Woda kokosowa i jej właściwości

· Maj 9, 2016
Chociaż nie istnieją przeciwwskazania co do jej codziennego spożycia, pamiętaj o zdrowej diecie i aktywności fizycznej, ponieważ każda szklanka to od 45 do 60 kcal.

Woda kokosowa jest jak najbardziej „trendy”. Przez wiele lat była napojem orzeźwiającym tysiące osób w krajach tropikalnych i służyła jako główny składnik najróżniejszych potraw. W dzisiejszych czasach korzysta się z niej na całym świecie. Wszystko to ze względu na ogrom obecnych w niej nutrientów.

Jest niskokaloryczna i nie zawiera cholesterolu, a dostarcza bardzo dużych ilości potasu (nawet cztery razy więcej niż banany). Jako, że doskonale nawadnia organizm, zalecana jest zwłaszcza sportowcom chcącym uzupełnić płyny i sole mineralne.

Bardzo ważna kwestia – woda kokosowa to nie to samo co mleko, czy olejek kokosowy; prezentują one o wiele wyższą zawartość tłuszczów i kalorii.

Woda kokosowa ma posmak słodkawego orzecha. Obecne w niej węglowodany, w formie cukru i elektrolitów, dostarczają więcej energii niż jakiekolwiek napoje komercyjne.

Woda kokosowa i jej właściwości odżywcze

Napój ten jest w 100% naturalny i jest najzdrowszym sposobem na nawodnienie organizmu. A to dlatego, że zawiera dużo mniejsze ilości cukru niż słynne „energetyki”, a nawet niektóre soki owocowe.

W jej skład wchodzą:

  • 54,5 kcal.
  • 1,3 g cukru.
  • 61 mg potasu.
  • 5,45 mg sodu.

Oprócz tego, woda kokosowa jest źródłem wielu składników odżywczych. Chcesz wiedzieć, o które nutrienty chodzi?

Polecamy Ci przeczytać: Dieta odchudzająca – poznaj 3 najskuteczniejsze

Wspomaga proces odchudzania

Płaski brzuch

To świetna alternatywa dla wody – zawiera małą ilość tłuszczu i kalorii i przyspiesza proces odchudzania. Jej właściwości pomagają oczyścić organizm z toksyn i redukują uczucie głodu.

Czysta i gładka cera

Woda kokosowa może być używana jako tonik do twarzy. Zwalcza trądzik i inne niedoskonałości pojawiające się na skórze.

Rozjaśnia i zamyka otwarte pory, ograniczając tym samym wydzielanie się sebum. To właśnie dlatego tak wiele produktów kosmetycznych zawiera wodę kokosową jako swój główny składnik.

Poprawia przemianę materii

Przemiana materii

Dzięki dużej zawartości błonnika, prezentuje delikatny efekt przeczyszczający. Zapobiega zaparciom, niestrawności, nadkwaśności i zgadze. Woda kokosowa świetnie spisze się również po zbyt obfitych posiłkach – unikniesz nabrzmiałego brzucha i gazów.

Zawarte w wodzie kokosowej elektrolity zapobiegają odwodnieniu organizmu podczas biegunek, wymiotów, czy nadmiernego oddawania moczu.

Zawsze nawodniony organizm…

Woda kokosowa świetnie spisze się zwłaszcza wtedy, kiedy nasz organizm jest odwodniony i brakuje mu soli mineralnych. Na przykład po intensywnym wysiłku fizycznym. Zawarte w niej substancje, takie jak potas i sód, przyspieszają regenerację ciała i umysłu.

Obniża ciśnienie tętnicze

Ciśnienie tętnicze

Zdarza się, że zbyt wysoki poziom elektrolitów prowadzi do podwyższonego ciśnienia tętniczego. Jako, że woda kokosowa jest ich naturalnym źródłem, pomaga uregulować ich ilość i zachować równowagę. Osoby, które cierpią na nadciśnienie powinny pijać ją każdego ranka, na czczo.

Przeczytaj też: Obniż ciśnienie tętnicze bez leków!

Kompatybilna z krwią

Mogłaby uratować Ci życie! Woda kokosowa, w razie ekstremalnej konieczności, wprowadzona dożylnie natychmiast nawadnia organizm!

Jakie ilości są najbardziej rekomendowane?

Woda kokosowa

Produkt ten można pijać jako osobny napój lub mieszać go z, na przykład, warzywami i owocami. Na dzień dzisiejszy nie stwierdzono żadnych skutków ubocznych, dlatego też może być konsumowana na co dzień.

Pamiętaj jednak, żeby prowadzić możliwie zdrowy tryb życia i zbilansowaną dietę. Woda kokosowa zawiera od 45 do 60 kcal (na szklankę), a woda naturalna nie ma ich wcale.

Należy również wspomnieć, że wszystkie opisane właściwości występują w wodzie kokosowej w 100% organicznej. W sklepach i supermarketach można kupić wersję komercyjną, w puszkach lub butelkach, ale nie jest ona tak zdrowa jak ta pochodzenia naturalnego, z zielonych kokosów.