Ostropest plamisty - czy stosować po świętach?

Bez względu na to, w jakim charakterze go przyjmujesz, jako ekstrakt lub w postaci naparu, ostropest plamisty jest Twoim najlepszym sprzymierzeńcem, pozwalającym skutecznie zadbać o wątrobę, zregenerować ją i oczyścić cały Twój organizm.
Ostropest plamisty - czy stosować po świętach?
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Pierwszy miesiąc w roku to idealny czas na podjęcie działań mających na celu złagodzenie skutków ekscesów związanych z jedzeniem i piciem podczas świąt Bożego Narodzenia. W ten sposób możesz rozpocząć nowy rok od rozpoczęcia zażywania w pełni naturalnego środka, który ułatwia oczyszczenie wątroby. Jest nim właśnie ostropest plamisty.

Bez względu na to, w jakim charakterze go przyjmujesz, jako ekstrakt lub w postaci naparu, ostropest plamisty jest Twoim najlepszym sprzymierzeńcem. Pozwala on skutecznie zadbać o wątrobę, zregenerować ją i oczyścić cały Twój organizm.

Odkryj niezwykłe właściwości lecznicze tej rośliny, które znakomicie stymulują procesy regeneracji wątroby i regulują funkcjonowanie układu pokarmowego.

Wszystkiego czego będzie Ci potrzeba dowiesz się z naszego dzisiejszego artykułu – zatem nie ma na co czekać, zapraszamy do lektury!

Świąteczne ekscesy i ostropest plamisty jako nieoceniona pomoc

Jedzenie i picie w zdecydowanie zbyt dużych ilościach zawsze odbijają się negatywnie na Twoim ciele. Nadmierne objadanie i opijanie się w tak krótkim okresie powoduje błyskawicznie poważny dyskomfort ze strony układu pokarmowego.

Możesz czuć się pełny, ociężały, zmęczony lub drażliwy. A to nie wszystkie możliwe objawy tego stanu rzeczy.

Niestrawność - zażyj ostropest plamisty

Jednak długoterminowe konsekwencje folgowania sobie w okresie świąt Bożego Narodzenia są często o wiele bardziej poważne. Szczególnie istotny staje się ten problem, jeśli stale masz zwyczaj objadania się ponad miarę.

Wynika to z tego, że taka praktyka może szybko spowodować u Ciebie przewlekłe zaburzenia i dolegliwości. Choroby wynikające z takiego stylu życia pogarszają jego jakość i uzależniają Cię od terapii lub leków.

Po świętach Bożego Narodzenia nadchodzi natomiast najlepszy możliwy moment, aby zrekompensować niedawne ekscesy przy stole. Można tego dokonać za pomocą dobrej, zdrowej i odpowiednio zbilansowanej diety i wypróbowaniu naturalnych środków o znanej i sprawdzonej skuteczności.

A wśród nich bez wątpienia na pierwsze miejsce wyłania się ostropest plamisty.

Dwie kuracje oczyszczające organizm na rok

Jeśli chcesz pozostać zdrowym i pozbyć się wszelkich toksyn ze swojego organizmu, powinieneś przeprowadzać kurację oczyszczającą swój organizm w oparciu o ostropest plamisty dwa do trzech razy w roku.

Ogólnie rzecz biorąc najlepszym momentem na rozpoczęcie takiej kuracji jest okres zmiany pory roku lub zawsze wtedy, gdy czujesz potrzebę poprawy stanu swojego ciała i pozbycia się niektórych dolegliwości.

Innymi argumentami przemawiającymi za przerzuceniem się na ostropest plamisty będą chęć utraty wagi lub poprawa ogólnego stanu zdrowia, na przykład przed nadchodzącym latem.

Ostropest plamisty - kwiat

Istnieje wiele rodzajów preparatów zapewniających skutecznie oczyszczanie organizmu, opartych na roślinach i produktach spożywczych o właściwościach odtruwających.

Ich funkcją jest wspomaganie czynności wątroby, nerek, płuc oraz jelit. Ma to na celu wyeliminowanie z organizmu wszystkich toksycznych substancji będących produktami ubocznymi procesów przemiany materii.

W naszym dzisiejszym artykule porozmawiamy jednak o tylko jednym produkcie, którego właściwości wybijają się ponad całą konkurencję.

Jest nim ostropest plamisty, roślina lecznicza o silnych właściwościach oczyszczających. Jest ona jednocześnie doskonałym lekarstwem, które pomoże Ci odzyskać siły po trudach całego roku i przygotować się na przykład na nadchodzący urlop.

Ostropest plamisty – co to takiego i jakie są jego właściwości?

Ostropest plamisty, znany również jako oset morski lub oset święty (sylimaryn), to szeroko znana i ceniona roślina o właściwościach leczniczych, która była używana przez ludzi już od ponad 2000 lat. Pochodzi ona z krajów śródziemnomorskich oraz Azji, a także można ją spotkać w Indiach i na Syberii.

Sylimaryna, jej aktywny składnik, jest ekstrahowana z nasion. Wyciąg ten jest obecnie sprzedawany jako suplement diety, co pozwala w łatwy sposób wykorzystać cenne walory lecznicze tej rośliny.

Nasiona ostropestu

Sylimaryna zawiera również wysokie ilości flawonolignanów i wyróżnia się w ten sposób dzięki swoim wyjątkowym właściwościom odtruwającym i oczyszczającym.

Dodatkowo składniki te pomagają również w stymulowaniu procesów regeneracji tkanek wątroby.

W ten właśnie sposób ostropest plamisty pomaga zregenerować wątrobę w przypadkach zapalenia tego organu, stłuszczenia lub marskości wątroby. Pomaga także zminimalizować negatywne efekty przebytej chemioterapii i radioterapii u pacjentów z nowotworami różnego rodzaju.

Czy ostropest plamisty regeneruje także wątrobę?

Ostropest plamisty wyróżnia się zdecydowanie od reszty podobnych produktów naturalnych, ponieważ jest w stanie samodzielnie zregenerować wątrobę.

Warto pamiętać o tym, że jest to jedyny organ w ludzkim ciele, który może to zrobić samemu w dość krótkim czasie.

Ostropest plamisty nie wyręczy w tym zadaniu wątroby, ale może jej po prostu pomóc. Dostarcza bowiem odpowiednich substancji niezbędnych do tego procesu oraz stymuluje samą regenerację.

Właściwości te mają kluczowe znaczenie dla Twojego zdrowia, szczególnie jeśli cierpisz na jakąś chorobę wątroby. Jest to niezwykle ważny organ dla Twojego organizmu.

Najgorsze jest jednak to, że wątroba jest jednocześnie jednym z tych narządów, które najbardziej cierpią z powodu wielu czynników zewnętrznych. Zalicza się do nich zanieczyszczenie środowiska, stres, niewłaściwa dieta, szkodliwe nawyki, zażywanie nadmiernych ilości leków, picie alkoholu i tak dalej.

Korzyści zdrowotne oferowane przez ostropest plamisty

Ostropest plamisty cechuje się następującymi właściwościami korzystnie wpływającymi na nasze zdrowie:

 • Jest skuteczny w przypadkach kamicy nerkowej (kamieni nerkowych i żółciowych).
 • Ma silne naturalne działanie przeciwzapalne.
 • Jest świetnym przeciwutleniaczem, który chroni nasz organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.
 • Chroni zdrowie układu sercowo-naczyniowego i obniża wysoki poziom cholesterolu we krwi.
 • Skutecznie pozwala walczyć z przeziębieniem i grypą.
 • Redukuje poziom cukru we krwi. Jest bardzo korzystnym produktem w przypadku cukrzycy typu 2.
 • Łagodzi bóle głowy i dyskomfort związany z bólami menstruacyjnymi.
 • Poprawia funkcjonowanie nerek w przypadkach niewydolności tych organów.
 • Zapobiega zaparciom.
 • Zwiększa produkcję mleka podczas okresu laktacji.
 • Zapobiega uszkodzeniom wątroby spowodowanym przez leki, antybiotyki, alkohol lub leki przeciwzapalne.

Jak należy zażywać ostropest plamisty?

Możesz zażywać ostropest plamisty dla celów leczniczych na różne sposoby. Wystarczy wybrać z nich najwygodniejszy dla siebie:

Napar leczniczy
 • Ostropest plamisty w postaci wyciągu z tej rośliny (w płynie)
 • Skoncentrowana sylimaryna w formie tabletek lub proszku
 • Nasiona ostropestu plamistego znakomicie nadające się do zmielenia i posypania nimi np. sałatki warzywnej lub do zaparzania celem przygotowania naparu do picia.

Środki zaradcze będące mieszanką różnych produktów naturalnych

Można także znaleźć ostropest plamisty w połączeniu z innymi składnikami, które mają również właściwości odtruwające, takimi jak:

 • Kurkuma: Kurkuma to przyprawa bardzo korzystna dla wspomagania czynności wątroby.
 • Mniszek lekarski: eliminuje toksyny, które gromadzą się w nerkach i wątrobie.
 • Boldo aromatyczna: stymuluje pracę wątroby i woreczka żółciowego oraz poprawia trawienie.
 • Łopian: odtruwa organizm, poprawia zdrowie nerek i oczyszcza skórę ze znajdujących się w niej (a nie na niej!) substancji szkodliwych.

Zalecamy jednak, aby zawsze skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem zażywania ostropestu plamistego z uwagi na rzadko wprawdzie występujące, ale jednak zdarzające się skutki uboczne.

Nie są one w żaden sposób groźne dla zdrowia, ani też uciążliwe, ale na wszelki wypadek warto mieć je na uwadze.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.