Ukrycie kabli w domu - 8 praktycznych pomysłów

Czy kable stały się wrogiem dekoracji Twojego domu? Nie poddawaj się. W tym artykule podamy kilka praktycznych pomysłów, aby nie były już problemem.
Ukrycie kabli w domu - 8 praktycznych pomysłów

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Nie musisz mieć dyplomu dekoratorskiego, aby zdać sobie sprawę, że splątane przewody psują styl Twojego domu. Jednak rozwiązanie tego problemu nie jest tak skomplikowane, jak się wydaje. W tym artykule przedstawimy Ci 8 pomysłów na ukrycie kabli w domu w łatwy i estetyczny sposób.

W dekoracji domu każdy element się ze sobą łączy. Dlatego trzeba uważać na dodatki, meble, kolory, materiały, style i faktury. Istnieją jednak inne drobne szczegóły, które również mogą mieć znaczenie. Jest tak na przykład w przypadku kabli i przewodów, które wychodzą z urządzeń. Co prawda ułatwiają one życie, ale stają się też uciążliwe.

W sztuce, architekturze i aranżacji wnętrz istnieje pewna koncepcja zwana kompozycją, która polega na organizowaniu przedmiotów w logiczny sposób, aby przekazać intencję autora i zarazem być przyjemnym dla oka.

Są elementy, które wizualnie rozpraszają i przyciągają uwagę, ale łamią równowagę kompozycji. Sprawiają też, że przestrzenie wyglądają na zabałaganione i zaniedbane. Jednym z takich elementów są kable, dlatego dzisiaj podamy Ci sposoby na ukrycie kabli w domu.

Pomysły na ukrycie kabli w domu

Postęp technologiczny to fakt. Urządzenia elektroniczne coraz częściej mają mniej widoczne przewody, a nawet systemy bezprzewodowe. Mimo wszystko prawdopodobnie i w Twoim domu znajduje się kilka urządzeń z dużym okablowaniem. Może to być telewizor, lampy, komputery czy modem.

Istnieją jednak również mniejsze kable, takie jak te do telefonów komórkowych, laptopów i tabletów, które pozostawiają po sobie bałagan. Tutaj nauczymy Cię kilku pomysłowych sztuczek, aby ukryć różne rodzaje kabli w Twoim domu. Dzięki temu Twoje pomieszczenia zawsze wyglądały schludnie i nienagannie.

1. Listwa – świetny sposób na ukrycie kabli w domu

To jedno z najszybszych i najbardziej praktycznych rozwiązań do wdrożenia w domu. Jest to rodzaj wydłużonej plastikowej lub metalowej rurki lub skrzynki. Umożliwia ona grupowanie kabli i ukrywanie ich w dyskretny sposób.

Jednak musisz wiedzieć, że źle ułożona listwa może wyglądać gorzej niż same kable. Dlatego ważne jest, aby była w tym samym kolorze co ściana, aby ukryć jej obecność. Powinnna również być umieszczona w pobliżu kąta lub narożnika. Dzięki temu Twój dom będzie schludny i elegancki.

Sposoby na ukrycie kabli w domu

2. Kable i przewody ukryte w pudełku lub skrzynce

Widoczność kabli nie jest nowym problemem. Z tego powodu na rynku dostępne są już elementy dekoracyjne, zwłaszcza w kształcie pudełka, które pozwalają na grupowanie ich wewnątrz tak, aby nie generowały wizualnego chaosu w domu.

W ten sposób otrzymasz ładne pudełko, które pasuje do Twojego wystroju i służy jako skrytka dla irytujących kabli. Możesz nawet zaprojektować je samodzielnie – używając na przykład pudełka do butów. Przetestuj swoją wyobraźnię i talent, aby stworzyć coś na potrzeby własnego domu.

3. Meble na zamówienie sposobem na przewody

Meble na wymiar to rozwiązanie wielu problemów. Pozwalają w inteligentny sposób zoptymalizować przestrzeń w Twoim domu i dostosować ją do Twoich potrzeb estetycznych i magazynowych. Jeśli zastanawiasz się nad wykonaniem mebla na wymiar, skorzystaj z okazji, aby zaprojektować go w taki sposób, aby można było ukryć kable.

Ten rodzaj mebli przydaje się do umieszczania telewizorów, zestawów stereo i konsol do gier wideo. Dzięki temu łatwo można określić, gdzie znajduje się gniazdko elektryczne i odpowiednio je zaprojektować. Meble na wymiar są również dobre dla studiów, pomieszczeń biurowych i bibliotek.

4. Ukrycie kabli w domu – otwór w biurku

Biurko jest zazwyczaj pełne kabli i przewodów. Jest tak ze względu na ilość użytych tam urządzeń elektronicznych. Często utykają one na stole i powodują dyskomfort i bałagan. Przez to niektórym osobom trudno jest się skupić i stworzyć sobie przyjazną przestrzeń roboczą.

W związku z tym można zrobić otwór w rogu stołu, przez który w uporządkowany sposób wprowadzane są kable, tak aby docierały do ​​gniazdka elektrycznego. Dodatkowo pod stołem można przykleić listwę, aby je zamknąć i żeby nie leżały na podłodze.

5. Zainstalowanie specjalnego panelu

Niektóre telewizory wiszą na ścianie. Jednak plątanina wielu kabli ciągnąca się na ścianie w górę wygląda bardzo źle.

Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest zamontowanie panelu lub tablicy, która znajduje się pomiędzy ścianą a telewizorem. W ten sposób kable i przewody są ukryte z tyłu. Najlepszą kwestią w tym pomyśle jest to, że pomaga dodatkowo udekorować przestrzeń.

Możesz mieć go w drewnie i pozostawić jego naturalny odcień lub zastosować w kolorze, który łączy się z resztą dekoracji Twojego domu. To doskonała alternatywa dla przestrzeni, w której nie chcesz ustawiać kompletnej szafki RTV, ponieważ panel praktycznie nie zajmie metrów kwadratowych.

6. Przechowuj przewody w koszach

Kosze z wikliny, sitowia, tkaniny lub makramy są naprawdę piękne i nadają każdej przestrzeni rustykalny, romantyczny charakter. Są doskonałym elementem dekoracyjnym, z którego możesz skorzystać, prosząc rodzinę o umieszczenie tam kabli od swoich urządzeń, gdy z nich nie korzystają.

Dodatkowo możesz postawić go w strategicznym miejscu w pobliżu gniazdka. Dzięki temu będziesz go mieć pod ręką za każdym razem, gdy musisz naładować urządzenie elektroniczne.

7. Ukrycie kabli w domu – wypróbuj hamak na przewody

To bardzo pomysłowe i praktyczne rozwiązanie. Jeśli nie znosisz sznurków wiszących nad biurkiem lub stolikiem nocnym, możesz zaprojektować torbę lub hamak, który pozwoli Ci umieścić tam przewody w zorganizowany sposób. Powinien to być sztywny i wytrzymały materiał, który można złożyć na pół.

Najlepszym pomysłem jest zakup listwy zasilającej, aby umieścić ją w tym miejscu i podłączyć do niej kable. Możesz powiesić hamak na jednym końcu stołu. Dzięki temu będzie wyglądał jeszcze przyjemniej i w sposób uporządkowany.

Listwa na biurku

8. Udekoruj kable ręcznie

Jeśli jesteś miłośnikiem majsterkowania i rękodzieła, to z pewnością jest to idealne rozwiązanie dla Ciebie. Możesz wziąć odsłonięte kable i przykryć je innym materiałem. Tkanina lub sznurek wyglądają a dobrze i działają, jeśli masz w domu styl boho lub rustykalny.

Ukrycie kabli w domu – ostrożnie podczas pracy z elektryką

Teraz, gdy znasz już pomysły na ukrycie kabli w domu, możesz zabrać się do pracy, aby nadać swojemu mieszkaniu jeszcze estetyczny charakter. Jednak ważne jest, aby zachować ostrożność podczas obchodzenia się z urządzeniami elektrycznymi. Nie modyfikuj struktury przewodów ani listew. Bezpieczeństwo jest bardzo ważne.

Jest jeszcze jedna kwestia. Pamiętaj o odpowiedzialnym zużyciu energii w swoim domu. Dzięki temu zadbasz o środowisko i zaoszczędzisz na rachunkach za elektryczność.

W związku z tym „Przewodnik dotyczący obniżania rachunków za energię elektryczną i oszczędzania w domu” wydany przez rząd Aragonii w Hiszpanii wskazuje, że wygodnie jest odłączyć ładowarki urządzeń elektronicznych, gdy nie są one używane. Wskazuje również, że kilka kabli można zgrupować w listwie, aby łatwo było odłączyć ją w nocy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.