Wrastające paznokcie – domowe leczenie

Wrastające paznokcie – domowe leczenie
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Kiedy skóra, która otacza nasze paznokcie, staje się zaczerwieniona, bolesna w dotyku i zainfekowana, prawdopodobnie dopadła Cię infekcja spowodowana przez wrastające paznokcie.

Dziś dostarczamy ci najważniejszych informacji dotyczących tego problemu. Dowiesz się, czym są wrastające paznokcie. A także co jest ich przyczyną oraz jak można je skutecznie wyleczyć za pomocą naturalnych środków.

Wrastające paznokcie – co to takiego?

Kiedy zauważamy zaczerwienienie wzdłuż krawędzi paznokcia, pojawia się infekcja lub ból przy dotyku, prawdopodobnie następuje wrastanie płytki paznokciowej w naskórek palców. Najczęściej wrastające paznokcie to problem dotyczący dużego palca u stóp. Jednak nie oznacza to, że nie może pojawić się na każdym innym z palców.

Dlaczego paznokcie wrastają w naskórek palców?

Nie ma jednej jedynej przyczyny wrastania paznokci w naskórek palców. Najczęściej jest to jednak:

Stopy i paznokcie
  • Noszenie nieodpowiedniego obuwia, które uciska lub nie jest odpowiednio dopasowane do stopy. Mamy tu na myśli zwłaszcza obuwie sportowe. A także te, w którym spęczamy wiele godzin z rzędu, bez możliwości częstego poruszania się.
  • Nieodpowiednio obcięte paznokcie.
  • Problemy fizyczne stopy, takie jak deformacje czy niecodzienny kształt palców, które dodatkowo wywierają presję na inne palce stopy. Warto również wiedzieć, że niektóre osoby po prostu rodzą się już z paznokciami, które są nadmiernie zaokrąglone, zbyt duże lub po prostu mają tendencję do wrastania.

Jak widać, wiele osób zmaga się z problemem wrastających paznokci, nawet jeśli przywiązuje dużą wagę do odpowiedniego obuwia i uważnie obcina paznokcie.

Kiedy należy pójść do lekarza?

W niektórych przypadkach stosowanie naturalnych środków na wrastające paznokcie nie jest wskazane i należy wówczas udać się do lekarza. Mowa tu przede wszystkim o osobach chorych na cukrzycę, z urazami stopy, kostki, nogi lub przy słabym krążeniu krwi w nogach.

Należy zasięgnąć fachowej porady również w sytuacji, gdy w miejscu wrastającego paznokcia pojawia się ropa. Pamiętaj, że wszelkiego rodzaju infekcje trzeba leczyć jak najszybciej.

Jeśli często występuje u Ciebie problem wrastających paznokci i dotąd nie potrafiłeś stwierdzić jego przyczyny, opinia lekarza na pewno okaże się pomocna.

Naturalne leczenie wrastających paznokci

Poniżej przedstawiamy prosty naturalny zabieg, który pozwoli ci zwalczyć wrastające paznokcie.

  • Mocz stopę z wrastającym paznokciem w misce ciepłej wody kilka razy dziennie. Zanurz stopę na kilka minut, po czym dokładnie ją osusz.
  • Masuj okolice podrażnionej skóry, wykorzystując do tego odrobinę oliwy z oliwek lub olejku migdałowego. Jeśli dodatkowo pojawiła się infekcja lub chcesz jej zapobiec, dodaj również kilka kropli olejku z drzewa herbacianego – ma on bowiem silne działanie antybiotyczne.
  • Spróbuj umieścić pod paznokciem odrobinę waty lub nici dentystycznej. Często jednak czynność ta wymaga wiele cierpliwości.
  • Powtarzaj powyższe czynności przez kila dni z rzędu. Kiedy odczujesz, że obszar wrastającego paznokcia stał się miękki, obetnij paznokieć odpowiednio odkażonymi cążkami.
  • Zawsze obcinaj paznokcie na prosto, nadając im kwadratową formę. Jeśli obszar palca jest bardzo zainfekowany, przycinaj paznokieć stopniowo, aż do całkowitego usunięcia przyczyny podrażnienia i bólu.

Woda tymiankowa

Powyższa kuracja lecznicza okaże się jeszcze skuteczniejsza, jeśli zamiast wody zastosujesz wodę tymiankową.

Świeży tymianek

Tymianek jest rośliną leczniczą o różnorodnych korzyściach dla naszego organizmu – pomaga zwalczyć stan zapalny, infekcje oraz łagodzi ból. Jest więc zatem idealnym naturalnym środkiem do leczenia wrastających paznokci.

Przygotuj wywar z tymianku: do szklanki wrzącej wody wrzuć dwie łyżki suszonego lub naturalnego tymianku, a następnie gotuj przez 5 minut, po czym odstaw na kolejne 5 minut do ostudzenia.

Naturalna kuracja na bazie cytryny i soli

Jeśli w twoim przypadku powyższa kuracja nie przyniosła ulgi, możesz wypróbować inny stosowany od wieków środek leczniczy na bazie cytryny i soli. Przekrój cytrynę na pół, wydrąż otwór w jej centralnej części i wsyp do niego odrobinę soli morskiej.

Sól i cytryna

Następnie wciśnij zaczerwieniony palec w otwór cytryny. Pozostaw na 20 minut. Powtarzaj zabieg codziennie, aż palec całkowicie się wygoi.

Zarówno cytryna, jak i sól mają silne właściwości dezynfekujące oraz skutecznie usuwają stan zapalny.

Zdjęcia: mattsabo17 i devillibrarian


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.