Przedwczesna menopauza - 7 czynników

Martwisz się skutkami menopauzy? Choć menopauza nie powinna być powodem do zmartwień, szczególnie jeśli jesteś jeszcze młoda, może się ona pojawić nieco wcześniej. Dlatego też, aby zmniejszyć związane z tym ryzyko, powinnaś prowadzić zdrowy tryb życia i regularnie odbywać kontrole u lekarza.
Przedwczesna menopauza - 7 czynników

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Menopauza to okres, w którym kobieta przestaje miesiączkować i nie jest już w stanie zajść w ciążę. Obejmuje ona szereg zmian hormonalnych u kobiet w wieku od 45 do 55 lat. Jeśli jednak przytrafi Ci się przedwczesna menopauza, zmiany te nastąpią znacznie wcześniej.

Istnieje jednak wiele czynników, które mogą zakłócić pracę żeńskiego układu rozrodczego. Czynniki te znane są jako wczesna menopauzaStan ten zaczyna się pojawiać przed 40 rokiem życia. Przedwczesna menopauza charakteryzuje się nieprawidłowościami miesiączkowymi, prowadzącymi do całkowitego zaniku miesiączki.

Ze względu na związane z tym zmiany, wiąże się to ze zwiększonym ryzykiem niektórych chorób przewlekłych, zaburzeń emocjonalnych i innych objawów, które wpływają na jakość życia.

Chociaż wczesna menopauza może być spowodowana zaburzeniami genetycznymi, wiele jej przypadków jest wynikiem wpływu poniższych czynników na hormony w naszym ciele.

Przeczytaj o nich więcej w naszym artykule.

Przedwczesna menopauza – czynniki mogące ją wywołać

1. Palenie tytoniu

Kobiety, które palą papierosy lub są narażone na dym tytoniowy, częściej doświadczają wczesnej menopauzy niż kobiety, które unikają tych używek. Papierosy zawierają związki chemiczne, które powodują słabsze działanie jajników i zarodków oraz zwiększają nieprawidłowości chromosomalne.

wczesna menopauza

To zmienia aktywność estrogenu i progesteronu, wpływając w ten sposób na przyspieszenie menopauzy.

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj: Zachowaj zdrowie na starość dzięki tym nawykom

2. Choroby tarczycy

Gruczoł tarczycy odgrywa ważną rolę w wielu procesach życiowych organizmu. Jest on również bardzo ważny dla optymalnego wykorzystania i dystrybucji hormonów.

Z tego powodu, jeśli coś jest nie tak z Twoją tarczycą, istnieje ryzyko wczesnej menopauzy lub problemów zdrowotnych związanych z reprodukcją.

wczesna menopauza - tarczyca

Choroby takie jak niedoczynność tarczycy mogą powodować objawy wczesnej menopauzy, czyli brak miesiączki, wahania nastroju i uderzenia gorąca.

3. Operacje

Wczesna menopauza może również wystąpić u kobiet, które przechodziły określone rodzaje zabiegów chirurgicznych. Usunięcie jajnika lub macicy obniża poziom estrogenu i progesteronu. W ten sposób przyspiesza to zakończenie fazy płodnej.

wczesna menopauza - operacje

Usunięcie obu jajników powoduje natychmiastową menopauzę. Co więcej, może ona być również efektem ubocznym operacji raka szyjki macicy lub operacji miednicy.

4. Radioterapia i chemioterapia

Te dwa sposoby leczenia stosowane w walce z rakiem, mogą być odpowiedzialne za wczesny początek menopauzy.

Terapie te zapobiegają pojawianiu się szkodliwych komórek. Mogą jednak zniszczyć niektóre zdrowe komórki, powodując w niektórych przypadkach wczesne zaprzestanie pracy jajników.

5. Spożywanie przetworzonych mięs

Wśród wielu skutków ubocznych jedzenia przetworzonego mięsa jest również przedwczesna menopauza.

Produkty te mogą wyglądać i smakować po prostu wspaniale. Jednak przetworzone mięso ma w sobie wiele związków chemicznych zwanych azotanami i azotynami, które mogą powodować problemy hormonalne.

Stwierdzono również, że ich spożywanie wpływa na zdrowie metaboliczne, co także jest związane z wczesną menopauzą.

6. Choroby autoimmunologiczne

Choroby autoimmunologiczne charakteryzują się nieprawidłową produkcją i pracą przeciwciał. Prowadzi to do „autoataku” na zdrowe tkanki.

Ogólnie rzecz biorąc, choroby te wpływają negatywnie na stan jajników i zakłócają receptory estrogenowe.

wczesna menopauza - choroby

Powoduje to wiele problemów związanych ze zdrowiem reprodukcyjnym i często prowadzi do wczesnej menopauzy.

Oto kilka chorób autoimmunologicznych:

  • bielactwo,
  • anemia,
  • toczeń rumieniowaty,
  • choroba Mikulicza-Radeckiego,
  • przewlekłe zapalenie wątroby,
  • reumatoidalne zapalenie stawów.

7. Używanie produktów kosmetycznych i higienicznych

Wiele organizacji stara się bojkotować używanie niektórych szkodliwych składników w produkcji produktów kosmetycznych i higienicznych. Jednak niektóre produkty zawierające tego typu substancje wciąż są na półkach sklepowych.

Ich wchłanianie lub nieustanne inhalowanie może wpłynąć na początek zaburzeń funkcjonowania tarczycy i zaburzeń hormonalnych.

Szampony, perfumowane mydła i niektóre produkty kosmetyczne zawierają substancje znane jako ftalany, które są powodem wczesnej menopauzy.

wczesna menopauza - produkty higieniczne

Niestety, substancje te znajdują się również w perfumach, żelach do włosów i zmiękczaczach do tkanin.

Martwisz się skutkami menopauzy? Choć menopauza nie powinna być powodem do zmartwień, szczególnie jeśli jesteś jeszcze młoda, może się ona pojawić nieco wcześniej. Dlatego też, aby zmniejszyć związane z tym ryzyko, powinnaś prowadzić zdrowy tryb życia i regularnie odbywać kontrole u lekarza.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.