Dobry ojciec wychowa swą córkę na silną kobietę

Związek, jaki ojciec ma ze swoją córka od jej najmłodszych lat, będzie miał duży wpływ na dorosłe życie kobiety oraz wyznawane przez nią wartości.
Dobry ojciec wychowa swą córkę na silną kobietę

Ostatnia aktualizacja: 16 grudnia, 2017

Ojciec i córka – to związek, który może być niesamowity do tego stopnia, że wypracaowana przez lata zażyłość może przekształcić się w fundamenty dorosłego życia kobiety. Ta silna więź uwidacznia się już zwykle w momencie narodzin dziecka.

W wielu przypadkach związek ojca z córką jest tak bezgraniczny, że trudno wyjaśnić go słowami, a towarzyszące mu emocje i uczucia nie są możliwe do opisania w żaden sposób. Ojciec podobnie jak matka odgrywa kluczową rolę w procesie wychowania swoich córek.

Chociaż każdy z rodziców wyraża swoje uczucia we właściowy dla siebie sposób, to właśnie razem tworzą oni model, który w przyszłości będzie miał ogromny wpływ na dorosłą osobowość swoich pociech. Stąd też tak istotne jest wspólne spędzanie czasu, zwłaszcza w okresie, w którym młoda dama potrzebuje poczucia bezpieczeństwa, miłości i wsparcia.

Silna więź córki z tatą to nie tylko niezapomniane wspólne przeżycia, ale także i sposób na wzmocnienie poczucia własnej wartości dziecka oraz jego niezależności. Poznaj dziś osiem metod, dzięki którym ojciec może sprawić, że jego córka wyrośnie na silną, wartościową i pewną siebie kobietę.

1. Ojciec zawsze ma czas dla swojej córki

Wielu ojców nie zdaje sobie sprawy z tego, że w oczach ich córek są oni superbohaterami. To właśnie oni ratują je z tarapatów i odganiają złe demony, stając się symbolem bezpieczeństwa i spokoju.

Już sam fakt, że ojciec poświęca córce swój wolny czas, sprawia, że ta czuje się kochana, słuchana i podziwiana. Nie ma lepszego sposobu na pielęgnację rodzinnych więzów od wspólnych zabaw, nauki i spędzania dużo czasu razem.

Ojciec z córką przy wspólnej zabawie

Z upływem czasu związek na linii ojciec-córka będzie przybierał na sile i rósł we wzajemne zaufanie, a gdy dziewczynka dorośnie, jej tata bez wątpienia stanie się jej najlepszym przyjacielem, z którym będzie mogła rozmawiać na każdy temat, żalić się ze swoich problemów oraz szukać u niego cennych porad.

2. Trzyma ją za rękę

Chwycenie swojej córki za rękę – tak prosta czynność może stać się podstawowym czynnikiem wpływającym na relację ojciec-córka na dalszych etapach życia obojga.

Dla małej dziewczynki bezpośredni kontakt cielesny z tatą – w postaci trzymania go za rękę – jest synonimem bezpieczeństwa. Fakt ten ma bardzo pozytywny wpływ na dorastającą dziewczynkę, która stopniowo wykształca w sobie silną osobowość oraz wysokie poczucie własnej wartości.

Bez względu na wszystko, niezależnie od życiowych wydarzeń, twoja córka będzie wiedziała, że zawsze może liczyć na swojego ojca!

3. Robi wszystko, by jego córka uwierzyła w siebie

Każdy ojciec jest wyposażony w odpowiednie narzędzia psychologiczne niezbędne do umacniania poczucia wartości własnego dziecka. Wpajaj swoim pociechom od najmłodszych lat, że będą one mogły zdobyć w życiu wszystko, o czym tylko zamarzą i że każda słabość może stać się ich zaletą.

Motywuj swoją córkę do działania i chwal ją za wszystkie osiągnięcia. Staraj się wpoić jej, że wady można zrekompensować zaletami, że każdy z nas jest silny i może stawić czoła dosłownie wszystkiemu.

Ojciec z córką

Taki model wychowania znakomicie wpływa na formującą się osobowość młodej kobiety. Sprawia, że od najmłodszych lat uczy się ona szacunku i miłości do własnej osoby i nie ogląda się na innych.

Dobry ojciec docenia każde nawet najmniejsze osiągnięcie swojej córki, często mówi jej, że jest piękną i wartościową osobą. Pamiętajmy, że pewna swoich zalet dziewczynka wyrośnie na wspaniałą kobietę.

4. Dla o rozwój swojej córki

Doświadczenia, które zbieramy w dzieciństwie, stanowią bardzo wzbogacający czynnik rozwoju młodego człowieka. Uczą go zarówno profesjonalizmu, jak i humanizmu.

Nie zabraniaj swojej córce odkrywać świata i pozwalaj jej na nieco samodzielności w zabawach. Wiele dziecięcych gier i zabaw pomaga wyzbyć się wykształconych w małej dziewczynce lęków i strachu oraz sprawia, że zaczyna one kochać życie.

Nie oznacza to jednak, że twoja córka zawsze powinna bawić się sama. Dobry ojciec pomaga swoim dzieciom odkrywać świat: często zabiera je do lasu, na wycieczkę, do zoo…

Chodzi głownie o to, by spędzać wspólnie czas i uczyć się życia. Wbrew pozorom nawet najbardziej doświadczony ojciec może wiele nauczyć się od swojej córeczki. Spędzone razem momenty są bezcenne – prędzej czy później każdy z was sobie to uświadomi.

5. Przekazuje swoje umiejętności oraz zamiłowanie do sportu

Troskliwy i kochający ojciec uczy swoją córkę cennych umiejętności, które mają ogromny wpływ na kształtujący się charakter młodej damy.

Nie tylko sprawiają, że staje się ona ekspertem w danej dziedzinie, ale także jest fantastycznym sposobem na spędzanie wspólnego czasu na robieniu czegoś produktywnego i zdrowego (w przypadku sportu).

Sport i każde inne zajęcie wymaga od dziecka wysiłku oraz wytrwałości w dążeniu do perfekcji. Jakiekolwiek zajęcie jest więc fantastycznym sposobem na wspólne spędzanie czasu oraz wymianę wartościowych doświadczeń.

Ojciec z corką jazda-na-rowerze

6. Wychowuje, czyli czasem potrafi być surowy

Chociaż czasem może być to trudne i przykre, ojciec powinien od czasu do czasu zganić swoją córkę za niektóre zachowania oraz “prostować” niektóre z jej dziecięcych wad. Wychowanie dziecka to nie tylko miłe chwile, ale także rodzicielski trud, którego celem jest kształtowanie charakteru młodego człowieka.

Każdy ojciec powinien nauczyć swoją córkę odpowiedzialności, ponoszenia konsekwencji za swoje czyny oraz umiejętności przyznawania się do błędów.

7. Od czasu do czasu zabiera swoją córkę do pracy

Zawsze, kiedy tylko to możliwe, ojciec powinien zabierać swoją córkę do pracy. Takie doświadczenie bardzo korzystnie wpływa na więzy rodziców z dziećmi. Obserwowanie z bliska codziennych zajęć ojca wzmacnia poczucie szacunku i podziwu ze strony pociechy. A za czasem może zamienić się w źródło inspiracji do działania.

Córka widzi, że jej ojciec w pracy daje z siebie to co najlepsze i jest z niego bardzo dumna.

Ojciec uczy córkę wiązać krawat

8. Ma zaufanie do swojej córki

Zrozumienie i zaufanie to dwa główne fundamenty relacji pomiędzy ojcem i córką. Zamiast wychowawczego terroru i zakazów, należy nawiązać dialog z własnym dzieckiem i spróbować stać się jego przyjacielem i powiernikiem.

Liczne badania potwierdzają, że taki model wychowania sprawdza się dużo lepiej niż ten, oparty na autorytarnej władzy rodziców, kontrolowaniu i zakazach.

Młoda dziewczyna, która czuje, że ojciec jest jej przyjacielem, będzie robiła wszystko co w jej mocy, aby go nie zawieść. Istnieje więc większe prawdopodobieństwo, że podejmowane przez nią decyzje będą mądre i dojrzałe.

Powyższe porady okazują się bardzo przydatne w nawiązywaniu zdrowych i trwałych relacji ojca z córką. Należy jednak pamiętać, że nie stanowią one recepty na stworzenie szczęśliwej rodziny. Są one tylko uzupełnienie rodzinnych uczuć.

Na zakończenie

Każdy rodzic powinien otaczać swe pociechy miłością i starać się być dla nich dobrym i godnym naśladowania przykładem. Nie marnujmy więc czasu, ponieważ zanim się obejrzymy, nasza mała księżniczka zmieni się już w dorosłą kobietę. Jaką? To będzie zależało od nas, rodziców.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.