W pogoni za szczęściem: 8 lekcji z tego wspaniałego filmu

Brakuje ci inspiracji? „W pogoni za szczęściem” to film dla Ciebie. To opowieść, która zawiera wiele lekcji o wytrwałości, samodoskonaleniu i walce o swoje marzenia.
W pogoni za szczęściem: 8 lekcji z tego wspaniałego filmu
Elena Sanz

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 13 października, 2022

W pogoni za szczęściem to oparty na prawdziwych wydarzeniach film opowiadający historię Chrisa Gardnera. Opowiada o człowieku, który został pozbawiony środków do życia i został wyrzucony z domu wraz z synem. Bohater walczy o stanowisko w prestiżowej firmie giełdowej, by poprawić życie swoje i dziecka.

Film wyreżyserowali Gabriele Muccino i Fabricio Samani, a Will Smith zagrał główną rolę Chrisa Gardnera. Jaden Smith zagrał jego syna. W filmie wzięli również udział Thandie Newton i Brian Howe.

Natomiast wartości, które są obecne w tym filmie fabularnym to samodoskonalenie, cierpliwość i wytrwałość. Ta autentyczna historia służy jako moralna inspiracja. W tym artykule poznasz kilka lekcji, jakie nam daje W pogoni za szczęściem.

1. Nigdy się nie poddawaj

Wytrwałość jest kluczem do pokonania problemów w Twoim życiu i osiągnięcia wszystkiego, czego pragniesz.

Mimo wszystkich przeszkód, z jakimi boryka się Chris Gardner, takich jak spanie z synem w motelach, hostelach, pociągach, a nawet w publicznych schroniskach i toaletach, ten mężczyzna nigdy się nie poddaje. Zamiast tego staje się przykładem w pokonywaniu przeszkód.

W tym sensie film udziela nam wyraźnej lekcji: kiedy pojawia się przeszkoda, trzeba szukać rozwiązań i stawić jej czoła. Musisz iść dalej, bo to w Twoich rękach jest zmiana sytuacji.

Superar los obstáculos.
Pokonywanie trudności świadczy o wytrwałości. Życie zawsze będzie stawiało przed nami wyzwania.

2. Jeśli chcesz, możesz osiągnąć wszystko, na co masz ochotę

Gardner wierzy w swoją wiedzę, umiejętności i talent, który jest niezbędny na drodze do sukcesu. Dlatego zacznij wierzyć w siebie, w to, co potrafisz i w to, że Twoje marzenia są możliwe do zrealizowania. W ten sposób możliwości staną się nieograniczone!

3. Nie pozwól nikomu ograniczać Twojego życia

Przez całe życie, w środowisku osobistym lub zawodowym, będziesz spotykać ludzi z kompleksami. Na dodatek będą się starali, abyś uwierzył, że jesteś taki jak oni. Oznacza to, że mogą próbować cię przekonać, że nie jesteś w stanie robić tego, co chcesz.

Jednak W pogoni za szczęściem znowu udziela nam bardzo ważnej lekcji w tym względzie. Mianowicie: nie pozwalaj nikomu wmówić ci, że nie możesz czegoś zrobić. Tylko Ty możesz określić, czy to, co chcesz zrobić, jest możliwe, czy nie.

„Jeśli ludzie nie są w stanie czegoś zrobić, będą chcieli ci powiedzieć, że ty też nie możesz tego zrobić. Jeśli czegoś chcesz, po prostu zrób to i kropka”. – W pogoni za szczęściem

4. Musisz szukać okazji

Szansa Chrisa Gardnera, by zostać maklerem giełdowym, nie pojawiła się sama. Musiał codziennie pracować, uczyć się i walczyć o swoje marzenie.

Dlatego jeśli czegoś chcesz, niezwykle ważne jest, abyś szukał okazji, żeby to urzeczywistnić. Nie czekaj, aż nadejdą bez żadnego wysiłku z Twojej strony.

5. Wykorzystaj zasoby na swoją korzyść

Film W pogoni za szczęściem pokazuje również, że jeśli masz niezbędną pomysłowość, możesz z doskonałym skutkiem wykorzystać zasoby tak podstawowe, jak kostka Rubika. Podobnie jak Gardner w filmie, szukaj możliwości zaprezentowania swoich umiejętności, co przybliży Cię do Twoich celów.

6. Nie zniechęcaj się odpowiedzią „nie”

W filmie jest scena, w której Gardner chce spotkać się z bardzo ważnym klientem na meczu piłki nożnej. Jednak jego plany nie idą zgodnie z oczekiwaniami i dostaje odpowiedź „nie”.

Choć może się to wydawać niefortunne, to dzięki tej sytuacji ma okazję poznać nie jedną, ale kilka osób, które później staną się jego klientami. Innymi słowy, jeśli nie osiągniesz tego, czego oczekiwałeś, nie musisz się zniechęcać. Możesz dostać coś lepszego niż to, czego szukałeś.

To tak, jak w powiedzeniu: „kiedy jedne drzwi się zamykają, otwierają się drugie”.

7. Musisz pracować, aby osiągnąć swoje cele

Chociaż możesz otrzymać wsparcie od innych ludzi na drodze do swoich marzeń, tylko Ty możesz ostatecznie osiągnąć to, czego pragniesz. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy ciężko pracujesz.

Dlatego, według nauki z filmu z W pogoni za szczęściem, musisz prowadzić swoje codzienne działania w kierunku tego, czego chcesz.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Sztuczki, jak zachować szczęście i zdrowie podczas menopauzy

8. Zawsze dawaj z siebie wszystko… w pogoni za szczęściem

Staraj się dawać z siebie 100% i nie żałuj wysiłku przy każdej okazji. Prawdopodobnie nie chcesz żyć z żalem, że mogłeś dać więcej, a nie zrobiłeś tego. Dlatego lepiej być zadowolonym i wiedzieć, że dałeś z siebie wszystko.

Cele osiąga się ciężką pracą. Nie ma magicznych formuł i musisz sam wejść na tą drogę.

To prawdziwa i inspirująca historia

W pogoni za szczęściem” to bez wątpienia film, który jest źródłem wielu inspiracji. Tylko od Ciebie zależy, czy będziesz chciał z nich czerpać. Może to pomóc ci inaczej spojrzeć na życie.

Dziś Chris Gardner jest mówcą, pisarzem i właścicielem własnej firmy Gardner Rich LLC. Teraz on z kolei pomaga rodzinom, które przeżywają podobną sytuację do tej, przez którą sam przeszedł.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Maxwell J. El Mapa para alcanzar el éxito. Estados Unidos: Editorial Caribe, Inc. 2003.
  • Montoya L, Portilla L, Villa C. El desarrollo personal en el proceso de crecimiento individual. Scientia et Technica. 2008; (40): 117-119.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.