Korzyści z posiadania solarium w domu

Przestrzenie takie jak taras lub dach mogą stać się idealnym miejscem na relaks i cieszenie się słońcem. Dowiedz się o korzyściach płynących z urządzenia solarium w domu.
Korzyści z posiadania solarium w domu

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Solarium w domu to przestrzeń do opalania i dopuszczenia światła słonecznego do roli głównego bohatera. W szczególności jest to przestrzeń na zewnątrz, której celem jest relaks, odpoczynek i oderwanie się od codzienności. Jak więc zbudować takie miejsce w domu?

Chociaż termin solarium odnosi się również do kabin do opalania, w tym artykule mamy na myśli obszar domu przeznaczony do przyjmowania promieni słonecznych. Opowiemy Ci o zaletach takiego solarium i pokażemy, jak dostosować tę przestrzeń do warunków Twojego domu.

Korzyści z posiadania solarium w domu

Solarium daje wiele korzyści związanych z ekspozycją na promienie słoneczne i relaksacją. Może również stać się bardzo malowniczym zakątkiem wewnątrz domu. Oto główne zalety solarium.

Wspaniale wspomaga wchłanianie witaminy D

Niewątpliwie jedną z najważniejszych zalet solarium w domu jest możliwość opalania się. W tym sensie idealnie pomaga pozyskiwać witaminę D, którą skóra naturalnie wytwarza podczas ekspozycji na słońce.

Potrzebujemy tej witaminy do wchłaniania wapnia w kościach. Ma również bezpośredni związek z prawidłowym metabolizmem, zdrowiem sercowo-naczyniowym, układem odpornościowym i funkcją mózgu.

Istnieją pewne pokarmy lub suplementy, które mogą dostarczyć witaminę D. Dużo korzystniejsze jest jednak jej naturalne uzupełnianie poprzez ekspozycję na promienie słoneczne. Wystarczy zaledwie 15 do 20 minut dziennie, aby uzyskać dobry efekt dla organizmu.

Kluczem jest wygrzewanie się na słońcu między 9 a 11 rano lub w ostatnich godzinach dnia, aby chronić skórę przed agresją promieni UV. W ten sposób unikniemy negatywnych skutków zdrowotnych spalenia skóry, takich jak rak skóry.

Es ideal para favorecer la absorción de la witamina D
Solarium to świetna przestrzeń do relaksu i opalania.

Sądzimy, że może cię zainteresowany również ten temat: Rośliny, które łatwo możesz zasadzić w ogrodzie

Solarium w domu może pomóc w poprawie nastroju

Przyjmowanie światła słonecznego wiąże się z lepszym nastrojem oraz zmniejszeniem stresu i niepokoju. Mówiąc dokładniej, przyczynia się do uwalniania serotoniny, zwanej też „hormonem szczęścia”.

Bezpieczny i prywatny sposób na opalanie się w domu

Ponieważ jest to miejsce intymne i osobiste, można spokojnie ubrać bikini lub skąpy strój, aby cieszyć się słońcem. W rzeczywistości jest to świetny sposób na opalanie. Ważne jest przy tym przestrzeganie zaleceń pielęgnacyjnych i stosowanie dobrych produktów, aby uzyskać idealną opaleniznę.

Miejsce wypoczynku i rekreacji

Solarium, oprócz tego, że jest ekskluzywnym miejscem do opalania, może być również świetną przestrzenią wypełnioną pięknymi roślinami i wszelkiego rodzaju udogodnieniami. W tym sensie może stać się idealnym miejscem do czytania, medytacji, drzemek lub praktykowania dowolnej metody relaksacyjnej.

I chociaż jest to przestrzeń stworzona, by cieszyć się nią w ciągu dnia, można z niej korzystać również w nocy. Na przykład może stać się idealnym miejscem do obserwowania gwiazd.

W miesiącach zimowych, nawet jeśli nie ma dużo słońca, stworzy również niewielki efekt cieplarniany, idealny do utrzymania ciepła i pielęgnacji roślin domowych.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Jak używać butelek szklanych z recyklingu do dekoracji ogrodu

Jak zbudować solarium w domu?

Najlepiej wykorzystać taras lub dach, aby zbudować solarium w domu. Chociaż jest to przestrzeń stworzona do opalania, nie oznacza to, że nie powinna mieć cienia. Wręcz przeciwnie, musi posiadać elementy umożliwiające ochronę przed silnymi promieniami UV, szczególnie w sezonie letnim.

Zwykle ma formę „pudełka”. Oznacza to, że jest zbudowane z kilku ścian – mogą być ze szkła – które wyznaczają granice przestrzeni. Trzeba jednak otworzyć przestrzeń na dachu, aby wpuścić słońce.

Najlepszą opcją jest rozsuwany szklany dach. W ten sposób można go otworzyć na bezpośrednie działanie promieni słonecznych lub zamknąć w przypadku deszczu.

W solarium powinny również znajdować się sofy, poduszki i wygodne krzesła. Najlepiej urządzić je w taki sposób, aby miejsce wyglądało bardzo przyjemnie. Bardzo dobrze sprawdzają się w tego typu przestrzeni rośliny domowe i elementy rustykalne. Ponadto parasol tarasowy to obowiązkowa ochrona przed słońcem w przypadku intensywnego słońca.

Rośliny są najlepszym uzupełnieniem dekoracji solarium.

Pamiętaj, aby zadbać o swoją skórę

Teraz, gdy znasz już wszystkie korzyści płynące z posiadania solarium w domu i wiesz, jak je zbudować, na pewno zechcesz je urządzić. Ciesz się słońcem, ale pamiętaj też, żeby używać kremów przeciwsłonecznych i innych produktów do pielęgnacji skóry, aby korzystać z tej przestrzeni bez ryzyka i problemów.

Staraj się też nie nadużywać przebywania na słońcu, zwłaszcza latem, ponieważ nadmierna ilość promieni UV mają negatywny wpływ zarówno na skórę, jak i na nasze zdrowie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Mead MN. Benefits of sunlight: a bright spot for human health [published correction appears in Environ Health Perspect. 2008 May;116(5):A197]. Environ Health Perspect. 2008;116(4):A160-A167. doi:10.1289/ehp.116-a160
  • Armstrong BK, Cust AE. Sun exposure and skin cancer, and the puzzle of cutaneous melanoma: A perspective on Fears et al. Mathematical models of age and ultraviolet effects on the incidence of skin cancer among whites in the United States. American Journal of Epidemiology 1977; 105: 420-427. Cancer Epidemiol. 2017 Jun;48:147-156. doi: 10.1016/j.canep.2017.04.004. Epub 2017 May 3. PMID: 28478931.
  • Sansone RA, Sansone LA. Sunshine, serotonin, and skin: a partial explanation for seasonal patterns in psychopathology?. Innov Clin Neurosci. 2013;10(7-8):20-24.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.