Wizyta u fryzjera – nie rezygnuj z chwili relaksu!

Czy wiesz, że wizyta u fryzjera to nie tylko dobra metoda na poprawienie urody, ale także świetny sposób na relaks i ukojenie nerwów. Obcięcie włosów, farbowanie, henna, manicure... gdzie lepiej odprężyć się i zaznać życia towarzyskiego niż w salonie fryzjerskim?
Wizyta u fryzjera – nie rezygnuj z chwili relaksu!

Napisany przez Solimar Cedeño

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

O tym, że wizyta u fryzjera i nowa fryzura mogą lepiej umocnić poczucie wartości kobiety niż niejeden poradnik psychologiczny, wiadomo nie od dziś!

Chociaż częste chodzenie do fryzjera może być uznawane za przejaw próżności, dla wielu kobiet jest to świetna okazja na chociażby chwilowe oderwanie się od problemów życia codziennego i towarzyszącego im stresu. Bez względu na to, co myślicie na ten temat, jedno jest pewne – wizyta u fryzjera jeszcze nikomu nie zaszkodziła!

Dziś salony fryzjerskie oferują nie tylko strzyżenie, modelowanie i farbowanie włosów. Wiele z nich ma znacznie szerszy wachlarz usług, na przykład profesjonalny manicure i pedicure, depilację, odprężający masaż czy też zabiegi upiększające na twarz.

Obecnie wizyta u fryzjera jest zatem synonimem relaksu i poświęcenia chwili na dopieszczenie swojego ciała i duszy. Co więcej, wielu specjalistów w dziedzinie zdrowia psychicznego zaleca swoim pacjentkom wizyty w centrach urody, które ich zdaniem mają bardzo pozytywny wpływ na umacnianie ich poczucia własnej wartości.

Wizyta u fryzjera – kobiecy schron przed stresem

Wizyta u fryzjera

Z pewnością nie raz słyszałaś z ust koleżanki, że wydaje ona krocie na mycie włosów u fryzjera, chociaż może to robić za darmo w swoim domu. Nie chodzi tu jednakże o oszczędność. Powodem tej “rozrzutności” jest poczucie relaksu, jakiego doświadczamy w profesjonalnych centrach kosmetycznych i fryzjerskich.

Salon fryzjerski miejscem spotkań

Kiedy myślimy o wizycie u fryzjera zwykle przychodzi nam na myśl odmiana naszego wyglądu. Rzeczywiście do fryzjera chodzimy po to, aby się obciąć, zafarbować, zrobić szałową fryzurę itp. Warto jednak odwrócić medal i zobaczyć także jego drugą stronę.

Wbrew pozorom wizyta u fryzjera to nie tylko powód do zadbania o wygląd zewnętrzny, ale także i o zdrowie psychiczne. Terapeutyczne działanie tego miejsca może mieć kilka wymiarów:

  • Społeczny: polegający na wchodzeniu w interakcję z innymi, poszerzaniu kręgu znajomych, a nawet nawiązywaniu nowych przyjaźni.
  • Emocjonalny: wizyta u fryzjera to chwila spokoju w miejscu, w którym jesteśmy obsłużeni z uwagą i starannością. Któż z nas nie lubi, gdy nam dogadzają i nas rozpieszczają. Nie ma znaczenia czy jesteś kobietą, mężczyzną, czy dzieckiem – wszyscy lubimy tego typu chwile relaksu!
  • Ogólnorozwojowy, czyli poznawanie nowych tendencji, bycie na bieżąco z aktualną modą. Oprócz obserwacji pracy wykwalifikowanego personelu, mamy również okazję do poczytania gazet branżowych albo zapoznania się z najnowszymi nowinkami ze świata mody i show-biznesu.

Wiele salonów oferuje swoim klientom kawę lub herbatę, relaksacyjną muzykę, próbki profesjonalnych kosmetyków itp. Wszystko po to, by klient czuł się komfortowo i miał ochotę wracać do salonu jak najczęściej.

A co z matkami? Przecież nie każda z nas ma z kim zostawić malucha, aby wybrać się na strzyżenie lub zabiegi. Otóż w coraz większej ilości salonów znajdziemy miejsce do zabaw dla najmłodszych dzieci. Kiedy mama oddaje się chwili relaksu, jej pociecha zajmuje się rysowaniem, graniem czy zabawami z innymi dziećmi.

Wizyta u fryzjera – zalety dla urody i zdrowia

Przebywanie w miejscu, gdzie troszczy się o nas profesjonalnie wyszkolony personel może nam przynieść więcej korzyści niż sobie wyobrażamy.

Chwila tylko dla siebie

Jedną z najważniejszych korzyści płynących z regularnych wizyt u fryzjera jest poświęcenie sobie czasu. Przecież na co dzień zapominamy o sobie i o swoich potrzebach. Ile razy spoglądasz na swoje paznokcie z wyrzutem, ze nie masz czasu ich wypielęgnować? Albo, że nie znajdujesz chwili na ufarbowanie włosów? A przecież godzinna wizyta u fryzjera w zupełności wystarczy, abyś czuła się dobrze i pięknie!

Aby poczuć się dobrze, naprawdę nie potrzeba wiele. Wystarczy dobry masaż głowy, dobranie twarzowej fryzury, niezobowiązujące plotki z fryzjerem, aromatyczna kawa, która rozpieści zmysły i sprawi, że kłopoty odpłyną gdzieś daleko. Choćby to trwało tylko chwilę, każdy z nas na to od czasu do czasu zasługuje.

Zaobserwuj, że kobiety wychodzące od fryzjera zawsze są promienne i uśmiechnięte. Coś w tym musi być!

Okazja do tego, aby nauczyć się pielęgnować swoje ciało

Bądźmy szczerzy: nikt z nas nie może sobie pozwolić na codzienne zabiegi w salonie fryzjerskim. A przecież wszyscy chcemy wyglądać idealnie i pięknie każdego dnia. Dlaczego by nie wykorzystać wizyty u fryzjera na podglądanie, jak fachowiec zajmuje się Twoimi włosami, aby potem te same kroki wykonywać samodzielnie w domu?

Siedząc na fotelu, zapytaj fryzjera, jakie domowe zabiegi będą najlepsze dla Twoich kosmyków, jak je pielęgnować i układać. Z pewnością bardzo chętnie Ci doradzi i pokaże, jak powinnaś się czesać i jakich kosmetyków używać.

Poznaj inne usługi swojego salonu. Może mają w ofercie także regulację brwi, hennę, depilację itp. Być może będziesz mogła kompleksowo zadbać o siebie w jednym miejscu. To przecież nieoceniona oszczędność czasu! Raz w miesiącu będziesz wpadać do salonu, a na co dzień zadbasz o siebie samodzielnie.

Profesjonalna obsługa

Nawet jeśli będziesz stosować się do zaleceń fryzjera i skrupulatnie odwzorowywać jego kroki samodzielnie w domu, prawdopodobnie nie osiągniesz takiego samego efektu jak profesjonalista. To jeden z wielu powodów, dla których nie warto rezygnować z regularnych wizyt u fryzjera.

Profesjonalny pedicure

Fachowa obsługa i dopieszczanie naszej osoby zawsze pozytywnie wpływa na samopoczucie. Ponadto umacnia poczucie własnej wartości oraz pomaga się odprężyć i odstresować. Pozwól sobie więc od czasu do czasu, by ktoś o Ciebie zadbał!

Włosy i paznokcie, czyli 2 w 1

Jeśli Twój ulubiony salon fryzjerski ma także w ofercie manicure i pedicure, naprawdę świetnie trafiłaś! Jedna wizyta u fryzjera może być dla Ciebie niezwykle owocna: odświeżona fryzura i pięknie wypielęgnowane paznokcie.

Pamiętaj, że paznokcie są wizytówką każdej kobiety i warto zainwestować w to, by zawsze były zdrowe i wyglądały pięknie. Dłonie to jednak nie wszystko – stopy również zasługują na uwagę! Zadbaj o to, aby były miękkie, bez odcisków i zgrubień, a paznokcie pięknie wypielęgnowane. Pozwól sobie raz na jakiś czas na profesjonalny pedicure.

Rady i porady

Nawet jeśli wizyta u fryzjera to dla Ciebie tylko obcinanie i układanie włosów, koniecznie poradź się fachowca. Niech pomoże Ci on dobrać pasującą do Twojej twarzy fryzurę. Być może inne cięcie sprawi, że będziesz wyglądać młodziej i sympatyczniej.

Co więcej, da Ci on wskazówki, jak układać fryzurę, jak dbać o włosy, brwi i rzęsy, a w przypadku mężczyzn – o zarost. Dzięki profesjonalnemu wsparciu łatwiej będzie Ci się też zdecydować na większe zmiany w swoim wyglądzie. Pamiętaj, że one odmieniają nie tylko nasz look, ale również pozytywnie wpływają na psychikę!

Odpowiednie cięcie, pielęgnacja paznokci, regulacja i farbowanie brwi… Poczuj się piękniejsza i zrelaksuj się przez chwilę. Nie rezygnuj z troski o siebie. Każdy z nas przecież lubi być pięknym i zadbanym!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Rachman, S. (1985). Principles and practice of stress management. Behaviour Research and Therapy. http://doi.org/10.1016/0005-7967(85)90049-X
  • Edwards, J. R. (2008). To prosper, organizational psychology should… overcome methodological barriers to progress. Journal of Organizational Behavior. http://doi.org/10.1002/job.529
  • Chang, V. Y., Palesh, O., Caldwell, R., Glasgow, N., Abramson, M., Luskin, F., … Koopman, C. (2004). The effects of a mindfulness-based stress reduction program on stress, mindfulness self-efficacy, and positive states of mind. Stress and Health. http://doi.org/10.1002/smi.1011
  • Wolever, R. Q., Bobinet, K. J., McCabe, K., Mackenzie, E. R., Fekete, E., Kusnick, C. A., & Baime, M. (2012). Effective and viable mind-body stress reduction in the workplace: A randomized controlled trial. Journal of Occupational Health Psychology. http://doi.org/10.1037/a0027278

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.