Dno miednicy u mężczyzn - dowiedz się więcej!

Zdrowie prostaty i dróg moczowych zależy od prawidłowego stanu dna miednicy u mężczyzn. Zwykle osłabia się on wraz z wiekiem. Dlatego ważne jest, aby odpowiednio dbać o tę część ciała.
Dno miednicy u mężczyzn - dowiedz się więcej!

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Dno miednicy u mężczyzn nie jest zbyt często omawianym tematem, ponieważ wiele osób uważa, że nie jest to istotna kwestia. Tak naprawdę spora liczba mężczyzn nie potrafi nawet zidentyfikować tej części ciała lub nie wie, że ona w ogóle istnieje.

Bardzo ważne jest, aby pracować nad dnem miednicy u mężczyzn, by zapobiec sytuacjom takim jak nietrzymanie moczu czy problemy z erekcją. Tego typu sytuacje mogą pojawić się u mężczyzn w wieku około trzydziestu lat, a nasilają się w wieku około pięćdziesięciu lat.

Gdy dno miednicy u mężczyzn działa prawidłowo, można zapobiec niektórym problemom z prostatą. Może to także pomóc mężczyznom normalnie funkcjonować podczas stosunku.

Dno miednicy u mężczyzn – co to takiego?

Dno miednicy u mężczyzn znajduje się w dolnej części miednicy. Działa także jako swego rodzaju „zamknięcie” obszaru wnętrzności. Innymi słowy, jest to przedział brzuszno-miedniczny, na którym opiera się ciało, gdy dana osoba siedzi.

Dno miednicy u mężczyzn

Obszar ten przechodzi od kości łonowej, która znajduje się powyżej podstawy penisa, do kości ogonowej, która jest najniższą częścią kręgosłupa. Jest to przestrzeń między dwiema kościami, które znajdują się po bokach, gdy siedzisz.

W dnie miednicy u mężczyzn znajdują się nerwy, mięśnie, naczynia krwionośne, więzadła i powięzi. Mięśnie w tym obszarze pełnią następujące funkcje:

  • kontrola postawy ciała,
  • wsparcie poszczególnych narządów,
  • skurcze realizujące niezbędne procesy fizjologiczne.

Funkcje

W dnie miednicy znajduje się zestaw mięśni, który wykonuje wiele różnych funkcji. Najważniejszą z nich jest kontrolowanie trzymania moczu i zwieraczy. Oznacza to, że dzięki tym mięśniom możesz w prawidłowy sposób opróżniać pęcherz i jelita.

Dodatkowo, dno miednicy u mężczyzn podpiera pęcherz i odbytnicę. Są to narządy miednicy. Ponadto mięśnie w tym obszarze odgrywają ważną rolę zarówno podczas erekcji, jak i wytrysku. Dlatego też są one niezbędne do funkcjonowania pożycia seksualnego.

Dno miednicy może się jednak osłabiać, w zależności od wieku lub niewystarczającego wysiłku fizycznego. Może to być również wynikiem chorób neurologicznych, infekcji, operacji usunięcia guzów lub radioterapii.

Ponadto osłabienie dna miednicy u mężczyzn może powodować problemy z nietrzymaniem moczu lub prostatą. Może również znacząco wpływać na funkcje seksualne, prowadząc nawet do:

Lokalizacja

Ważne jest, aby mężczyźni mogli rozpoznać własne dno miednicy, nie tylko na zdjęciach. Aby to zrobić, można wykonywać cztery kroki. Oto one:

Mężczyzna z bólem brzucha
  • Zatrzymaj strumień podczas oddawania moczu. Wszystko, co musisz zrobić, to zatrzymać strumień moczu, aby zlokalizować i poczuć mięśnie dna miednicy. Nie zalecamy jednak wykonywać tego częściej niż raz w tygodniu.
  • Zatrzymaj gazy. Jest to proces podobny do pierwszej wskazówki, jednak w tym przypadku chodzi o zatrzymanie gazów. Aby to zrobić, musisz skurczyć mięśnie odbytu. Wtedy cofają się one i podnoszą dno miednicy.
  • Spójrz na siebie w lustrze. Musisz spróbować skurczyć ten mięsień patrząc na niego. Jeśli zrobisz to poprawnie, Twój penis się cofnie, a moszna się uniesie.
  • Kurcz mięśnie po oddaniu moczu. Po opróżnieniu pęcherza spróbuj skurczyć dno miednicy. Jeśli wykonasz to w poprawny sposób, prawdopodobnie wydalisz resztki moczu. Ćwiczenie to pomaga również kontrolować strumień moczu.

Inne ważne informacje dotyczące dna miednicy u mężczyzn

Ważne jest, aby zwracać uwagę na tę część ciała. Dodatkowo, zacznij stosować powyższe ćwiczenia dla odpowiedniej higieny tego obszaru. Najważniejsze jest, aby zapobiec jego osłabieniu. W przeciwnym razie może to spowodować problemy, o których wspominaliśmy wcześniej.

Ćwiczenia mięśni Kegla są świetne do wzmocnienia dna miednicy u mężczyzn. Są one bardzo proste i idealnie nadają się dla mężczyzn po trzydziestce. Dobrym pomysłem jest także przestrzeganie zbilansowanej diety, zachowanie ostrożności przy podnoszeniu ciężarów i unikanie zaparć.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • del Carmen, M. C. D. J., Torres, M., & Bolaños, O. (2015). Disfunciones sexuales y disfunciones del suelo pélvico.¿ Problemas de salud relacionados?. Revista Sexología y Sociedad, 21(2), 224-233.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.