Odchudzanie i oczyszczanie w 15 dni

Choć plan oczyszczający trwa jedynie dwa tygodnie, warto wprowadzić na dłużej niektóre nawyki i w ten sposób poprawić funkcjonowanie organizmu.
Odchudzanie i oczyszczanie w 15 dni
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Zmiany i postanowienia kojarzą się głównie z nadejściem nowego roku. Jednak również zbliżające się wejście w nową porę roku może być doskonały powodem do zmian. Jest to świetna okazja na rozpoczęcie oczyszczania organizmu i odchudzanie.

Warto wykorzystać ten moment i zawalczyć z retencją płynów w organizmie, zrównoważyć masę ciała, a tym samym ustrzec się przed wieloma chorobami.

W dzisiejszym artykule dowiesz się jak w prosty i skuteczny sposób oczyścić swój organizm z nagromadzonych zanieczyszczeń i zastosować odchudzanie, które może okazać się wcale nie takim strasznym jak go malują. Utrzymanie zdrowej diety nie tylko poprawi Twoje samopoczucie, ale i doda witalności i energii do działania!

Odchudzanie i oczyszczanie – jak to zrobić?

Dlaczego warto oczyścić organizm?

Jeden lub dwa razy do roku każdy z nas powinien urządzić generalne „sprzątanie” organizmu. Dzięki temu eliminowane są toksyny, które gromadzą się w ciele z następujących powodów:

 • niezrównoważona dieta bogata w rafinowane pokarmy, nasycone tłuszcze i cukry
 • zanieczyszczenia środowiska
 • papierosy
 • stres
 • leki
 • stosowanie na skórę produktów syntetycznych

Plan na odchudzanie i oczyszczanie – jakie korzyści z niego płyną?

Brzuch

W celu wyeliminowania negatywnych skutków tych czynników trzeba przygotować odpowiedni plan oczyszczania organizmu, który jednocześnie umożliwi odchudzenie. Jego korzystny wpływ będzie odczuwalny na wiele sposobów:

 • osiągnięcie zrównoważonej masy ciała
 • usunięcie z organizmu nadmiaru płynów, które są przyczyną obrzęków brzucha i nóg
 • pomoc w leczeniu chorób zwyrodnieniowych, zapalnych i przewlekłych
 • poprawa stanu skóry, włosów i paznokci
 • poprawa trawienia i pracy jelit
 • wzmocnienie układu immunologicznego
 • zapobieganie typowych osłabień sezonowych objawiających się wypadaniem włosów, alergią, zmęczeniem, przygnębieniem itp.
 • regulacja systemu nerwowego i poprawa samopoczucia
 • wzrost witalności i energii

Dlaczego 15 dni?

Dwa tygodnie to czas, którego potrzebuje nasz organizm do uruchomienia wszystkich mechanizmów oczyszczających.

Podczas pierwszego tygodnia możemy odczuć kilka drażniących i powodujących dyskomfort objawów takich jak bóle głowy, zmęczenie, wypryski, itp. Jeżeli jednak uda nam się utrzymać dietę, już w drugim tygodniu będziemy czuć się dużo lepiej.

Niemniej jednak po upływie tego czasu zaleca się utrzymanie zdrowych nawyków żywieniowych, co pozwoli Ci w dalszym ciągu krok po kroku poprawiać stan zdrowia.

W ten sposób za każdym razem, gdy wprowadzimy w życie program „oczyszczanie i odchudzanie” będziemy mieli ochotę utrzymać go jak najdłużej. Natomiast, gdy zdamy sobie sprawę, że nie wymagają one wielkiego cierpienia, a wręcz przeciwnie zapewniają potężną odnowę biologiczną organizmu i utrzymanie wagi, będziemy chcieli wprowadzić je w życie na stałe.

Klucz do oczyszczania i odchudzania

Odpowiednie zaplanowanie tych kilku punktów jest kluczem do odpowiedniego oczyszczenia organizmu:

Na pusty żołądek

picie-wody

Każdego dnia po przebudzeniu zaleca się picie szklanki wody z łyżką octu jabłkowego (najlepiej by był surowy i niepasteryzowany) i szczyptą wody oczyszczonej. Pozostawić mieszankę na kilka chwil aż składniki dokładnie się rozpuszczą i wypić. Po wypiciu do spożycia śniadania należy odczekać około 45 minut.

Śniadanie

Najlepiej zdecydować się na koktajl z jabłka lub gruszki ze świeżymi, delikatnymi liśćmi selera, szpinaku, kawałkami awokado, cynamonu i imbirem w proszku.

Dodatkowo można wykorzystać mleko owsiane. Sami możemy dobrać ilości składników i spożywać tak przygotowany napój przez cały poranek. W przerwach można pić napar z zielonej herbaty osłodzony odrobiną stewii.

Obiad

losos

Na obiad najlepiej zdecydować się na sałatkę, a na drugie danie wybierać kawałek drobiu, ryb lub na warzywa strączkowe.

Podwieczorek

Jeżeli dopadnie Cię popołudniowy głód, sięgnij wtedy po owoce lub garść orzechów.

Kolacja, a odchudzanie

warzywa

Z kolacją zawsze powinniśmy być ostrożni, jako że jest to ten posiłek, który może spowodować nasze przybieranie na wadze. Decydujmy się zatem na smażone lub gotowane warzywa czy też przygotowany z nich krem. Można uzupełnić danie omletem lub świeżym serem.

Na deser świetnie sprawdzi się jabłko lub gruszka.

Kilka wskazówek, które ułatwią osiągnięcie celu

 • przyzwyczaj się do dokładnego przeżuwania jedzenia. Zobaczysz, jak szybko poczujesz uczucie sytości, poprawisz zachodzenie procesów trawiennych oraz usprawnisz odchudzanie i oczyszczanie
 • unikaj jedzenia poza domem. W związku z tym, że będzie to dość skomplikowane do zrealizowania, pozwól sobie na kaprys raz na dwa tygodnie
 • pij wodę na pół godziny przed każdym posiłkiem. W ten sposób usprawnisz usuwanie toksyn i zmniejszysz uczucie głodu przed tym jeszcze jak zasiądziesz do jedzenia
 • staraj się jeść w przyjaznej atmosferze, pozbawionej pośpiechu i niepotrzebnego stresu
 • jeżeli poczujesz nagłą potrzebę jedzenia, aby nie notować negatywnych skutków niekontrolowanych napadów głodu, w takich chwilach decyduj się na owoce, garść orzechów, warzywa, czy szklankę oczyszczającego napoju roślinnego
 • spróbuj przekonać do nowej oczyszczającej diety innych domowników. Dzięki temu będziecie mogli nawzajem się motywować we wdrażaniu zdrowych nawyków w życie

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Silva LAD, Tortelli L, Motta J, Menguer L, Mariano S, Tasca G, Silveira GB, Pinho RA, Silveira PCL. Effects of aquatic exercise on mental health, functional autonomy and oxidative stress in depressed elderly individuals: A randomized clinical trial. Clinics (Sao Paulo). 2019;74:e322. doi: 10.6061/clinics/2019/e322. Epub 2019 Jun 27. PMID: 31271585; PMCID: PMC6585867.
 • Costello RB, Dwyer JT, Saldanha L, Bailey RL, Merkel J, Wambogo E. Do Cinnamon Supplements Have a Role in Glycemic Control in Type 2 Diabetes? A Narrative Review. J Acad Nutr Diet. 2016 Nov;116(11):1794-1802. doi: 10.1016/j.jand.2016.07.015. Epub 2016 Sep 8. PMID: 27618575; PMCID: PMC5085873.
 • Wieërs G, Belkhir L, Enaud R, Leclercq S, Philippart de Foy JM, Dequenne I, de Timary P, Cani PD. How Probiotics Affect the Microbiota. Front Cell Infect Microbiol. 2020 Jan 15;9:454. doi: 10.3389/fcimb.2019.00454. PMID: 32010640; PMCID: PMC6974441.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.