Oddawanie mleka matki: wszystko, co musisz wiedzieć

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) mleko matki ratuje życie 800 000 istnień rocznie. Darowizna to akt altruizmu, który ma wiele zalet.
Oddawanie mleka matki: wszystko, co musisz wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 26 maja, 2022

Karmienie piersią nie zawsze jest możliwym procesem dla wszystkich kobiet. Ale nie martw się, ponieważ obecnie istnieje wiele realnych alternatywnych opcji na karmienie dziecka. Na przykład coraz popularniejsze oddawanie mleka matki do banków mleka stało się rozwiązaniem dla wielu matek.

Mleko matki zawiera wszystkie składniki odżywcze, których potrzebują maluchy do 6 miesiąca życia, dlatego polecane jest jako jedyny pokarm w tym okresie.

Udowodniono, że mleko matki zapobiega infekcjom i alergiom oraz spełnia wszystkie wymagania żywieniowe, aby wspierać rozwój i wzrost noworodków. Jeśli interesuje się Cię więc oddawanie mleka matki, poznasz więcej informacji na ten temat popartych przez ekspertów i badania, zapoznając się z tym artykułem.

Jakie znaczenie ma oddawanie mleka matki?

Oddawanie mleka matki jest ważne, ponieważ ratuje życie. Jak wspomnieliśmy wcześniej, są różne sytuacje, w których kobiety nie są w stanie zaspokoić tej potrzeby, jaką mają dzieci.

Obecnie, dzień 19 maja obchodzony jest Światowy Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego. Ta inicjatywa ma na celu uwrażliwienie populacji na znaczenie takiego działania. Oddawanie mleka matki służy bowiem codziennemu ratowaniu życia wcześniaków i poprawie perspektyw dzieci pod opieką na całym świecie.

Według Panamerykańskiej Organizacji Zdrowia i Światowej Organizacji Zdrowia (PAHO i WHO) spożycie tego pokarmu jest uważane za kluczowe dla wzrostu i rozwoju dzieci.

Dobra wiadomość jest taka, że ​​istnieje ponad 500 banków mleka w 37 krajach na całym świecie. Oddawanie mleka matki jest działaniem altruistycznym. Proces jest prosty i rośnie tendencja tworzenia większej liczby banków w celu rozszerzenia tej praktyki.

Karmienie piersią
Karmienie piersią jest niezbędnym elementem rozwoju dzieci i, w konsekwencji, populacji. Kiedy matka nie może karmić piersią, może zwrócić się do banku mleka.

Przeczytaj także ten interesujący artykuł: Karmienie dziecka: czy należy budzić niemowlaka?

Co to są banki mleka i jak działają?

Hiszpańskie Stowarzyszenie Banków Mleka Ludzkiego (AEBLH) definiuje tego typu organizacje jako wyspecjalizowane ośrodki odpowiedzialne za promowanie karmienia piersią. W bankach tych mleko ludzkie oddawane przez wybrane matki jest przyjmowane, przetwarzane, analizowane, przechowywane i dystrybuowane.

Po zaprzestaniu tworzenia i wykorzystywania banków mleka kobiecego w latach osiemdziesiątych XX wieku doszło do wznowienia tej działalności, umożliwiając w ten sposób ocalenie wielu noworodków. Wierz lub nie, ale takie przypadki są dość powszechne.

Jak działają banki mleka kobiecego? Zwykle procedura postępowania wygląda następująco:

  1. Selekcja: wszystkie dawczynie mleka kobiecego są wybierane i muszą przejść rozmowę kwalifikacyjną z osobami odpowiedzialnymi za organizację. Ważne jest, aby zwrócić uwagę, czy cierpią na jakąkolwiek chorobę zakaźną, czy przyjmują określone leki lub mają niezdrowe nawyki.
  2. Zestawy do zbierania mleka: W wielu przypadkach wybrane dawczynie otrzymują zestawy do zbierania mleka, pojemniki i etykiety identyfikacyjne, a także przechodzą szkolenie w zakresie zbierania.
  3. Przetwarzanie: przechowywanie również odbywa się na tym samym etapie. Musi to być sterylne środowisko, w którym przeprowadza się testy mikrobiologiczne, aby upewnić się, że nie ma patogenów. Mleko przechowywane jest w zamrażarce do czasu wskazanego na dostawę.
  4. Wydawanie: należy wspomnieć, że jedynym sposobem wydawania mleka matki jest wydawanie mleka na receptę.

Na co należy zwrócić uwagę jeśli chodzi o oddawanie mleka matki?

Jednym z najczęściej zadawanych pytań przed rozpoczęciem oddawania mleka matki jest to, czy dziecku zabraknie mleka. Ważne jest, aby wiedzieć, że tak się nie stanie.

Możesz spać spokojnie, ponieważ maluch będzie nadal otrzymywał taką ilość, jakiej potrzebuje do optymalnego rozwoju. Nawet dobra wiadomość jest taka, że odciąganie mleka zwiększy Twoją produkcję. Możesz więc maksymalnie pokryć typowe zapotrzebowanie Twojego dziecka w ciągu pierwszych 6 miesięcy.

Badania krwi

Oprócz wywiadu z konkretnym personelem banku mleka, nie możesz przekazać darowizny, jeśli cierpisz na choroby lub infekcje przenoszone przez krew. Chodzi o takie patologie jak HIV, kiła, zapalenie wątroby typu C lub zapalenie wątroby typu B. Dlatego ostatecznie musisz wykonać badanie krwi, aby wykluczyć istnienie którejkolwiek z nich.

Oddawanie mleka matki to wyraz altruizmu

Innym interesującym faktem jest to, że bycie dawczynią mleka nie wiąże się z żadną nagrodą finansową. Jest to praca altruistyczna, tylko dla tych mam, które chcą pomagać innym dzieciom. Ale także dla tych kobiet, które nie mogą ofiarować jedzenia swoim maluchom.

Jednak największą satysfakcję daje możliwość pomocy dzieciom, które tak bardzo tego potrzebują. Każda zdrowa mama prowadzący dobry styl życia może to zrobić!

Dobre nawyki

Upewnij się więc, że prowadzisz zdrowy styl życia, prawidłowo się odżywiasz i nie cierpisz na choroby, które niosą ryzyko przeniesienia na dziecko. I przekonaj się do pełnej chęci współpracy, ponieważ bez wątpienia jest wiele dzieci, które do przeżycia potrzebują mleka matki.

Jeśli masz inne pytania, skontaktuj się z obsługą klienta banku mleka ludzkiego znajdującego się najbliżej Twojego domu.

Odkryj również te ciekawe informacje: Metoda Kassing: karmienie bez zaburzania laktacji

Oddawanie mleka matki nie jest bolesne

O ile nie bolą Cię sutki, odciąganie pokarmu nie jest bolesne. Na przykład istnieją elektryczne aparaty odciągające, w których możesz dostosować prędkość, aż osiągniesz taką, z którą czujesz się komfortowo.

Na różnych blogach poświęconych macierzyństwu kobiety mówią, że dobrym rozwiązaniem jest użycie specjalnego oleju lub kremu do tego obszaru, aby nie podrażnić zbytnio wrażliwej skóry.

Jak wygląda procedura zostania dawczynią mleka?

Zostanie dawczynią mleka kobiecego jest stosunkowo prostym procesem. Rozmowę kwalifikacyjną z menedżerami banku można przeprowadzić nawet telefonicznie.

Tam zapytają Cię o historię medyczną i zadadzą inne pytania, aby dowiedzieć się, czy używasz narkotyków, czy nie. Ogólnie rzecz biorąc, lekarz rodzinny musi potwierdzić badania i wystawić pozytywny raport na ich temat.

Jeśli znasz już bank mleka, który znajduje się blisko Twojego domu, możesz skontaktować się z nim telefonicznie i umówić się na rozmowę kwalifikacyjną. Potem następuje proces ekstrakcji. Ten sam bank wysyła Ci pojemniki i wszystkie niezbędne materiały, abyś mogła to zrobić w domu.

Te produkty są dostarczane wraz ze szczegółowymi instrukcjami. Po odciągnięciu mleka będziesz musiała przelać je do pojemników oznaczonych etykietami z Twoim unikalnym numerem dawcy. Muszą one pozostać w zamrażarce przez 2 miesiące, jednak czas może się różnić w zależności od tego, co ustaliłaś z bankiem.

Następną rzeczą jest transport, którym może zająć się bank lub matka. Mleko matki należy przewozić w lodówce lub przenośnej chłodni. Musi być zachowany tak zwany łańcuch chłodniczy.

W przypadku gdy mleko zaczyna się rozmrażać, należy przełożyć trochę lodu do pojemnika, aby zachować je w stanie nienaruszonym i nie dopuścić do uszkodzenia, przynajmniej do momentu, gdy dotrze do kwatery głównej banku.

Jak widać, zostanie dawczynią mleka to prosty proces, który możesz przeprowadzić w domu. Nie martw się, ponieważ nikt nie pozostawi Cię bez porady.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, możesz skontaktować się z obsługą banku mleka, która zawsze będzie gotowa pomóc Ci w tym procesie. Najważniejsze jest to, że pomożesz uratować życie wielu dzieci!

Wcześniak
Wcześniaki ważące mniej niż 1500 gramów mogą wymagać do przeżycia mleka matki pochodzącego z darowizn.

Kto otrzyma mleko z tych banków?

Mleko z banków trafia do noworodków o niskiej wadze, zwłaszcza tych o masie poniżej 1500 gramów. Ale wymagają tego również dzieci zagrożone chorobami przewodu pokarmowego i chorobami zakaźnymi. W większości przypadków celem jest zmniejszenie ryzyka zgonu noworodka.

Należy zauważyć, że aby otrzymać mleko od tych organizacji, dziecko musi mieć receptę. Albo z ważnych powodów, albo dlatego, że jego matka nie ma możliwości go karmić. W niektórych przypadkach stosuje się je również do karmienia niemowląt, które przeszły operacje układu pokarmowego.

Oddawanie mleka matki zmienia świat

Mleko matki też jest lekarstwem. Pomimo braku wynagrodzenia wiele matek czuje więc satysfakcję z ratowania życia. W rzeczywistości w niektórych przypadkach ekstrakcja oznacza ulgę w bólu dla kobiet z wysoką produkcją pokarmu.

Pamiętaj, że Twojemu dziecku nigdy nie zabraknie mleka. Będziesz nadal pokrywała jego żądanie pokarmu, jednocześnie zapewniając innym dzieciom lepszą jakość życia w szpitalu lub poza nim. Śmiało! Zasięgnij porady personelu najbliższego banku mleka i zostań dawczynią.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


    • Lactancia Materna [Internet]. OPS Organización Panamericana de la Salud. 2020 [citado 16 enero 2021]. Disponible en: https://www.paho.org/hq/index.php?option=com_docman&view=list&slug=lactancia-materna-1331&Itemid=270&lang=es
    • Bertino, Enrico, et al. “Benefits of donor human milk for preterm infants: current evidence.” Early human development 85.10 (2009): S9-S10.
    • Importancia de los bancos de leche [Internet]. Vygon, Value Life. 2020 [citado 16 enero 2021]. Disponible en: https://campusvygon.com/dia-mundial-de-la-donacion-de-leche-materna/
    • Bertino, Enrico, et al. “Benefits of donor human milk for preterm infants: current evidence.” Early human development 85.10 (2009): S9-S10.
    • Heiman, Howard, and Richard J. Schanler. “Benefits of maternal and donor human milk for premature infants.” Early human development 82.12 (2006): 781-787.
    • Williams, Thomas, et al. “Use of donor human milk and maternal breastfeeding rates: a systematic review.” Journal of Human Lactation 32.2 (2016): 212-220.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.