polipy powstają w wyniku spożycia tamoksyfenu, należy natomiast dokładnie zbadać każdą konkretną sytuację. Zaleca się, aby wszystkie kobiety regularnie przeprowadzały kontrole ginekologiczne w celu wykrycia problemów na czas.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ralph, C., Zajer, C., De Petris, V., Gejman, R., & Cuello, M. (2014). Pólipo endometrial, una causa infrecuente de sangrado genital anormal en la adolescencia. Revista chilena de obstetricia y ginecología, 79(4), 305-310.
  • Kent A. Endometrial polyp investigation. Rev Obstet Gynecol. 2009;2(3):201.
  • Nijkang NP, Anderson L, Markham R, Manconi F. Endometrial polyps: Pathogenesis, sequelae and treatment. SAGE Open Med. 2019;7:2050312119848247. Published 2019 May 2. doi:10.1177/2050312119848247
  • Kanthi JM, Remadevi C, Sumathy S, Sharma D, Sreedhar S, Jose A. Clinical Study of Endometrial Polyp and Role of Diagnostic Hysteroscopy and Blind Avulsion of Polyp. J Clin Diagn Res. 2016;10(6):QC01–QC4. doi:10.7860/JCDR/2016/18173.7983
  • Lieng M, Istre O, Qvigstad E. Treatment of endometrial polyps: a systematic review. 2010. In: Database of Abstracts of Reviews of Effects (DARE): Quality-assessed Reviews [Internet]. York (UK): Centre for Reviews and Dissemination (UK); 1995-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK79302/

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.