Wyeliminuj tłuszczyk na brzuchu z imbirem

Dzięki działaniu termogenicznemu imbir zwiększa temperaturę ciała i tym samym poprawia przemianę materii, ułatwia spalanie kalorii, a także zapewnia uczucie sytości.
Wyeliminuj tłuszczyk na brzuchu z imbirem
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wiele osób marzy o smukłej i szczupłej sylwetce, a w szczególności o płaskim wyrzeźbionym brzuchu. Niestety jest to obszar ciała, który ma tendencję do pęcznienia, nie tylko z powodu konsumowania zbyt dużej ilości kalorii.

Przyczyną często jest zatrzymanie płynów i nagromadzenie niestrawionych resztek pokarmowych oraz problemy z ich eliminacją. Jak w takiej sytuacji może przysłużyć się imbir?

Zrównoważona dieta i regularne wykonywanie ćwiczeń to dwa klucze do rozprawienia się z tym problemem i pożegnania się z tłuszczem na brzuchu raz na zawsze. Oprócz tego warto zastanowić się nad włączeniem do codziennego menu „ekstra” produktów, które jeszcze bardziej uwydatnią pozytywne efekty.

Mowa tutaj o popularnej przyprawie, jaką jest imbir. Jest on dobrze znany w gastronomii, ale i zyskał uznanie w medycynie alternatywnej. Jego właściwości lecznicze i wartości odżywcze w wielu kulturach zostały docenione już w starożytności.

Dziś bardzo często gości na stołach tych, którzy chcą prowadzić zdrowy i zrównoważony tryb życia.

Jak imbir pomaga w spaleniu tłuszczu na brzuchu?

Istnieje kilka powodów, dla których imbir jest uważany za składnik pomocny w redukcji wagi, a szczególnie tłuszczu, który gromadzony jest właśnie na brzuchu. Jednym z nich są silne właściwości oczyszczające przyprawy.

Wspomaga ona w ten sposób pracę narządów, a w tym między innymi wątroby, która jest odpowiedzialna za prawidłowe przetwarzanie tłuszczów i glukozy.

Imbir ma również działanie termogeniczne. Oznacza to, że zwiększa temperaturę ciała przy jednoczesnym przyspieszeniu zachodzenia procesów metabolicznych i łatwiejszym spalaniu kalorii.

Dodatkowo redukuje uczucie głodu, co jest pomocne w wypadkach napadu niekontrolowanego apetytu, co kończy się konsumpcją zbyt dużej ilości kalorii. Trzeba jednak pamiętać, że jego działanie może przynieść także niepożądane skutki.

Przyprawa imbir

Warto zaznaczyć, że imbir świetnie sprawdza się w przypadku problemów trawiennych. Zwalcza uczucie mdłości, zawroty głowy, reguluje pracę jelit i zapobiega gromadzeniu się toksyn w okrężnicy, co jest jedną z głównych przyczyn zaparć.

Ci, którzy cierpią z powodu zatrzymania płynów lub stanów zapalnych również powinni wykorzystać lecznicze działanie imbiru. Ma on działanie moczopędne, co pomaga w regulacji gospodarki wodnej organizmu.

Do tego wszystkiego warto zaznaczyć, że imbir jest obfitym źródłem antyoksydantów, błonnika i innych niezbędnych składników. Te wszystkie zalety czynią z niego składnik, którego nie powinno zabraknąć w codziennej diecie.

Wykorzystaj imbir w walce z kilogramami!

Napar z imbiru

Przygotowanie naparu jest najlepszym sposobem na wykorzystanie wszystkich dobroczynnych właściwości imbiru, a przy tym jednocześnie zatroszczyć się o płaski brzuch.

Jeżeli oprócz tego dodamy do napoju sok z cytryny, jeszcze bardziej wzmocnimy jego oczyszczające właściwości i będziemy mogli cieszyć się jeszcze lepszymi efektami.

Składniki:

  • 1 kawałek korzenia imbiru (3cm)
  • 1/2 cytryny
  • 1 szklanka wody (250ml)

Sposób przygotowania:

  • szklankę wody postawić na ogniu i tuż przed jej zagotowaniem dodać kawałek imbiru i pozostawić do gotowania na około 5 minut
  • po upływie zalecanego czasu pozostawić do ostygnięcia na 8-10 minut
  • przed wypiciem dodać sok z cytryny i opcjonalnie łyżeczkę miodu dla osłody

Kiedy i jak przyjmować napój z imbiru?

Napar

Aby odpowiednio przeprowadzić proces detoksykacji i stracić kilka kilogramów najlepiej jest przyjmować napar z imbiru na czczo. Drugą dawkę najlepiej jest pić zaraz przed snem. Zaleca się stosować podobną terapię przez jeden miesiąc, a następnie odstawić na 15 dni i z powrotem do niej powrócić.

Przeciwwskazania

Kobiety w ciąży lub karmiące piersią nie powinny stosować naparów z imbiru, chyba że zezwoli na to lekarz.  Przyprawa ta rozrzedza krew, co sprawia, że spowolnione są procesy krzepnięcia. Przed zabiegiem chirurgicznym lub podczas przyjmowania leków przeciwzakrzepowych lepiej zrezygnować z przyjmowania naparu.

Podsumowując osoby, które walczą z tłuszczem na brzuchu, mogą wykorzystać imbir do usprawnienia jego redukcji w tym właśnie obszarze ciała. Jednak należy pamiętać, że nie powinna być to jedyna czynność, która ma nas zbliżyć do upragnionego celu.

Napar z imbiru powinien być uzupełnieniem zbilansowanej diety i regularnej aktywności fizycznej. Efekty często zależą od indywidualnej charakterystyki osoby,  od szybkości metabolizmu i trybu życia, jaki prowadzimy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Alizadeh-Navaei R, Roozbeh F, Saravi M, Pouramir M, Jalali F, Moghadamnia AA., “Investigation of the effect of ginger on the lipid levels. A double blind controlled clinical trial”, Saudi Med J. 2008 Sep;29(9):1280-4.
  • Chang JS, Wang KC, Yeh CF, Shieh DE, Chiang LC, “Fresh ginger (Zingiber officinale) has anti-viral activity against human respiratory syncytial virus in human respiratory tract cell lines”, J Ethnopharmacol. 2013 Jan 9;145(1):146-51

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.