Wskazówki, jak dbać o meble ogrodowe

Meble ogrodowe wracają do użytku wraz z nadejściem wiosny i lata. Zobaczmy, jak możemy utrzymać je w dobrym stanie.
Wskazówki, jak dbać o meble ogrodowe

Napisany przez Maria Jimena Freytes

Ostatnia aktualizacja: 08 września, 2022

Ciepłe temperatury i dłuższe dni zachęcają do dłuższego korzystania z naszych ogrodów lub tarasów. Spotkania towarzyskie i rodzinne są na porządku dziennym, a przestrzenie na świeżym powietrzu zajmują centralne miejsce w tym okresie. Dlatego chcemy podzielić się z Wami kilkoma wskazówkami, jak dbać o meble ogrodowe, aby były w dobrym stanie.

Wiemy, że pogoda może wpływać na stan mebli, które używamy w naszych ogrodach. Istnieją jednak pewne działania mające na celu złagodzenie szkód wyrządzonych przez słońce, wiatr i deszcz. Przyjrzyjmy się niektórym z nich.

1. Zapewnij co najmniej kilka godzin cienia

Chociaż mówimy o przestrzeniach zewnętrznych, meble, które stawiamy na tarasie lub w ogrodzie, powinny mieć kilka godzin cienia dziennie. Możemy zapewnić schronienie na różne sposoby, pergolą, dużym parasolem lub lepszym dachem.

Wszystko zależy od wymiarów powierzchni, na której znajduje się mebel. Oprócz dbania o meble ogrodowe, będziemy mogli w ten sposób cieszyć się dniem bez wystawiania się na bezpośrednie światło słoneczne. Ponadto, jeśli w domu są dzieci, będą się cieszyć zajęciami na świeżym powietrzu w dobrym cieniu.

Pergola do pielęgnacji mebli ogrodowych
Możesz zbudować pergolę, która nada oryginalny styl Twojemu patio i będzie odpowiednim miejscem na meble ogrodowe.

2. Regularnie czyść meble ogrodowe

Kluczowe znaczenie ma codzienne usuwanie kurzu, aby nie gromadził się i utrudniał czyszczenie resztek brudu. Nie trzeba ich codziennie dokładnie myć, ale miotełka do kurzu pomoże utrzymać je w czystości.

Możesz również przeczytać ten artykuł: Oryginalne pomysły na dekoracje z butelek

3. Chroń swoje drewniane meble ogrodowe

W przypadku mebli drewnianych pielęgnacja musi być bardziej intensywna i konkretna. W tym celu zalecamy, aby raz w roku zabezpieczyć je lakierami odpornymi na słońce. Istnieją również naturalne olejki, które po nałożeniu zapewniają dodatkową warstwę ochronną.

Chcielibyśmy podkreślić, że wybierając meble drewniane do swojego ogrodu, upewnij się, że mają one specjalną farbę do użytku na zewnątrz. Aby utrzymać je w dobrym stanie, należy raz w tygodniu czyścić je miękką szczotką i wodą z mydłem. Pamiętaj, aby pod koniec czyszczenia dokładnie wysuszyć drewno, aby go nie uszkodzić.

4. Zadbaj o meble ogrodowe wykonane z naturalnych włókien

Jednym z rosnących trendów dekoracyjnych jest stosowanie mebli wykonanych z naturalnych włókien, takich jak wiklina, rattan czy juta. Chociaż te materiały są bardzo piękne, mają tendencję do gromadzenia dużej ilości kurzu.

Aby je wyczyścić, możesz wybrać pędzel, a następnie roztwór wody z mydłem. Dobrze je wysusz i pozostaw w cieniu, aż całkowicie wyschną.

5. Utrzymuj metalowe meble ogrodowe w dobrym stanie

Materiały takie jak żelazo, aluminium lub stal są zwykle ulubionymi, jeśli chodzi o meble ogrodowe, ponieważ są niezwykle odporne i wytrzymałe. Ich wadą jest jednak utlenianie, chociaż możemy tego uniknąć.

Podobnie jak w przypadku mebli drewnianych, raz w roku powinniśmy nakładać specjalny lakier zabezpieczający metal. Możesz zapytać w lokalnym sklepie ze sprzętem, jaki produkt najlepiej się sprawdzi.

6. Chroń plastikowe meble

Jeśli zależy nam na niedrogich, wytrzymałych i łatwych w pielęgnacji meblach, powinniśmy zdecydować się na plastik. Do czyszczenia tego typu mebli potrzebujemy jedynie ściereczki, wody i detergentu. Zachowaj ostrożność przy bezpośredniej ekspozycji na słońce, ponieważ plastikowe meble łatwo wysychają, a to skraca ich żywotność.

dbanie o meble ogrodowe
Jeśli zaniedbasz i zostawisz swoje plastikowe meble na podwórku, w krótkim czasie mogą stracić swoją użyteczność.

7. Zadbaj o poduszki na meblach ogrodowych

Jednym z najlepszych sposobów ochrony poduszek jest stosowanie pokrowców powlekanych plastikiem. Aby wyeksponować tkaniny, możesz wybrać przeźroczyste pokrowce, które przykrywają poduszki.

Oprócz ochrony przed plamami z jedzenia i napojów będziesz chronić meble ogrodowe przed brudem i wilgocią. Jeśli wolisz pozostawić poduszkę niezabezpieczoną, co jakiś czas pierz ją, aby nie dopuścić do osadzania się plam, co utrudni ich usunięcie.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać:Zrównoważony dom – jak troszczyć się o naszą planetę na co dzień

8. Wybierz odpowiednie materiały

Jeśli musisz kupić nowe meble, zalecamy, aby wziąć pod uwagę nie tylko koszt, ale także to, żeby właściwości materiałów były odpowiednie do użytku na zewnątrz. Wielokrotnie dajemy się ponieść względom estetycznym i skupiamy się tylko na ich wyglądzie. Niestety w ten sposób nie zwracamy uwagi, czy wytrzymają różne warunki pogodowe i jaka będzie ich funkcjonalność.

Dbanie o meble ogrodowe to kwestia nawyku

W tym artykule przyjrzeliśmy się kilku pomysłom, które możemy zastosować, aby chronić meble, których używamy w ogrodzie lub na tarasie. Z pewnością masz również własne metody, które być może można ulepszyć dzięki tym sugestiom.

Każdy rodzaj materiału wymaga szczególnej pielęgnacji. Dopóki ją stosujemy, utrzymamy meble ogrodowe długo i w idealnym stanie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Martinez Gutierrez, E. S. (2021). Mimbre.
  • Stevens, David: Una habitación en exterior: diseñar el jardín en casa, Blume, 2008.
  • Morales, M. I. C., & Sordo, J. J. E. (1995). Acabados para madera en exteriores. Madera y Bosques1(2), 9-22.
  • Galván Sánchez, V. A., Gutiérrez Robles, J. A., Ortiz Muro, V. H., & Sánchez Herrera, R. (2012). El Hogar sillas Muebles de acero inoxidable con blancoalta frecuencia. Ingeniería Energética33(2), 122-132.
  • Monteys, X. (2021). La casa como jardín. Gustavo Gili.
  • Pacyna, E., Pacyna, J., Steenhuisen, F., & Wilson, S. (2006). Costco Muebles de jardín Jardín Sofá. Atmos. Environ40, 4048-4063.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.