Woda kokosowa - jej 8 niesamowitych zalet

Woda kokosowa - jej 8 niesamowitych zalet

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Woda kokosowa jest słodka i idealnie nadaje się do dodania specjalnego akcentu do herbat lub koktajli. Ale czy kiedykolwiek słyszałeś o innych zaletach wynikających z jej spożywania?

Zanim zaczniemy nasz artykuł, powinieneś wiedzieć, że woda kokosowa jest znana jako doskonały napój dla profesjonalnych sportowców. Jej reputacja bierze się ze wszystkich korzyści, które oferuje i jakie wyjaśnimy poniżej.

Czym jest woda kokosowa?

Woda kokosowa to czysty płyn, który znajduje się w kokosie. Zawiera 94% wody, a także dużą ilość minerałów, witamin i składników odżywczych.

 1. To wspaniałe źródło składników odżywczych

Picie wody kokosowej.

Pierwszą korzyścią płynącą z tego napoju na naszej liście jest to, że jest to smaczny, łatwy i skuteczny sposób na uzyskanie witamin i minerałów. Jedna szklanka wody kokosowej zawiera:

 • 9 gramów węglowodanów.
 • 3 gramy błonnika.
 • 2 gramy białka.
 • 46 kalorii.
 • Witaminę C.
 • Magnez.
 • Potas.
 • Sód.
 • Wapń.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Składniki antyodżywcze, których nie należy mieszać z innymi

 1. Pomaga utrzymać prawidłową wagę

Kolejną zaletą wody kokosowej jest to, że jest słodka, ale mało kaloryczna. Jest więc idealnym substytutem napojów, soków i innych napojów w butelkach.

Ponadto wysoka zawartość antyoksydantów pomaga zachować młody wygląd. Jednakże, ponieważ woda zawiera również wysoki poziom cukru i sodu, nie powinieneś jej spożywać w nadmiarze.

Powinieneś codziennie pić szklankę (250 ml) wody kokosowej. Jeśli chcesz w pełni wykorzystać jej słodki smak, wymieszaj ją z litrem wody.

 1. Woda kokosowa ma właściwości przeciwutleniające

Wolne rodniki są niestabilnymi cząsteczkami, które pojawiają się w komórkach podczas metabolizmu. Kiedy występuje zbyt wiele wolnych rodników, organizm znajduje się w stanie stresu oksydacyjnego.

Stres oksydacyjny może uszkodzić komórki i zwiększyć ryzyko zachorowania. Na szczęście kolejną korzyścią płynącą z wody kokosowej jest to, że zawiera ona przeciwutleniacze, które zwalczają wolne rodniki.

Woda kokosowa.
 1. Nawadnia Twój organizm

Wśród wielu innych zalet tego pysznego napoju jest wysoka zawartość elektrolitów. Organizm potrzebuje tych minerałów, aby utrzymać równowagę płynów. Woda kokosowa doskonale nadaje się do nawodnienia organizmu po intensywnych ćwiczeniach fizycznych. Elektrolity, które zapewnia to:

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Nawodnienie organizmu- 5 powszechnych błędów z nim związanych

 1. Pomaga obniżyć poziom ciśnienia krwi

Kobieta mierząca ciśnienie.

Zawartość potasu w wodzie kokosowej pomaga obniżyć ciśnienie krwi. Tylko 1 szklanka wody kokosowej może dostarczyć 600 mg potasu.

 • Pamiętaj, że oprócz picia wody kokosowej, powinieneś ćwiczyć i przestrzegać zdrowej diety.
 1. Woda kokosowa kontroluje poziom glukozy

Czy jesteś diabetykiem ? Jeśli tak, z przyjemnością dowiesz się, że kolejną korzyścią płynącą z wody kokosowej jest to, że może stabilizować poziom cukru we krwi. Jako doskonałe źródło magnezu, zwiększa wrażliwość organizmu na insulinę.

Dobrym sposobem na uniknięcie wzrostu poziomu glukozy jest używanie wody kokosowej jako bazy dla zielonych koktajli. Aby zrobić odpowiedni napój, użyj dwóch porcji warzyw i pomiń owoce.

 1. Zapobiega bólom głowy i kacowi

Woda kokosowa.

Kiedy pijesz alkohol, Twoje ciało błaga o wodę i elektrolity. Następnego dnia ta potrzeba może sprawić, że poczujesz się ospały, zmęczony, może też wywołać bóle głowy i nudności. Szklanka wody kokosowej może pomóc Ci poczuć się lepiej.

Jeśli cierpisz na ból głowy, który nie jest związany z alkoholem, woda kokosowa nadal może być bardzo pomocna. Zawarte w niej elektrolity mogą zmniejszyć dyskomfort.

 1. Zapobiega kamieniom nerkowym

Picie dużej ilości płynów jest ważne dla zapobiegania powstawaniu kamieni nerkowych. Mimo, że woda jest fantastyczną opcją, nie każdy lubi ją pić. Jeśli tak jest i w Twoim przypadku, masz szczęście.

Kamienie nerkowe tworzą się, gdy w nerkach gromadzi się zbyt dużo wapnia, szczawianów i innych związków. Woda kokosowa zapobiega przyłączaniu się tych kryształków do nerek. Zmniejsza również ilość kryształów lub pozostałości, które tworzą, ułatwiając wydalenie ich z organizmu.

Czy możesz uzyskać te same korzyści z komercyjną wodą kokosową?

Istnieje wiele marek komercyjnych, które oferują bardzo zdrowe opcje. Powinieneś sprawdzić etykiety produktów. Dobry produkt powinien zawierać tylko wodę kokosową i, być może, wodę mineralną.

Jeśli znajdziesz inne składniki, takie jak konserwanty lub cukier, poszukaj innej opcji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.