Menopauza - 6 czynników, które ją przyspieszą

Chociaż niektórych kwestii genetycznych nie jesteś w stanie kontrolować, to wyróżnić możemy kilka zewnętrznych czynników, które mogą wpłynąć na wcześniejsze pojawienie się menopauzy i powinny być brane pod uwagę.
Menopauza - 6 czynników, które ją przyspieszą

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wiek, w którym pojawia się menopauza jest już z góry ustalony w dniu narodzin i w żaden sposób nie można go opóźnić.

Jednakże istnieje kilka zewnętrznych czynników, które sprawiają, że menopauza może przyjść prędzej. Chociaż nie zmienisz swojego kodu genetycznego, to masz szansę chronić się przed niektórymi rzeczami i unikać szkodliwych nawyków.

Możesz także przygotować się, aby ten nowy etap w Twoim życiu przebiegał w pełnym zdrowiu oraz spokoju. Generalnie, kobiety średnio wchodzą w stan menopauzy pomiędzy 50. a 51. rokiem życia.

Tylko jedna kobieta na 100, doświadcza tego podczas 40-tki. Jednakże może się to zdarzyć, jeśli prowadzisz zły styl życia i wprowadzasz do niego elementy, które mogą przyspieszyć nadejście menopauzy.

Chcesz dowiedzieć się czego powinnaś unikać? Przekonaj się sama!

1. Uszkodzenia chromosomów a menopauza

Problemy genetyczne, które są związane z chromosomem X, takie jak zespół Turnera czy zespół łamliwego chromosomu X, mogą przyspieszyć nadejście menopauzy.

Przytrafia się to kobietom, które mają od urodzenia uszkodzone jajniki. Zawierają one mniej zdrowych pęcherzyków i wiele z nich zanika. Genetyczne nieprawidłowości są zwykle diagnozowane, kiedy kobiety są bardzo młode – większość z nich zanim dziewczyna wejdzie w stan dojrzewania płciowego.

Czasami zdarzają się przypadki, w których kobieta rozwija się normalnie i menstruacja pojawia się w odpowiednim wieku, ale wiele pań przechodzi przez to przedwcześnie.

Z tego powodu powinnaś regularnie odwiedzać ginekologa i przeprowadzać wszystkie badania, które on sugeruje.

2. Radioterapia i chemioterapia mogą sprawić, że menopauza nadejdzie szybciej

Oba zabiegi z założenia mają zapobiegać wzrostowi komórek. Jednakże atakują nie tylko te złośliwe, ale niestety także te, które są zdrowe. Co więcej, wśród innych efektów ubocznych, wymienia się możliwość przedwczesnego utracenia przez jajniki swoich funkcji.

Kobieta z wachlarzem, uczucie gorąca, menopauza

Z drugiej strony istnieją preparaty, które mogą wywoływać menopauzę bez względu na wiek. Przykładem może być lek stosowany w ciężkich przypadkach endometriozy.

Pamiętaj, że jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub doświadczasz jakichś symptomów menopauzy, to powinnaś o tym porozmawiać z lekarzem. Nie bój się pytać. Tylko w ten sposób poznasz wszystkie efekty uboczne lekarstw, które przyjmujesz.

3. Operacja usunięcia jajników i macicy

Chirurgiczne usunięciu obu jajników sprawia, że natychmiast przechodzisz menopauzę. Po zabiegu kobiece cykle ustają, a poziom hormonów szybko się zmniejsza.

Zwykle doświadczasz uporczywych objawów menopauzy, np. uderzenia ciepła czy utrata potrzeb seksualnych. Niektóre kobiety przechodzą przez zabieg histerektomii w celu usunięcia macicy, ale wciąż mają jajniki.

Takie pacjentki nie wchodzą w stan menopauzy od razu, ponieważ jajniki wciąż produkują hormony. Jedyną różnicą jaką odczuwa się z powodu braku macicy, jest zaprzestanie okresu oraz brak możliwości zajścia w ciążę.

Przeczytaj również ten ciekawy artykuł: Zegar biologiczny kobiety – wszystko, co musisz wiedzieć

4. Leki i toksyny

Najczęstszym powodem tego, że menopauza przychodzi za szybko, jes t zbyt duże spożywanie leków i toksycznych substancji. Pestycydy, alkohol czy tytoń niszczą jajniki.

Tabletki, dym papierosowy, piwo

Kobiety spożywające takie substancje są bardziej narażone na przyspieszoną menopauzę. Średnio w takim przypadkach obserwuje się wcześniejsze o 2 lata wejście w stan menopauzy niż w przypadku kobiet, które nie palą i nie piją alkoholu.

Dlatego też rzucenie palenia i zredukowanie konsumpcji alkoholu jest bardzo ważne. Dodatkowo ćwiczenia fizyczne pomogą Twoim jajnikom utrzymać normalny poziom hormonów.

Warto tu dodać, że zażywanie pigułek antykoncepcyjnych nie sprzyja szybszej menopauzie.

5. Epilepsja i menopauza

Kobiety cierpiące na epilepsję mogą doświadczać zmniejszone potrzeby seksualne i problemy z płodnością.  Choroba ta związana jest ze stałymi zmianami proporcji estrogenu i progesteronu, przez co kobiety z epilepsją menopauza dotyka wcześniej.

Może to być związane ze zmianami w strefach mózgu, które odpowiedzialne są za regulowanie hormonów płciowych. Estrogen sprzyja napadom, natomiast progesteron przed nimi chroni.

W trakcie ataku zwiększa się poziom estrogenu w relacji do progesteronu.

6. Choroby autoimmunologiczne

Pojawienie się i rozwój chorób autoimmunologicznych skutkuje w produkcji antyciał, które atakują tkanki i jajniki, jak również receptory estrogenowe. Wszystko to sprzyja degeneracji jajników i przyspieszonemu pojawieniu się menopauzy.

Choroby tarczycy oraz cukrzyca występują w 20% przypadkach wczesnej menopauzy. Jeśli cierpisz na któreś z tych schorzeń, to ważne, żebyś bardzo dokładnie trzymała się reżimu leczenia.

Negatywnie na jajniki wpływają też niektóre autoimmunologiczne choroby endokrynologiczne, takie jak toczeń, zespół Sjogrena czy zapalenie wątroby. Niektóre infekcje miednicy również atakują jajniki.

Przygotuj się na menopauzę

Menopauza sygnalizuje koniec Twojej płodności i niektórym kobietom przytrafiała się w wieku 20 lat. Przedstawiliśmy już sześć czynników, które mogą przyspieszyć nadejście menopauzy.

Kobieta z miską sałatki

Niektóre z nich można kontrolować i ich unikać, ale inne po prostu się Tobie mogą przydarzyć. My możemy Ci jedynie zarekomendować, byś prowadziła zdrowy styl życia i o siebie dbała. Skup się na rzeczach, które możesz kontrolować i pracuj nad nimi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gold E. B. (2011). The timing of the age at which natural menopause occurs. Obstetrics and gynecology clinics of North America, 38(3), 425-40.
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3285482/

  • Ceylan, B., & Özerdoğan, N. (2015). Factors affecting age of onset of menopause and determination of quality of life in menopause. Turkish journal of obstetrics and gynecology, 12(1), 43-49.
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5558404/
  • Jehan S, et al. (2017). Sleep, melatonin, and the menopausal transition: What are the links? DOI:
    10.5935/1984-0063.20170003

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.