Jak być super mamą – oto 7 wskazówek

"Super mama" jest kimś więcej niż matką, która potrafi ogarnąć wszystkie obowiązki w domu i w pracy; to rozsądna mama, która wie, że, aby wszystko działało jak należy, warto przydzielić część obowiązków innym...
Jak być super mamą – oto 7 wskazówek

Napisany przez Thady Carabaño

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Czy bycie super mamą jest w ogóle możliwe? Macierzyństwo może być trudne, zwłaszcza jeśli kobieta musi równocześnie stawić czoła innym obowiązkom, zarówno w życiu codziennym, jak i zawodowym. Dla wielu kobiet bycie super mamą to nie lada wyzwanie.

Bycie super mamą nie musi oznaczać dbania o wszystko

Utrzymywanie domu w czystości, dbanie o dzieci i ich wychowywanie, praca, relacje z partnerem i równoczesne dbanie o siebie, by czuć się piękną i być zdrową… To całkiem sporo jak na jedną osobę.

Jest to cel, który wiele kobiet chce osiągnąć. Czy jednak nie wymagamy od siebie zbyt wiele?

Wskazówki jak być super mamą

Kluczem do bycia super mamą jest unikanie obciążania siebie w dążeniu do ideału, ponieważ ideał po prostu nie istnieje.

Bazując na tym fundamentalnym stwierdzeniu podamy Ci 7 wskazówek, które są niezbędne do tego, aby Twoja droga do bardziej rozsądnego macierzyństwa była szczęśliwa i zakończyła się sukcesem.

1. Kochaj i wybaczaj

Miłość, którą obdarzasz swoją rodzinę jest podstawą. Zasadniczo jedyne czego dzieci zawsze pragną usłyszeć od swoich rodziców to “kocham Cię”. I nigdy im mało. Musisz jednak im to również udowodnić.

W jaki sposób?

Znajdź chwilę na wspólną zabawę, naukę, spędzaj razem czas jako rodzina. Bądź stanowcza, jeśli chodzi o ograniczenia, które pozwolą im zdrowo rosnąć i bądź zawsze gotowa do udzielenia wszelkich wyjaśnień w sposób zrozumiały i w danej chwili.

Jak być super mamą

W rodzinie musi być również miejsce na wybaczenie. Na pewno wiele razy zdarzą się pomyłki. Dlatego przepraszanie i umiejętność wybaczania jest istotną częścią rozsądnego macierzyństwa.

Sprawdź ten artykuł: 4 wskazówki dla zajętych mam, by wyglądać pięknie w Dzień Matki

2. Kładź nacisk na ważne sprawy

Zorganizuj swój grafik tak, aby najpierw zająć się i zadbać o najważniejsze sprawy. Jeśli musisz ukończyć pracę i wiesz również, że musisz zaprowadzić dzieci do szkoły, skup się i staraj się pracować jak najwydajniej, wypełniając swoje obowiązki w pracy.

Możesz również posłużyć się pomocami technologicznymi, które pomagają zorganizować Twoje obowiązki jako kobiety. Oceń je więc pod względem ważności i postaraj się o niczym nie zapomnieć.

Organizacja czasu

Możesz uniknąć wizyty w banku dokonując transakcji online, możesz przeorganizować swoją pocztę email tak, abyś najpierw mogła zająć się sprawami najważniejszymi.

3. Zorganizuj domowe obowiązki

Obowiązki domowe powinny być odpowiedzialnością wszystkich członków rodziny. Jeśli przydzielisz obowiązki innym domownikom, razem możecie osiągnąć czystość i przyjemną atmosferę, którą wszyscy potrzebują.

Każdy z domowników może wykonywać obowiązki, które są odpowiednie do ich wieku, siły i możliwości. Możesz zaplanować grafik obowiązków dla każdego. Pamiętaj, że zarówno obsesja czystości i porządku, jak i nieład i brud nie są zdrowe. pamiętaj również, aby nie być mamą wspierającą machismo. Tata również powinien mieć obowiązki w domu.

Matka z córką

4. Poświęcaj im swój czas

Oprócz prac domowych, należy również spędzać czas wspólnie jako rodzina. Przynajmniej jeden posiłek dziennie powinien być jedzony wspólnie, przy wyłączonym telewizorze i telefonach. Rodzinne posiłki stymulują zdrowie fizyczne i emocjonalne u dzieci i młodzieży.

Znajdź czas dla każdego z dzieci, dla swojego partnera i oczywiście – dla siebie.

Pamiętaj: czego nie zdążyłaś zrobić dzisiaj, możesz zrobić jutro, przekładanie nie oznacza jednak zapominania.

5. Śmiej się i płacz

W życiu rodziny zdarzają się dobre i te nie całkiem dobre emocje. Super mama cieszy się rodziną i dzieli się radością bycia razem.

Wiele obowiązków super mamy

Uśmiechnij się po trudnym dniu w pracy. Jednocześnie nie hamuj łez i podziel się troskami z partnerem i dziećmi w trudnych dla Ciebie czasach.

Dzielenie się emocjami, ich odczuwanie i odpowiednie radzenie sobie z nimi jest częścią nauki jaką super mama przekazuje swoim dzieciom. Nie tyle teoria, a żywy przykład, jaki daje mama na co dzień jest najlepszą lekcją.

6. Zauważ tatę

Super mama zauważa i docenia mężczyznę, który dał życie jej dzieciom. Dziel się ze swoim partnerem zarówno obowiązkami domowymi, jak i rodzicielskimi.

Obecnie wykreowaliśmy błędny model matki, która może zrobić wszystko. Wpłynęło to negatywnie na jej zdolność do akceptacji miłości i wsparcia, które daje mężczyzna, z którym dzieli ona życie.

Mama i tata

Jeśli para się rozstaje, nie oznacza to, że dzieci powinny oddalić się od ojca. Nawet w sytuacji, w których ojciec jest nieobecny i nie wypełnia swoich obowiązków, super mama unika wzbudzania urazy i nienawiści u dzieci. Problemy w związkach damsko-męskich nie muszą niszczyć relacji rodziców z dziećmi.

Chcesz dowiedzieć się więcej? List staje się hitem “Jestem matką, a nie niewolnikiem.”

7. Zadbaj o siebie

Musisz dbać o swoje dzieci, ale również powinnaś dbać o siebie.

Aby być super mamą i nadążać za potrzebami dorastających dzieci, musisz być sprawna fizycznie, umysłowo i emocjonalnie. Dlatego właściwa dieta i ćwiczenia są podstawą.

Podobnie, jeśli chcesz, aby Twoje dzieci zdrowo się odżywiały i ćwiczyły od młodości, najlepiej samej dać im przykład.

Super mama i córka

Jeżeli czujesz się przytłoczona domowymi obowiązkami lub jeśli nie wiesz jak radzić sobie z trudnymi sytuacjami, które zdarzają się w rodzinie, nie wahaj się i udaj się po profesjonalną pomoc.

Pamiętaj, że Twoja umysłowa i emocjonalna równowaga zależy również od dobrobytu Twoich dzieci.

Końcowa myśl dla wszystkich super mam

Bycie super mamą nie oznacza bycia “wszechmocną”. Istotną rzeczą w rozsądnym macierzyństwie jest akceptacja i zrozumienie, że czasem potrzebujesz wsparcia i pomocy. To uzmysłowienie sobie, że nadszedł czas na podział obowiązków. Ta akceptacja i zrozumienie jest wyrazem Twojej siły do prawidłowego wychowania dzieci.

Jest to niezwykle ważne dla matek, które samotnie wychowują dzieci. Pamiętaj: zawsze znajdzie się pomocna dłoń, babcia, brat lub siostra, którzy udzielą Ci niezbędnej pomocy.

Aby dobrze się rozwijać, Twoje dzieci potrzebują troski i wychowania. Super mama kocha, wspiera, dopinguje, rozumie swoje dzieci, a w odpowiednim czasie, pozwala im przejąć kontrolę nad swoim losem i żyć, podejmując własne decyzje.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.