Wstać wcześnie rano - 16 powodów, aby to zrobić

Wstać wcześnie rano to dla wielu osób wyzwanie wręcz nie do osiągnięcia. Poznaj 16 powodów, by to robić.
Wstać wcześnie rano - 16 powodów, aby to zrobić

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Dla tych, którzy wolą ciągle naciskać przycisk drzemki, wstać wcześnie rano może się wydawać celem niemożliwym do osiągnięcia.

Jednak istnieją ważkie powody, żeby to robić. Okazuje się, że nie jest to tylko kwestia gustu czy preferencji. W rzeczywistości wyrobienie w sobie nawyku, by wstać wcześnie rano może przyczynić się do poprawienia naszego ogólnego stanu zdrowia i jakości życia.

Od możliwości zorganizowania się i zjedzenia na spokojnie pożywnego śniadania, po możliwość ćwiczeń i pracy nad niektórymi naszymi zadaniami ze spokojem, korzyści z wczesnego wstawania są liczne i warte wzięcia pod uwagę.

Ale jak to zrobić? Dobre wieści są takie, że nie musisz wstawać o czwartej rano, żeby osiągnąć ten cel. Po prostu ustaw swój budzik tylko nieco wcześniej. Pół godziny, 45 minut, a może nawet godzina wystarczy, aby się przyzwyczaić do tego, by wstać wcześnie rano.

Czytaj dalej, aby uzyskać inspirację i poznać najlepsze powody, aby wstać wcześnie rano, nawet w weekendy!

Wstać wcześnie rano – co to oznacza?

Łaciński czasownik oznaczający „wcześnie wstawać” to maturcare, co można przetłumaczyć jako „dojrzewać”, a także „przyspieszać lub spieszyć się”. Jednak ta ostatnia definicja nie zawsze ma zastosowanie, ponieważ jednym z najlepszych powodów tego, by wstać wcześnie rano, jest możliwość wykonywania czynności spokojniej i bez pośpiechu.

Chociaż na całym świecie doba ma 24 godziny, pora na porę wstawania mogą mieć wpływ czynniki takie jak na przykład strefa czasowa czy balans godzin dnia i nocy. Dlatego czas wczesnego wstawania może się różnić w zależności od osoby lub kultury. Dla niektórych wstać wcześnie rano to pobudka o godzinie 5, dla innych będzie to później, a może nawet wcześniej.

Ze względów praktycznych wstać wcześnie rano to po prostu wstać wcześniej, niż mamy to w zwyczaju. Ale dlaczego mielibyśmy to zrobić? W końcu może się to wydawać zupełnie bez sensu, przecież tak miło jest dalej spać…

Dlaczego więc wstawanie wcześnie jest tak ważne? Przyjrzyjmy się bliżej temu tematowi.

Kobieta próbuje wstać wcześnie rano

Wstać wcześnie rano – 16 powodów, aby to robić

1. Lepsze zarządzanie czasem

Jedną z najczęstszych rzeczy, na jakie narzekamy jako dorosłe osoby, jest to, że nie mamy wystarczająco dużo czasu na wszystko, co musimy zrobić. To jeden z głównych powodów wczesnego wstawania. Wstając nieco wcześniej niż zwykle, będziemy mogli poczynić postępy w niektórych naszych zadaniach.

Jeśli np. zwykle budzimy się około 7:00, aby dwie godziny później być w pracy, ustawiając nasz budzik z wyprzedzeniem na 6:00, mamy już dodatkową godzinę w ciągu dnia.

To da nam dodatkowy czas na załatwienie ważnych bieżących spraw. Jest tak wiele rzeczy, które możemy zrobić przed śniadaniem: od ćwiczeń po podlewanie roślin, wyprowadzanie psa, czytanie gazet, a nawet spędzanie dodatkowego czasu na dbaniu o siebie.

2. Daje nam to więcej wolnego czasu

W związku z powyższym mamy jeszcze jeden powód, aby wstawać wcześnie: cokolwiek robisz rano, nie musisz robić tego wieczorem.

W ten sposób po powrocie z pracy masz trochę czasu na obejrzenie filmu, relaks lub spędzenie czasu z rodziną i skorzystanie z dobrodziejstw gier planszowych.

3. Wstawać wcześnie, aby cieszyć się spokojem

Możesz poświęcić wolny czas wczesnym rankiem, aby spędzić czas w dowolny sposób – może to również obejmować słodkie nic nie robienie.

Tak naprawdę możesz poświęcić ten czas na relaks, medytację, słuchanie muzyki, a nawet oglądanie wschodu słońca przez okno.

Jeśli jest taka pora dnia, w której jest cisza, kiedy nic i nikt nie może nas niepokoić i możemy być sami ze sobą, czytać książkę, a nawet medytować, to jest to właśnie czas przed świtem. Nic nie może się równać ze spokojem i ciszą wczesnego poranka, kiedy słychać tylko śpiew ptaków.

4. Może zwiększyć twoją produktywność

Dla wielu osób pierwsze godziny dnia są najbardziej produktywne.

Ma to logiczne wytłumaczenie: kiedy się budzimy, czujemy się wypoczęci, pełni energii i mamy jaśniejszy umysł. Badania sugerują nawet, że istnieje związek między byciem proaktywnym a byciem rannym ptaszkiem.

Mamy więc wszelkie powody, aby wstawać wcześnie: możemy być bardziej efektywni, produktywni, a nawet szybsi.

Jeśli z kolei zostawimy jakieś zadanie na wieczór, prawdopodobnie poczujemy się bardziej znudzeni, zmęczeni, i nie będziemy mieli ochoty nic robić, zwłaszcza jeśli dzień był wyczerpujący.

Praca w domu - produktywność

Możesz też chcieć przeczytać: Śniadanie, które doda Ci mnóstwa energii

5. Wstać wcześnie rano, aby zjeść pożywne śniadanie

Wcześniejsze wstawanie może mieć fundamentalne znaczenie w odniesieniu do dobrego jedzenia o poranku, ponieważ mamy wtedy czas na przygotowanie świetnego śniadania i zjedzenie go na spokojnie.

Jeśli z kolei obudzimy się późno, różne czynności, które musimy wykonać, aby iść do pracy lub szkoły, mogą uniemożliwić nam zjedzenie śniadania lub zrobienie tego dobrze. W końcu zwykła filiżanka kawy lub pączek na śniadanie to nie jest najzdrowsza opcja.

Tak naprawdę istnieje wiele powodów, dla których śniadanie jest uważane za najważniejszy posiłek dnia. W tym temacie badania wykazały, że spożywanie śniadania ma istotny wpływ na funkcje poznawcze u dzieci i młodzieży.

6. Wstać wcześnie rano, aby ćwiczyć

Z jednej strony to prawda, że nie zawsze mamy czas na aktywność fizyczną. Jeśli jednak wstajemy wcześnie, mamy na to godzinę lub więcej i cieszymy się wszystkimi korzyściami płynącymi z regularnych ćwiczeń dla zdrowia.

Z drugiej strony, gdy wracamy do domu z pracy, jesteśmy bardziej zmęczeni, mniej skłonni do aktywności fizycznej. Zaleca się nawet, aby nie ćwiczyć zbyt późno w nocy, aby nie wpływało to na nasz sen.

Ponadto mówi się, że poranne ćwiczenia niosą ze sobą dodatkowe korzyści, ponieważ pomagają zwiększyć metabolizm, utrzymać aktywność w ciągu dnia i rozbudzić umysł.

7. Jest więcej czasu na pielęgnację osobistą i higienę

Wśród powszechnych rzeczy, z którymi często musimy się spieszyć rano, wymienić można zabiegi higieniczne i pielęgnacyjne.

Poświęcenie czasu na umycie zębów, wzięcie prysznica, wyprasowanie ubrań, ubieranie się i spokojne robienie tego wszystkiego to jedne z wielu powodów, dla których warto wstać wcześnie rano.

8. Wstać wcześnie rano aby odczuwać mniej stresu

Jak wspomnieliśmy do tej pory, wczesne wstawanie daje ci możliwość spokojnego rozpoczęcia dnia, bez pośpiechu i bez zmartwień. Stres z rana może wpłynąć na napiętą atmosferę w ciągu całego dnia i negatywnie odbić się na wszystkich wykonywanych przez nas zadaniach.

Z drugiej strony, gdy nauczymy się wstawać wcześnie rano, ograniczymy stres do minimum. Z tego wlaśnie powodu warto zdobyć się na ten wysiłek.

9. Zapewni to, że dotrzesz na czas

Dojazd do pracy, do szkoły i na oczekujące spotkania to także dobre powody, by wstawać wcześnie rano. Jeśli wstajesz tuż przed wyjazdem, ryzykujesz wiele, ponieważ każda niespodzianka lub potknięcie może oznaczać spóźnienie.

10. Może to pomóc ci rozwinąć siłę woli

Trzeba przyznać: wcześnie rano nie można się oprzeć ciepłemu łóżku, a kołdra jest przyjemna jak nigdy.

Jeśli jednak jesteś w stanie przezwyciężyć tę pokusę i wykazać siłę woli, aby codziennie wstawać wcześnie, nawet w weekendy, to dobry początek, aby zachować wielką determinację i osiągnąć wszystko, na co masz ochotę.

11. Wstać wcześnie rano pomoże ci osiągnąć twoje cele

Jeśli zaczniesz dzień bardzo wcześnie, nie tylko lepiej się zorganizujesz, ale mając czas na różne zaplanowane zajęcia, będziesz także bliżej swoich celów. Dobra organizacja to klucz do lepszej jakości życia.

12. Pomaga promować optymizm i dobry nastrój

Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Toronto, w których przeprowadzono wywiady z dorosłymi w różnym wieku, osoby wcześnie wstające mają lepszy nastrój i są bardziej optymistyczne.

13. Może poprawić jakość snu

Ponieważ przyzwyczajamy się do wczesnego wstawania, sen jest łatwiejszy w nocy.

W ten sposób mamy tendencję do wczesnego zasypiania i nabywania lepszych nawyków w zakresie odpoczynku, zapobiegając tym samym problemom z bezsennością.

14. Możesz uprawiać poranny seks

Jeśli nie przekonały cię poprzednie powody do wczesnego wstawania, ten może załatwić sprawę: możesz cieszyć się porannym seksem ze swim partnerem o porze, w której normalnie byście spali!

15. Twój zwierzak będzie szczęśliwy, podobnie jak rośliny

A jeśli to nie wystarczy, wczesne wstawanie da ci więcej czasu na spacer z psem bez ryzyka natknięcia się na wiele innych osób lub innych psów.

Z rana moożesz także podlewać rośliny. W rzeczywistości jest to jeden z najlepszych momentów, aby to zrobić!

Kobieta dba o kwiaty w domu - białe muszki 2 rośliny

16. Wstać wcześnie rano aby cieszyć się zdrowym życiem

Ranne ptaszki mają tendencję do unikania nadmiernego picia oraz obfitych i ciężkich posiłków wieczornych.

Z drugiej strony, jeśli zjesz dobre śniadanie, ćwiczysz, żyjesz bez stresu, uprawiasz dobry seks, odpoczywasz, zdobywasz to, na co masz ochotę… bez wątpienia Twoje życie będzie zdrowsze. Czy potrzebujesz jeszcze więcej powodów, aby wstawać wcześnie?

Ten artykuł może cię zainteresować: Zdrowe nawyki wspomagające detoks organizmu

Wstać wcześnie rano – wskazówki

Wiemy, że nie jest łatwo przyzwyczaić się do wczesnego wstawania. Mamy nie tylko zakorzeniony nawyk wstawania, gdy słońce jest już wysoko, ale także nabyliśmy zwyczaju spania do późna, przesiadywania do późna, aby oglądać telewizję lub sprawdzać serwisy społecznościowe.

Jednak wczesne wstawanie nie oznacza spania mniej lub gorzej. Wręcz przeciwnie, odpoczniesz lepiej, gdy wypracujesz w sobie nawyk.

Oczywiście, aby to zrobić, musisz regularnie kłaść się spać. Aby znaleźć najlepszy czas na pójście spać, oblicz potrzebne godziny snu. To znaczy, jeśli zamierzasz wstać o 5:30, powinieneś wyłączać światła co najmniej o 10 wieczorem.

Aby ci w tym pomóc, udzielimy ci następujących zaleceń:

 • Odejdź od smartfona co najmniej godzinę przed pójściem spać.
 • To samo dotyczy telewizora i komputera.
 • Najlepiej wykonać jakąś relaksującą czynność, taką jak czytanie czy leżenie w łóżku.
 • Nie pij kofeiny po piątej po południu.
 • Nie ćwicz na dwie lub trzy godziny przed snem.
 • Wyłącz wszystkie światła w nocy.
 • Medytuj lub stosuj ćwiczenia relaksacyjne.
 • Na koniec pamiętaj, aby ustawić budzik!

Kto rano wstaje temu Pan Bóg daje

Istnieje kilka popularnych wyrażeń, które odnoszą się do korzyści i powodów wczesnego wstawania.

Jednak przysłowia nie mówią nam, że jest to nawyk, którego należy się nauczyć. I jak wiele innych zdrowych nawyków, osiąga się to tylko stopniowo. Na początku może być ci trudno. Będą niepowodzenia, a może nawet złość i frustracja.

Jednak gdy zaczniesz czerpać korzyści z wczesnego wstawania, nie będziesz chciał zmienić nawyku za nic na świecie. Ogólnie rzecz biorąc, istnieje wiele powodów, aby wstawać wcześnie. Po prostu musisz je odkryć!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Becerra Rodríguez A. Relaciones entre la calidad de sueño con estrés académico y bienestar en universitarios. Lima: Pontificia Universidad Católica del Perú, 2018.

 • Begoña Amador C, Beltrán-Carrillo V, González-Cutre D, Cervelló E. Ejercicio físico agudo, agotamiento, calidad del sueño, bienestar psicológico e intención de práctica de actividad física. Revista Iberoamericana de Psicología del Ejercicio y el Deporte. 2017; 12(1): 121-127.

 • Díaz-Ramiro E, Rubio-Valdehita S, Luceño-Moreno L, Martín-García J. Relaciones entre percepción de riesgos psicosociales y hábitos de sueño. Ansiedad y Estrés. 2010; 16(2-3): 249-258.

 • Díaz-Ramiro E; Rubio-Valdehita S. Desarrollo de un instrumento de medida de los hábitos de sueño. Un estudio con jóvenes universitarios carentes de patologías Revista Iberoamericana de Diagnóstico y Evaluación – e Avaliação Psicológica. 2013; 36(2): 29-48-

 • Miró E, Cano M, Buela G. Sueño y calidad de vida. Revista Colombiana de Psicología. 2005; (14):11-27.

 • Puerto M, Rivero D, Sansores L, et al,  Somnolencia, hábitos de sueño y uso de redes sociales en estudiantes universitarios. Enseñanza e Investigación en Psicología. 2015; 20(2):189-195.

 • Von Oetinger A, Trujillo L,  Beneficios metabólicos de realizar ejercicio en estado de ayuno. Revista Chilena de Nutrición. 2015; 42(2):145-150.

 • Warburton D, Bredin S. Health benefits of physical activity: a systematic review of current systematic reviews. Curr Opin Cardiol. 2017; 32(5): 541-556.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.